Gazos Ruožą valdanti „Hamas“ grupuotė, daugelyje Vakarų šalių pripažinta teroristine, po spalio 7-osios išpuolio Izraelio teritorijoje susidurs su dar didesniais finansų judėjimo ribojimais. Tačiau ekspertų teigimu, tai vargu ar sustabdys nelegalų lėšų judėjimą, nepaisant intensyviausio per 75 metus trunkančio konflikto Izraelio vykdomo teritorijos apšaudymo.
Anksčiau šią savaitę Izraelio policija pranešė įšaldžiusi „Barclays“ banko sąskaitą, kuri, valdžios institucijų teigimu, buvo susijusi su „Hamas“ lėšų rinkimu, ir užblokavusi kriptovaliutų sąskaitas, naudotas aukoms rinkti, tačiau nenurodė, kiek sąskaitų ir kokia buvo turto vertė.
Matthew Levittas, buvęs JAV pareigūnas, kuris specializuojasi kovos su terorizmu srityje, apskaičiavo, kad didžiąją dalį „Hamas“ biudžeto – daugiau kaip 300 mln. dolerių – sudaro mokesčiai už verslą, taip pat lėšos, gaunamos iš tokių šalių kaip Iranas ir Kataras, arba labdaros.
Praėjusių metų vasarį Valstybės departamentas skelbė, kad „Hamas“ renka lėšas kitose Persijos įlankos šalyse ir gauna aukų iš palestiniečių, kitų emigrantų ir savo labdaros organizacijų.
Kriptovaliutų srautą apmažino
„Hamas“, kuriai Jungtinės Valstijos ir tokios šalys kaip Didžioji Britanija taiko sankcijas kaip teroristinei organizacijai, vis dažniau naudojosi kriptovaliutomis, kredito kortelėmis arba fiktyviais prekybos sandoriais, kad išvengtų didėjančių tarptautinių apribojimų, „Reuters“ cituojamas M. Levitas.
„Hamas“ buvo vienas iš sėkmingesnių kriptovaliutų naudotojų terorizmui finansuoti“, – mano Tomas Robinsonas, vienas iš finansinių operacijų blokų grandinės tyrimų bendrovės „Elliptic“ įkūrėjų.
Tačiau šiais metais „Hamas“ pareiškė, kad po virtinės nuostolių pasitrauks iš kriptovaliutų. Tiesa, nėra aišku, ar to iš tiesų buvo imtasi.
Blokų grandinės tyrėjai „TRM Labs“ šią savaitę teigė, kad anksčiau kriptovaliutų lėšų rinkimas išaugdavo po išpuolių, kuriuose dalyvavo „Hamas“. Po 2021 m. gegužės mėn. vykusių kovų „Hamas“ kontroliuojamos kriptovaliutų piniginės gavo daugiau nei 400 tūkst. dolerių.
Tačiau nuo praėjusio savaitgalio smurto žymios su „Hamas“ susijusios paramos grupės per kriptovaliutas pervedė vos kelis tūkstančius dolerių, pažymėjo TRM.
„Viena iš tikėtinų mažo aukų kiekio priežasčių yra ta, kad Izraelio valdžios institucijos iš karto taikosi į jas“, – skelbiama TRM ir taip pat pažymima, kad pastaraisiais metais Izraelis iš su „Hamas“ susijusių grupių adresų-piniginių konfiskavo kriptovaliutos už „dešimtis milijonų dolerių“.
Nuo 2021 m. gruodžio iki šių metų balandžio Izraelis areštavo beveik 190 kriptovaliutų sąskaitų, kurios, valstybės atstovų teigimu, buvo susijusios su „Hamas“.
Laivai ir nafta
Nesvarbu, ar kriptovaliutomis, ar kitais būdais, „Hamas“ sąjungininkai randa būdų, kaip persiųsti pinigus į Gazą, skelbiama „Reuters“. JAV valstybės departamento ataskaitoje teigiama, kad Iranas kasmet palestiniečių grupuotėms, įskaitant „Hamas“, skiria iki 100 mln. dolerių paramą. Pinigai pervedami per fiktyvias bendroves, laivybos sandorius ir brangiųjų metalų sandorius.
Iki praėjusių metų „Hamas“ buvo sukūrusi slaptą įmonių tinklą, valdantį 500 mln. dolerių investicijas bendrovėse nuo Turkijos iki Saudo Arabijos, teigė JAV iždo departamentas, 2022 m. gegužės mėn. paskelbęs apie sankcijas šioms įmonėms.
Izraelis jau seniai kaltina Irano dvasininkus, kad šie kursto smurtą ir tiekia ginklus „Hamas“. Izraelio nepripažįstantis Teheranas neneigia, kad teikia moralinę ir finansinę paramą šiai grupuotei.
Nuo 1979 m. revoliucijos parama palestiniečiams buvo vienas iš Islamo Respublikos ramsčių ir būdas šaliai tapti musulmonų pasaulio forpostu.
Dujų turtingas Kataras nuo 2014 m. Gazos ruožui taip pat skyrė šimtus milijonų dolerių, vienu metu išleisdamas po 30 mln. dolerių per mėnesį, kad padėtų eksploatuoti vienintelę anklavo elektrinę ir paremtų nepasiturinčias šeimas bei „Hamas“ valdomos vyriausybės valstybės tarnautojus.
„Kataro pagalba suteikia 100 dolerių skurdžiausioms palestiniečių šeimoms ir pratęsia elektros energijos tiekimą Gazoje“, – atsakydamas į „Reuters“ prašymą pateikti komentarą sakė Kataro pareigūnas ir pridūrė, kad tai padėjo „išlaikyti stabilumą ir gyvenimo kokybę ... palestiniečių šeimų“.
Kataras eina sudėtingu užsienio politikos keliu, priimdamas didžiausią regione JAV karinę bazę, Talibaną ir kitas grupuotes, dažnai vykdo tarpininkavimo misijas.
Pinigai keliauja ir per Izraelį
Kataro finansavimas Gazos Ruožui iš tikrųjų vyksta per Izraelį, „Reuters“ sakė su šiuo procesu susipažinęs šaltinis.
Lėšos iš Kataro į Izraelį pervedamos elektroniniu būdu. Izraelio ir JT pareigūnai pinigus per sieną į Gazą gabena tiesiog maišuose – grynaisiais.
Grynieji pinigaivėliau paskirstomi tiesiogiai nepasiturinčioms šeimoms ir valstybės tarnautojams Gazoje, o kiekviena šeima ar asmuo turi pasirašyti prie savo vardo ir pavardės, kad gavo grynuosius pinigus. Vienas to lapo egzempliorius atitenka Izraeliui, vienas – JT, o dar vienas – Katarui.
„Kataro pagalba Gazos ruožui visiškai koordinuojama su Izraeliu, JT ir JAV“, – patvirtino Kataro vyriausybės pareigūnas.
Pastaraisiais metais Kataras iš Izraelio pirko degalų vienintelei Gazos ruožo elektrinei. Jis taip pat siuntė Egipto degalus, kuriuos „Hamas“ gali perparduoti, o gautas lėšas panaudoti atlyginimams.
Stephenas Reimeris iš analitinio centro „Royal United Services Institute“ prognozavo, kad nauji bandymai visiškai apriboti teroristinės grupuotės galimybes naudotis oficialiais finansiniais kanalais bus mažai sėkmingi. „Jų finansavimo taktika patobulėjo, kad juos (ribojimus) apeitų“.