6,3 m aukščio bronzinės statulos likimas Taivane, kuris iš autokratijos valdant Chiangui virto viena gyvybingiausių Azijos demokratijų, jau seniai kelia aršias ir supriešinančias diskusijas.
Kas valandą ten vykstanti sargybos pasikeitimo ceremonija yra populiarus tarp turistų traukos objektas, tačiau nuo ateinančio pirmadienio ji bus perkelta į Demokratijos bulvarą, kuris veda link baltai mėlynos spalvos Chiango memorialo – vieno iš labiausiai atpažįstamų salos objektų.
„Asmenybės kulto ir autoritarizmo garbinimo atsisakymas yra dabartinis pereinamojo laikotarpio teisingumo skatinimo paminklo atžvilgiu tikslas“, sakoma Taivano kultūros ministerijos pareiškime.
„Karinės garbės sargybos budėjimas prie memorialo bus panaikintas..., tačiau jų pasirodymai išliks, o jų vieta bus perkelta į Demokratijos bulvarą“, – sakoma jame.
Chiangas ir jo nacionalistinės Kuomintango (KMT) pajėgos 1949 metais, pralaimėję pilietinį karą komunistų pajėgoms, pabėgo iš žemyninės Kinijos į Taivaną ir ten įsteigė konkuruojančią vyriausybę.
Dabar daugelis jį laiko žiauraus karinio režimo, kuris iki pat jo mirties 1975 metais ištrėmė, įkalino ir nužudė tūkstančius oponentų, simboliu.
Daugumai Taivano jaunuolių jis taip pat primena autoritarizmą žemyninėje Kinijoje, kuri laiko Taivaną savo teritorija ir neatsisako panaudoti jėgą, kad perimtų savarankiškos salos kontrolę.
Šimtai kitų Chiango statulų jau perkelta į parką prie ežero, esantį netoli jo mauzoliejaus šiauriniame Taojuano mieste.
1947 metais nacionalistų karių įvykdytų žudynių aukų šeimos jau seniai reikalauja, kad jo statula taip pat būtų pašalinta ir iš Taipėjaus memorialo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!