Susitikimas Džidoje, kuriame, pasak jį organizavusios Ukrainos, turėjo dalyvauti beveik 40 šalių – bet ne Rusijos – atstovai, šeštadienio vakarą baigėsi po kelias valandas trukusių delegacijų pareiškimų ir ilgos diskusijos už uždarų durų, sakė dalyviai.
Jų teigimu, kaip ir tikėtasi, neturėtų būti paskelbta jokia galutinė deklaracija, bet kai kurios delegacijos planuoja dvišalius susitikimus sekmadienį.
Organizatoriams pavyko suburti įtakingo besivystančių šalių ekonominio bloko BRICS, kuriam priklauso ir Rusija, keturių narių – Brazilijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos – atstovus.
Vis dėlto Brazilijos delegacijos vadovas, patarėjas užsienio politikos klausimais Celso Amorimas (Selsu Amorinas) pabrėžė, kad bet kokiose realiose derybose turi dalyvauti visos šalys, įskaitant Rusiją, rodo naujienų agentūros AFP matyta jo pareiškimo kopija.
„Nors Ukraina yra didžiausia auka, jei mes tikrai norime taikos, turime kokia nors forma įtraukti į šį procesą Maskvą“, – sakė jis.
Ukraina prieš susitikimą tikėjosi įtampos.
„Prognozuoju, kad pokalbis nebus lengvas, bet tiesa mūsų pusėje“, – penktadienį sakė Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas.
„Dėl daug ko nesutariame, girdime daug pozicijų, bet svarbu pasidalyti savo principais, – sakė delegacijai derybose vadovavęs A. Jermakas. – Mūsų užduotis suvienyti visą pasaulį aplink Ukrainą.“
Kyjivas savo 10 punktų taikos planą anksčiau yra apibūdinęs kaip apimantį Ukrainos teritorinio vientisumo atkūrimą, Rusijos karių išvedimą, visų belaisvių paleidimą, tribunolą už agresiją atsakingiems asmenims ir saugumo garantijas Ukrainai.
Rusija yra sakiusi, bet kokiose derybose reiktų atsižvelgti į „naują teritorinę tikrovę“.