Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Įtampos ketvirtadienį antrajame „Eurovizijos“ pusfinalyje pasirodžiusios Izraelio atlikėjos Eden stovykloje tikrai netrūko. Iš pradžių jai reikėjo keisti dainos žodžius ir pavadinimą, kad baladė niekaip nesisietų su Spalio 7 d. „Hamas“ atakomis. Taip daina „October Rain“ („Spalio lietus“) virto „Hurricane“ („Uraganu“).
Dabar 20-metei tenka atlaikyti milžinišką Palestinos rėmėjų spaudimą dėl karo Gazoje. Repeticijos metu per jos dainą skambėjo šūkiai: „Laisva Palestina!“, kilo triukšmas. Nepaisant to Eden sako, kad didžiuojasi atstovaudama savo šaliai.
„Jie turi teisę išsakyti savo nuomonę, bet aš koncentruojuosi į save, siekiu geriausio pasirodymo su gera nuotaika ir gerais žmonėmis“, – sako Izraelio atlikėja Eden Golan.
Ryšėjo palestinietišką skarą
Audrą „Eurovizijos“ repeticijose sukėlė ir šių metų konkurso šeimininkės Švedijos atlikėjas, konkurso svečias Ericas Saade, kuris per pirmąjį pusfinalį ant rankos ryšėjo palestinietišką skarą.
Atlikėjas sulaukė kritikos, kad pažeidė nepolitiniu konkursu labai norinčios būti „Eurovizijos“ taisykles. Tačiau jis atšovė, kad skarelė – ne politinis simbolis, o tėčio dovana, gauta vaikystėje. Atlikėjas, beje, turi palestinietiškų šaknų. Jo mama švedė, o tėtis – palestinietis.
Palestinos simboliai su šūkiais ir už didžiosios „Eurovizijos“ scenos ribų. Į demonstraciją Malmėje susirinko keli šimtai aktyvistų ir Palestinos rėmėjų. Dauguma čia esančių žmonių sako, kad Izraelis, kaip ir Ukrainą užpuolusi Rusija, „Eurovizijoje dalyvauti neturėtų.
„Nei Švedija, nei jokia kita šalis neturėtų vadovautis dvigubais moralės standartais“, – sako protesto dalyvis Maher Dabbour.
Protestuose – Greta Thunberg
„Eurovizijos“ į Malmę stebėti atvykę izraeliečiai sako, kad kažkodėl protestuotojai pamiršta svarbiausią dalyką – tai „Hamas“ išprovokavo karą.
„Galima diskutuoti, ar tas atsakas buvo proporcingas, ar ne. Bet palikime tai. Manau, yra skirtumas tarp šalies, kuri ginasi ir šalies, kuri įsiveržia į kitą šalį tik tam, kad pradėtų invaziją“, – teigia „Eurovizijos“ gerbėja Yael Teleman.
Iki II pusfinalio likus vos kelioms valandoms protestai Malmėje augo. Juose pasirodė ir klimato aktyvistė Greta Thunberg, paraginusi visus pasaulio studentus stoti už Palestiną. Kad neprasiveržtų smurtas, Švedija „Eurovizijos“ sostinėje stiprina apsaugą, telkia dideles pareigūnų pajėgas. Jiems į pagalbą atvyksta ir Norvegijos bei Danijos pareigūnai.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.