Griežtesnės sankcijos taip pat bus taikomos už tokius pažeidimus kaip grasinimas vadams, bėgimas iš mūšio lauko ar alkoholio vartojimas, teigiama Ukrainos parlamento interneto svetainėje paskelbtame įstatyme.
Naujuoju įstatymu taip pat draudžiama teismams kaltais pripažintiems kariams skirti mažesnes arba lygtines bausmes.
Už dezertyravimą kariams gresia iki 12 metų kalėjimo, už nepaklusnumą ar atsisakymą kovoti – iki 10 metų, o už grasinimą vadui – iki septynerių metų nelaisvės.
Tekstą sukritikavo žmogaus teisių aktyvistai, o kai kurios organizacijos ragino prezidentą nepasirašyti teisės akto, parlamento patvirtinto gruodžio mėnesį.
Gruodį prezidentūros interneto svetainėje paskelbta peticija prieš įstatymą surinko beveik 35 000 parašų.
„Užuot dėkoję kariams, kurie beveik metus atsilaiko prieš plataus masto Rusijos invaziją ir sėkmingai vykdo teritorijos išlaisvinimo operacijas, už menkiausią nesutikimą ar pastabą vadams [sodiname juos] į kalėjimą“, – sakoma peticijoje.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadovas Valerijus Zalužnas tada gynė įstatymo projektą.
V. Zalužnas teigė, kad jo pozicija atspindi „grupių ir karinių dalinių vadų, kurie reikalavo sisteminio šių klausimų sprendimo“ ir kad „karo metu reikia greitų ir veiksmingų sprendimų“.
„Kariuomenė grindžiama disciplina. Ir jei teisės aktų spragos neužtikrina, kad [tokios disciplinos] būtų laikomasi... dėl to didėja nuostoliai“, – platformoje „Telegram“ sakė V. Zalužnas.