„KidsRights“ indekse, sudarytame remiantis Jungtinių Tautų agentūrų pateiktais duomenimis, teigiama, kad vaikams taip pat gresia pavojus dėl klimato kaitos ir tebesitęsiančios COVID-19 pandemijos poveikio sveikatai.
„Visa tai, kas išdėstyta pirmiau, yra itin rimta „polikrizė“, nes vaikų teisės ir pragyvenimo šaltiniai ir toliau pažeidžiami dėl pasaulinio spaudimo“, – sakė Nyderlanduose įsikūrusi organizacija „KidsRights“.
Kasmetinis „KidsRights“ indeksas yra vienintelis reitingas, pagal kurį kasmet vertinama, kaip gerbiamos vaikų teisės, ir pagal jį Švedija, Suomija ir Islandija yra geriausiai vertinamos iš 193 šalių.
Nyderlandų nevyriausybinė organizacija teigė, kad labiausiai vaikų teisės pažeidžiamos Čade, Pietų Sudane ir Afganistane.
Grupės teigimu, Rusijos įsiveržimas į Ukrainą prisidėjo prie daugybės jau egzistuojančių krizių, kurios daro poveikį vaikų teisėms.
„Manoma, kad dėl karo Ukrainoje, dėl kurio visame pasaulyje smarkiai išaugo energijos ir maisto kainos, vienas iš keturių vaikų visame pasaulyje šiemet gyvens žemiau skurdo ribos“, – teigiama „KidsRights“ ataskaitoje.
Ataskaitoje teigiama, kad nuo karo labiausiai nukentėjo 7,5 mln. Ukrainos vaikų, įskaitant daugybę perkeltųjų asmenų.
Joje taip pat priduriama, kad infliacija po pandemijos ir pasaulinė sveikatos priežiūros krizė po COVID-19 pandemijos taip pat turėjo neigiamą poveikį, ypač kalbant apie skiepus.
Iš viso dėl pandemijos sukeltų trikdžių 2019–2021 metais iš viso 67 mln. vaikų nebuvo paskiepyti rekomenduojamomis vakcinomis, teigiama pranešime.
Klimato kaita ir toliau kelia didžiulį susirūpinimą, o vaikai Azijos šalyse susiduria su ypač dideliu klimato pavojų poveikiu.
Ataskaitoje taip pat minimas pilietinis konfliktas Sudane ir draudimas mergaitėms siekti aukštesnio nei pradinis išsilavinimo Afganistane.
Didėjantis skurdas greičiausiai lėmė didėjantį vaikų iki penkerių metų mirtingumą tokiose šalyse kaip Madagaskaras ir Nigeris, taip pat dažnėjantį vaikų darbą.
„Šių metų ataskaita kelia didžiausią nerimą. Mūsų daug žadanti naujoji karta kiekviename žingsnyje atsiduria nepalankioje padėtyje“, – sakė organizacijos „KidsRights“ įkūrėjas ir pirmininkas Marcas Dullaertas.
Jis paragino valstybes ir pagalbos agentūras imtis neatidėliotinų veiksmų, kad „apsaugotų vaikus nuo dabartinės katastrofos ir nutiestų kelią pozityvesnei ir viltingesnei ateičiai“.
Atliekant apklausą naudojami JT duomenys, kuriais remiantis vertinama, kaip šalys laikosi JT Vaiko teisių konvencijoje numatytų įsipareigojimų.