Suomijos Tamperės mieste 1946 m. įkurtas Lenino muziejus yra paskutinis iš kelių tokių muziejų, skirtų buvusiam sovietų vadui Vladimirui Leninui ir XX a. įsteigtų Europoje. Tačiau lapkričio 3 d. muziejus, įsikūręs pastate, kuriame Leninas ir Stalinas pirmą kartą susitiko per slaptą bolševikų susirinkimą 1905 m., užvers duris ir bus atnaujintas. Muziejaus direktorius Kalle Kallio sakė, kad jį uždaryti nuspręsta dėl to, kad pavadinimas „neatspindi istorijos, kurią norime perteikti“. „Dėl pavadinimo kai kurie žmonės mano, jog tai kažkokia blogio šventykla“, – sakė jis.
Valstybės finansuojamas muziejus 2016 m. perkėlė dėmesį nuo Lenino gyvenimo istorijos į sovietinę istoriją ir niekaip nėra susijęs su Rusijos valstybe, tačiau jo pavadinimas „tapo našta“, ypač po Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 m., aiškino K. Kallio. „Turime daug lankytojų, bet, pavyzdžiui, ne iš mokyklų, nes mokytojai nenori klausti tėvų, ar gali čia vesti vaikus“, – sakė jis.
Pasak K. Kallio, sprendimas pervadinti Lenino muziejų sukėlė nesusipratimų ir pakurstė sąmokslo teorijas kaimynėje Rusijoje, su kuria Suomija turi 1 340 kilometrų ilgio sieną. „Rusijoje pasklido naujienos, jog tai dar vienas nedraugiškas Suomijos veiksmas mums įstojus į NATO ir kad toks sprendimas iš tikrųjų buvo priimtas Vašingtone“, – sakė jis.
2025 m. vasario mėnesį muziejus vėl atsidarys kitu pavadinimu „Nootti“ (šis žodis suomių kalba reiškia „pastaba“) ir bus sutelktas į Suomijos ir Rusijos santykių raidą XX ir XXI amžiuje.
Direktorius sakė, kad pastarosiomis savaitėmis muziejus sulaukė kaip niekada daug lankytojų, nes žmonės skubėjo pasinaudoti paskutine galimybe pamatyti ekspoziciją prieš uždarymą.