Slovakijos sostinėje Bratislavoje gimęs milijardierius verslininkas A. Babišas devintajame dešimtmetyje, kai tuometinę Čekoslovakiją kontroliavo Maskva, buvo Komunistų partijos narys.
Tačiau to meto slaptosios policijos (StB) bylose jis taip pat įvardijamas kaip agentas slapyvardžiu „Burešas“ – tai plačiai paplitusi pavardė buvusioje Čekoslovakijoje, kuri 1993 metais pasidalijo į Čekiją ir Slovakiją.
A. Babišas, kuris neigia buvęs agentu, kelis kartus skundė teismui Slovakų institutą, saugantį jo StB bylą, o Aukščiausiasis Teismas praėjusiais metais nusprendė, kad jis vietoj to turėtų į teismą paduoti Slovakijos vidaus reikalų ministeriją.
Ministerija antradienį pareiškė, kad A. Babišas pats pasiūlė susitarimą „ieškinyje dėl šmeižto, susijusio su jo neteisėtu įtraukimu į buvusios slaptosios policijos bylas“.
„Vidaus reikalų ministerija pripažino, kad... Andrejus Babišas buvo neteisėtai įrašytas kaip StB agentas“, – sakoma pareiškime.
Centristas populistas A. Babišas, 2017-2021 metais ėjęs Čekijos premjero pareigas, platformoje „X“ pasveikino susitarimą: „Prireikė 12 metų, bet tiesa ir teisingumas pagaliau nugalėjo.“
Tačiau jo oponentai ir analitikai teigė, kad šis susitarimas yra politinis sandėris tarp A. Babišo ir Slovakijos vyriausybės, kuriai vadovauja Robertas Fico, taip pat buvęs komunistas.
Dešiniųjų pažiūrų Čekijos ministras pirmininkas Petras Fiala susitarimą pavadino „neįtikėtinu“.
„Nepriklausomo teismo sprendimas buvo pakeistas paprastu sandėriu“, – sakė jis „X“.
Niujorko universiteto akademinio centro Prahoje analitikas Jiří Pehe taip pat sakė, kad tai buvo „politinis sandėris“. „Tokius klausimus turėtų spręsti teismas“, – pridūrė jis.
Gali būti, kad A. Babišas grįš į premjero kėdę po kitų metų rudenį vyksiančių visuotinių rinkimų, nes jo judėjimas ANO pirmauja visuomenės nuomonių apklausose su 35 proc. palaikymu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!