Pokalbis dar labiau padidino nesutarimus dėl karo pabaigos.
Ukraina ir jos Europos partneriai siekia 30 dienų paliaubų, kad būtų laiko pradėti derybas dėl nuolatinės taikos sutarties. Maskva atsisako, reikalauja derėtis dėl galutinio susitarimo dabar. Kadangi šis procesas gali užtrukti mėnesius, tai atrodo kaip gudrybė, leidžianti Rusijai tęsti savo puolimą.
Po pokalbio su V. Putinu paskelbęs, kad Ukraina ir Rusija dabar derėsis dėl paliaubų ir galiausiai karo pabaigos, D. Trumpas stojo savo draugo Kremliuje pusėn. Karas tęsiasi, apšaudymai tęsiasi, toliau žūsta civiliai.
D. Trumpas savo komentarais taip pat įnešė daugiau dviprasmybės.
„Sakau jums, čia įsitraukė dideli ego, bet manau, kad kažkas įvyks. O jei ne, aš tiesiog pasitrauksiu, ir jie turės tęsti“, – po pokalbio žurnalistams sakė D. Trumpas.
Grasinimas pasitraukti yra klasikinis derybininko ėjimas. Tačiau, atsižvelgiant į administracijos didelį skepticizmą dėl pagalbos Ukrainai, tai gali būti ne blefas.
D. Trumpas taip pat leido suprasti, kad JAV vaidmuo bus mažiau tiesioginis, kol Rusija ir Ukraina derėsis.
„Man atrodo, kad prezidentas galbūt net nesistengė daryti spaudimo Putinui. Gerai, kad jie dvi valandas kalbėjosi, bet kas iš to išėjo?“ – klausia buvusi nacionalinės žvalgybos tarnybos direktoriaus pavaduotoja Beth Sanner.
„Manau, kad šį pokalbį sunku vertinti kitaip nei tai, kad Putinas gavo būtent tai, ko norėjo“, – sako ji.

Rusija atrodo patenkinta pokalbiu
CNN pastebi, kad Rusija po D. Trumpo ir V. Putino pokalbio atrodo patenkinta. Nors nėra tiksliai skelbiama, ką kalbėjo lyderiai, Rusijos pusė pateikė keletą intriguojančių detalių.
„Galiu pasakyti, kad tokie ilgi pokalbiai yra reti, kai abu prezidentai... nė vienas iš jų nenorėjo baigti pokalbio ir padėti ragelio“, – pirmadienį sakė Kremliaus prezidento patarėjas Jurijus Ušakovas.
Prieš pokalbį atrodė, kad skambutis gali tapti lūžio tašku iki šiol bevaisėse JAV pastangose užbaigti karą. Tačiau D. Trumpas nesinaudoja JAV turima įtaka – pavyzdžiui, galėtų sugriežtinti sankcijas Rusijai arba nusiųsti daugiau ginklų ir šaudmenų Ukrainai.
Ovaliniame kabinete žurnalistų paklaustas, kodėl jis nenustato naujų sankcijų, Trumpas atsakė: „Nes manau, kad yra galimybė kažką pasiekti, o jei tai padarysi, gali viską dar labiau pabloginti.“
„Bet gali būti laikas, kai tai įvyks“, – įspėjo jis.
Tačiau nesant termino ar konkretesnių detalių, D. Trumpo grasinimas skamba nepagrįstai.
Reaguodamas į pokalbio detales, V. Zelenskis elgėsi diplomatiškai. Vis dėlto jis paprieštaravo D. Trumpo pozicijai. Jis paragino taikyti griežtesnes sankcijas Rusijai, jei ji nesutiks nutraukti ukrainiečių žudymo. Jis pasiūlė tiesiogines derybas su Rusija Vatikane, Turkijoje arba Šveicarijoje, tačiau pažymėjo, kad jose turi dalyvauti Europos ir Amerikos atstovai.
„Mums visiems labai svarbu, kad Jungtinės Valstijos neatsiribotų nuo derybų ir taikos siekimo, nes vienintelis, kas iš to turės naudos, yra Putinas“, – perspėjo jis.
„Tai lemiamas momentas. Dabar pasaulis gali pamatyti, ar jo lyderiai tikrai sugeba užtikrinti ugnies nutraukimą ir pasiekti tikrą, ilgalaikę taiką“, – pridūrė jis.
Šį komentarą galima suprasti kaip kritišką D. Trumpo pastangų vertinimą.
„Visas mano gyvenimas yra kaip sandoriai – vienas didelis sandoris“, – pirmadienį sakė D. Trumpas.
„Manau, kad Putinas nori tai padaryti... Jei manyčiau, kad prezidentas Putinas nenori to baigti, net nekalbėčiau apie tai“, – sako D. Trumpas.
Sunku likti optimistu dėl karo
Tačiau dabar sunkiau nei bet kada anksčiau būti optimistišku, kad Rusijos lyderis tikrai nori greitai baigti karą, pastebi leidinys.
„Žinoma, konfliktas yra pražūtingas Rusijos ekonomikai ir nusinešė dešimčių tūkstančių jaunų rusų gyvybes. Tačiau savo pranešime Rusija teigė, kad Putinas pabrėžė, jog norint užbaigti karą, reikia pašalinti jo „pagrindines priežastis“.
Tai apima abejotinus teiginius, kad Ukraina turi būti „denacifikuota“ (reikalauja, kad Zelenskis ir demokratinis valdymas turi būti nuversti) ir kad šaliai turi būti taikomi griežti suvereniteto, politinės sistemos ir teisės spręsti savo likimą apribojimai.
Žinoma, Putinas nori taikos, bet tik tokiomis sąlygomis, kurių Ukraina negalėtų priimti ir likti nepriklausoma valstybe.
Prieš kelias savaites Trumpas paragino Rusiją nutraukti civilių gyventojų puolimą ir garsiai svarstė, ar Putinas „nežaidžia su juo“. Pirmadienį Rusijai suteikus tai, ko ji norėjo, galima pagrįstai klausti, ar Trumpas yra mažiau manipuliuojamas, ar pats žaidžia“, – teigiama straipsnyje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!