Spalio 7 d. teroristinei grupuotei „Hamas“ įsiveržus į Izraelį, žydų atmintyje iškilo tai, ko jie negali užmiršti praėjus beveik devyniems dešimtmečiams.
Šimtai smogikų įsiveržė per Izraelio sieną ir per didžiąją žydų šventę užklupo šalį ir jos kariuomenę nepasiruošusius. Teroristai užpuolė miegančius ūkininkų kaimus ir išžudė išsigandusius gyventojus.
„Hamas“ pateko į muzikos fesitvalį, kur nužudė mažiausiai 260 civilių. Išgyvenusieji pasakojo sukrečiančias istorijas apie metodiškas žudynes.
Dešimtys žmonių buvo išvežti įkaitais motociklais ir golfo vežimėliais. Kai kurie iš žuvusiųjų ir suimtųjų buvo išgyvenę Holokaustą.
„Tai žudynės. Tai pogromas“, – sakė generolas majoras Itai Veruv, turėdamas omenyje istorines Europos žydų žudynes.
Tiesa, prieš kelerius metus palyginimai su Holokaustu būtų buvę nedelsiant pasmerkti kaip menkinantys jo atminimą ir sumenkinantys nacių nusikaltimų siaubą.
Pastaraisiais metais ši nuostata ėmė silpnėti – Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu, kalbėdamas apie Iraną ir jo branduolinę programą, užsimena apie nacius, o protestuotojai iš konkuruojančių politinių pusių vieni kitus vadina „naciais“. Vis dėlto tokie incidentai tebėra reti ir dažnai sulaukia kritikos.
Tačiau daugeliui izraeliečių ir žydų visame pasaulyje „Hamas“ žiaurumas sukelia skausmingus prisiminimus apie jau išgyventą Holokaustą.
Nors „Hamas“ išpuolis neprilygo Holokausto mastui, spalio 7 d. buvo daugiausiai aukų nusinešusi diena žydams nuo to laiko, o gerai suplanuotos žudynės atvėrė žaizdą, kuri daugeliui Izraelio gyventojų tebėra šviežia.
B. Netanyahu palygino festivalio žudynes su Babi Jaro žudynėmis – vienomis liūdniausiai pagarsėjusių masinių žudynių Antrojo pasaulinio karo metais, per kurias buvo nužudyta daugiau kaip 33 tūkst. žydų.
Kita vertus, Izraelio atsakomieji veiksmai prieš „Hamas“ Gazos ruože taip pat buvo lyginami su didžiausia palestiniečių nacionaline tragedija – Nakba, kai šimtai tūkstančių žmonių pabėgo arba buvo priversti bėgti po 1948 m. karo, po kurio susikūrė Izraelis. Daugelis palestiniečių baiminasi, kad Izraeliui įsakius evakuoti šiaurinę Gazos ruožo dalį, tas masinis išvykimas pasikartos.
„Hamas“ atakos Izraelyje
Gazos Ruožą valdantis judėjimas „Hamas“ spalio 7 d. auštant pradėjo beprecedentę ataką prieš Izraelį, paleidęs tūkstančius raketų ir keliose vietose pasiuntęs per sieną dešimtis kovotojų oru, sausuma ir jūra.
Izraelis buvo užkluptas netikėtai, per svarbią judėjų šventę.
„Hamas“ tuomet paskelbė pradedantis naują operaciją prieš Izraelį.
Izraelio kariuomenė reaguodama paskelbė šalyje karo parengtį ir pradėjo smūgius taikiniams Gazos Ruože, tad tikriausiai prasideda naujas intensyvių kovų tarp nesutaikomų priešininkų periodas.
„Hamas“ yra palestiniečių kovotojų grupuotė, valdanti Gazos Ruožą; ji buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo Gazos Ruožo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.
„Hamas“ remia Iranas, finansuodamas ginklų įsigijimą, juos pats tiekdamas ir suteikdamas karinius apmokymus. „Hamas“ politinis biuras veikia Katare, čia įsikūrę kai kurie jų lyderiai.
Gazos Ruože gyvena 2,3 mln. žmonių, tačiau teritorijai Izraelis su Egipto pagalba nuo 2007 metų taiko blokadą – apribojo prekių įvežimą į šią teritoriją ir jų išvežimą iš jos vandeniu, jūra ar oru bei pačių palestiniečių galimybes palikti šią teritoriją, išskyrus kelias dešimtis tūkstančių darbininkų.