• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Medikai įspėja, kad Jungtinės Karalystės gyventojų, užsienyje užsikrėtusiųjų maliarija, atvejų skaičius yra didžiausias per 20 metų. Dėl padažnėjusių kelionių į atogrąžų šalis, kuriose paplitusi ši mirtina liga, britų turistai tapo itin pažeidžiami, skelbia portalas „The Sun“.

Medikai įspėja, kad Jungtinės Karalystės gyventojų, užsienyje užsikrėtusiųjų maliarija, atvejų skaičius yra didžiausias per 20 metų. Dėl padažnėjusių kelionių į atogrąžų šalis, kuriose paplitusi ši mirtina liga, britų turistai tapo itin pažeidžiami, skelbia portalas „The Sun“.

REKLAMA

Nauji Jungtinės Karalystės Sveikatos apsaugos agentūros duomenys atskleidė, kad pernai daugiau nei 2 tūkst. keliautojų užsikrėtė šia uodų platinama liga, o 2022 m. – 1 369. Tai pirmas kartas nuo 2001 m., kai į Angliją, Velsą ir Šiaurės Airiją iš užsienio atvežtų infekcijų skaičius viršijo 2 tūkst..

Keliautojams primenama, kad jie atostogas „planuotų iš anksto“ ir imtųsi atsargumo priemonių, kad išvengtų užkrėtimų šią vasarą.

REKLAMA
REKLAMA

„Pagrindinis maliarijos atvejų Jungtinėje Karalystėje veiksnys yra į užsienį keliaujančių britų skaičius, – sako Londono universitetinio koledžo profesorius Francois Balloux. – COVID-19 pandemijos metu buvo didelis sumažėjimas, nes žmonės mažiau keliavo, o dabar mes vėl pasiekėme prieš pandemiją buvusį kelionių lygį ar net jį viršijome“.

REKLAMA

Nuo maliarijos kasmet pasaulyje miršta šimtai tūkstančių žmonių, o 2021 m. užregistruota 619 tūkst. mirčių.

Ši parazitinė liga, paplitusi Afrikoje, Azijoje ir Pietų bei Centrinėje Amerikoje, nėra užkrečiama ir jos galima išvengti.

„Pirmenybę teikite savo sveikatai“

Gydytojas Philipas Vealas iš Jungtinės Karalystės Sveikatos apsaugos agentūros (UKHSA) įspėjo į užsienį keliaujančius britus, kad jie žinotų apie riziką ir vengtų gyvių, naudodami juos atbaidančius purškalus, dengdami odą ir miegodami po specialiu tinkleliu.

REKLAMA
REKLAMA

„Net jei anksčiau lankėtės ar gyvenote šalyje, neturite tokios pat apsaugos nuo infekcijų kaip vietiniai gyventojai ir vis tiek rizikuojate“, – pridūrė jis.

Nacionalinio kelionių sveikatos tinklo ir centro gydytoja Dipti Patel paragino atostogautojus įsitikinti, kad jie turi reikiamus skiepus, purškalus ir vaistus.

Gydytoja ragina kelionėms ruoštis sąmoningai: „Jei šiemet planuojate keliauti į užsienį, skirkite laiko savo sveikatai ir planuokite iš anksto. Patikrinkite atitinkamos šalies informacijos puslapius mūsų interneto svetainėje „TravelHealthPro“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svetainėje „TravelHealthPro“, kurią remia UKHSA, pateikiama informacija apie pavojus sveikatai įvairiose pasaulio šalyse.

Joje rekomenduojama, kad likus 4–6 savaitėms iki kelionės keliautojai kreiptųsi į šeimos gydytoją, slaugytoją, vaistininką ar kelionių agentūrą, kad šie patartų dėl skiepų.

Maliarijos simptomai

Ankstyvieji įspėjamieji ligos požymiai:

  • Aukšta temperatūra, prakaitavimas ir šaltkrėtis;
  • Galvos skausmas ir sumišimas;
  • Didelis nuovargis ir mieguistumas (ypač vaikams);
  • Bloga savijauta, pilvo skausmas, pykinimas ir viduriavimas;
  • Apetito praradimas;
  • Raumenų skausmai;
  • Pageltusi oda arba akių baltymai;
  • Gerklės skausmas, kosulys ir kvėpavimo pasunkėjimas.

Šie simptomai paprastai pasireiškia praėjus 7–18 dienų po to, kai jums įkando užsikrėtęs uodas. Tačiau kartais simptomai gali nepasireikšti ir kelis mėnesius po kelionės, o retais atvejais – net kelerius metus.

REKLAMA

Negydant šie požymiai gali peraugti į organų nepakankamumą, kuris gali būti mirtinas.

Atvejų skaičius ženkliai padidėjo

Pareigūnai dėl padažnėjusių atvejų taip pat kaltina daugelyje šalių atsinaujinusią maliariją.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 2022 m. buvo 249 mln. maliarijos atvejų – 2019 m. šis skaičius 16 mln. atvejų viršijo iki pandemijos buvusį lygį. 

Nacionalinė sveikatos priežiūros tarnyba (NHS) ragina poilsiautojus prieš kelionę pasitikrinti, ar nesergama maliarija, ir sako, kad jums gali būti išrašytos profilaktinės antimaliarinės tabletės, kurias turėtumėte pradėti vartoti likus kelioms dienoms iki kelionės.

REKLAMA

Ši infekcija labai paplitusi tam tikrose pasaulio dalyse. ji aptinkama atogrąžų regionuose, pavyzdžiui:

  • Didelėse Afrikos ir Azijos teritorijose;
  • Centrinėje ir Pietų Amerikoje;
  • Dominikos Respublikoje ir Haityje;
  • Dalis Artimųjų Rytų;
  • Kai kuriose Ramiojo vandenyno salose.

Lietuvoje maliarija neužsikrečiama ir ja negalima užsikrėsti nuo kito žmogaus.

Per dešimtmetį, 2013–2023 metais, Lietuvoje buvo užregistruoti 62 maliarijos atvejai. Trys ligoniai, susirgę tropine maliarija, mirė. Plačiau apie tai galite skaityti čia.

Isivaizduojat ?
Aš šiemet nuo uodų net pastojau
Skaitydami šį portalą galite susirgti šia liga, nuo kurios gali atsitikti tai, nuo ko bus jums tai ir nepadarius to bus jums piezdiets.
Uodo vardas Zbygniewas?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų