• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Remiantis naujais Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros skaičiavimais, per ateinančius du dešimtmečius naujų vėžio atvejų skaičius Europoje išaugs 22,5 proc. Numatoma, kad 2022–2045 m. pasaulyje vėžio diagnozių skaičius padidės 55 proc. nuo maždaug 19,9 mln. vėžio atvejų 2022 m. iki 30,9 mln. atvejų 2045 m.

Remiantis naujais Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros skaičiavimais, per ateinančius du dešimtmečius naujų vėžio atvejų skaičius Europoje išaugs 22,5 proc. Numatoma, kad 2022–2045 m. pasaulyje vėžio diagnozių skaičius padidės 55 proc. nuo maždaug 19,9 mln. vėžio atvejų 2022 m. iki 30,9 mln. atvejų 2045 m.

REKLAMA

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vėžio agentūros (IARC), naujuose skaičiavimuose, kurie paskelbti prieš vasario 4-ąją – Pasaulinę kovos su vėžiu dieną, pabrėžiama „didėjanti vėžio našta“ bei būtinybė spręsti vėžio nelygybės problemą, skelbia portalas „Euronews“.

Mirčių nuo vėžio ženkliai padaugės

Agentūros teigimu, tarp veiksnių, kurie prisideda prie šio skaičiaus didėjimo, yra visuomenės senėjimas, rūkymas, alkoholis ir nutukimas, taip pat oro tarša.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu maždaug kas penktas žmogus per savo gyvenimą suserga vėžiu, o maždaug vienas iš devynių vyrų ir viena iš 12 moterų nuo jo miršta.

REKLAMA

Didėjant sergamumui vėžiu, didės ir mirtingumas nuo vėžio – nuo maždaug 9,7 mln. žmonių 2022 m. iki 16,6 mln. žmonių 2045 m. visame pasaulyje.

Remiantis naująja analize, Europoje mirčių nuo vėžio skaičius gali išaugti 32 proc.

Europoje paplitę vėžiniai susirgimai ir gydymo skirtumai

Remiantis 2022 m. skaičiavimais, Europoje dažniausia vėžio rūšis yra krūties vėžys, po jo seka prostatos ir storosios žarnos vėžys, rodo IARC, PSO vėžio agentūros.

REKLAMA
REKLAMA

ES duomenimis, dažniausios mirties nuo vėžio priežastys yra plaučių, storosios žarnos ir krūties vėžys.

„Tuo metu, kai sveikatos finansavimas visoje Europoje patiria vis didesnį spaudimą, rizikuojame sužlugdyti dešimtmečius trukusią pažangą gerinant milijonų žmonių sveikatą ir gerovę, – pareiškime teigė PSO Europos regiono direktorius daktaras Hansas Kluge. – Įveikdami COVID-19 pandemiją, visiems – ir politikams, ir piliečiams – noriu pasakyti, kad mums reikia daugiau, o ne mažiau sveikatos priežiūros paslaugų“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sergantys vėžiu patiria nelygybę

Šią savaitę paskelbtoje naujoje Tarptautinės vėžio kontrolės sąjungos (UICC) ataskaitoje taip pat teigiama, kad Europoje egzistuoja didelė nelygybė, susijusi su vėžio gydymo prieinamumu.

Pavyzdžiui, Švedijoje žemą socialinį ir ekonominį statusą turintiems žmonėms kyla didesnė rizika mirti nuo vėžio, palyginti su labiau privilegijuotais asmenimis, teigė UICC.

REKLAMA

Portugalijoje apie 30 proc. dažniausių vėžio priežasčių yra susijusios su tabako vartojimu.

Pasak UICC vadovo Cary Adamso, „nepaisant pažangos, pasiektos ankstyvojo vėžio nustatymo ir vėžiu sergančių pacientų gydymo bei slaugos srityje, dideli vėžio gydymo rezultatų skirtumai egzistuoja ne tik tarp dideles ir mažas pajamas gaunančių pasaulio regionų, bet ir pačiose šalyse“.

„Nuo to, kur žmogus gyvena, neturėtų priklausyti, ar jis išgyvens ligą. Yra priemonių, kurios leidžia vyriausybėms nustatyti vėžio priežiūros prioritetus ir užtikrinti, kad kiekvienas galėtų naudotis kokybiškomis paslaugomis už prieinamą kainą. Tai ne tik išteklių, bet ir politinės valios klausimas“, – teigė C. Adamsas.

REKLAMA

Tarp priemonių, kurias UICC paragino įgyvendinti, yra šios: didinti finansavimą kovai su vėžiu, įtraukti vėžio paslaugas į nacionalines sveikatos išmokas ir įgyvendinti bendras vėžio atrankinės patikros programas.

Skirtumai tarp dideles ir mažas pajamas gaunančių šalių

Naujaisiais IARC Pasaulinės vėžio observatorijos vertinimais nustatyta, kad tarp labiau išsivysčiusių ir menkai išsivysčiusių šalių egzistuoja dideli skirtumai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šalyse, kuriose aukštas žmogaus socialinės raidos indeksas (HDI) – rodiklis, pagrįstas išsilavinimu, vidutine gyvenimo trukme ir pajamomis, krūties vėžys bus diagnozuotas vienai iš 12 moterų, o viena iš 71 moterų nuo jo mirs.

Tačiau šalyse, kurių HDI žemas, krūties vėžys diagnozuojamas tik vienai iš 27 moterų, o miršta viena iš 48 moterų.

„Žemesnio HDI šalyse moterims krūties vėžys diagnozuojamas 50 proc. rečiau nei aukšto HDI šalyse, joms kyla daug didesnė rizika mirti nuo šios ligos dėl vėlyvo diagnozavimo ir nepakankamų galimybių gauti kokybišką gydymą“, – sakė IARC Vėžio priežiūros skyriaus vadovo pavaduotoja Isabelle Soerjomataram.

REKLAMA

Apskritai apskaičiuota, kad 2022–2045 m. naujų vėžio atvejų skaičius žemo HDI šalyse padidės 107 proc., o aukšto HDI šalyse – 36 proc.

„Diagnozė, gydymas ir išgyvenamumas neturėtų priklausyti nuo to, kur gimei ar kokias pajamas gauni. Padedant žmonėms įveikti vėžį turi būti dedamos visos visuomenės pastangos, sujungiančios visas sveikatos priežiūros sistemos grandis per visą priežiūros procesą“, – pridūrė daktaras Hansas Kluge.

REKLAMA

Tuo tarpu PSO atliktas 115 šalių tyrimas parodė, kad dauguma jų nepakankamai finansuoja vėžio paslaugas, kurios yra sveikatos priežiūros paslaugų dalis, todėl ekspertai ragina skirti daug investicijų, kad būtų pašalinti skirtumai tarp šalių.

IARC jau anksčiau pabrėžė, kad įverčiai turėtų būti interpretuojami „atsargiai“ dėl vėžio duomenų trūkumų visame pasaulyje, „ypač mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse“.

Apsidraudė, nes jau dabar mato ryškų padidėjimą... visos šalys supranta ir didina profilaktinius patikrinimus ankstyvai diagnostikai,bet susirgimų yra per daug. Įdomu, kodėl,vėl sakys - tikėkit mokslu...
Maisto vetirinarijos tarnyba nedirba. Maximos iki rimi sudu prekiauna tai ir serga zmones
padariniai.Lekit ir skiepykites nuo ko tik galit-vezys garantuotas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų