UNIAN rašo, kad 2022 m. pavasarį rusų atstovai esą pažadėjo užbaigti pradėtą karinę invaziją Ukrainoje, jei Kyjivas sutiktų nebetęsti diskusijos dėl įstojimo į NATO.
Pasak D. Arakhamios, rusai to tikrai tikėjosi iki pat paskutinės minutės, kol Ukraina pasirašys tokį susitarimą.
„Neutralios pozicijos išlaikymas jiems buvo itin svarbus, jie buvo pasirengę užbaigti karą, jei mes, kaip tai anksčiau padarė Suomija, laikytumėmės neutralumo ir įsipareigotumėme neįstoti į NATO. Iš tikrųjų tai [Rusijai] buvo svarbiausias aspektas“, – teigė jis.
Tiesa, D. Arakhamia paaiškino, kodėl Ukraina tąkart nesutiko su tokiu reikalavimu.
„Pirmiausiai, tam, kad sutiktumėme su šiuo klausimu, [mums] buvo būtina pakeisti Konstituciją – mūsų kelias į NATO aprašytas Konstitucijoje.
Antra, nėra pasitikėjimo rusais ir nebuvo tąkart, kad jie tai padarys – tai gali būti padaryta tik tuo atveju, jeigu būtų duotos saugumo garantijos.
Taigi, mes negalėjome pasirašyti bet ko ir taip palikti, visi ten būtų atsikvėpę, o vėliau ateitų dar labiau pasiruošę, nes iš tikrųjų [rusų kariuomenė] įžengė nepasirengusi“, – kalbėjo Ukrainos atstovas.
Ukrainos derybų atstovas: štai ką Lukašenka pasakė Zelenskiui pirmosiomis karo dienomis
D. Arakhamia taip pat įvardijo, ką Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka pažadėjo Kyjivo lyderiui Volodymyrui Zelenskiui pirmosiomis karo dienomis Ukrainoje, rašo UNIAN.
Kaip teigė D. Arakhamia, nors V. Zelenskis savo ruožtu atsisakė kalbėtis su A. Lukašenka, tačiau jis primygtinai reikalavo, kad informacija iš jo lūpų bent jau būtų išgirsta.
„Jis [A. Lukašenka] tada sakė: „Mes nekariausime su Ukraina“. Jis atvirai pasakė: „Aš negaliu neleisti, kad jie [rusų kariai] nenaudotų [Baltarusijos] infrastruktūros ir nekirstų Baltarusijos sienų ir iš čia nepaleistų raketų, bet garantuoju, kad nė vienas baltarusių karys neperžengs Ukrainos sienos“, – kalbėjo Ukrainos atstovas.
D. Arakhamia pridūrė, kad tąkart V. Zelenskio kanceliarijos atstovai nepatikėjo A. Lukašenkos išsakytais teiginiais.
Pastebima, kad nuo pat karo pradžios Baltarusija leido Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino kariuomenei naudotis savo teritorija tam, kad būtų pradėta invazija į Ukrainą iš šiaurės. Anksčiau A. Lukašneka tikino, kad Rusija neva gynė Baltarusiją nuo tariamos grėsmės.
Visgi pastebima, kad Baltarusijos kariuomenė niekada tiesiogiai nedalyvavo pradėtoje invazijoje Ukrainoje, nors ir tikėtina, kad Kremlius darė spaudimą diktatoirui A. Lukašenkai.