Valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ šį pasiūlymą paskelbė anksčiau šį mėnesį, atgaivindama panašų įstatymo projektą, kuris prieš metus buvo atmestas kilus masiniams protestams.
Daugelį metų Sakartvelas siekia stiprinti santykius su Vakarais, tačiau dabartinė valdančioji partija kaltinama bandymu atkurti buvusios sovietinės respublikos ryšius su Rusija.
Protestuotojai, skandavę „Ne Rusijos įstatymui!“ ir mojavę Sakartvelo bei Europos Sąjungos vėliavomis, susirinko prie parlamento pastato, kur teisės reikalų komitetas surengė savo pirmą svarstymą dėl siūlomo įstatymo.
„Didžiulė taiki pilietinės visuomenės demonstracija Tbilisyje prieš „Rusijos įstatymą“, – socialiniame tinkle „X“ parašė provakarietiška, su valdančiąja partija smarkiai nesutarianti Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili.
Riaušių policija „su vandens ir dujų patrankomis pasirengusi pereiti prie veiksmų prieš civilius, ginančius savo europietišką ateitį“, parašė ji ir pridūrė: „Vykdomi sulaikymai. Sakartvelas nepasiduos resovietizacijai!!“
Policija sulaikė mažiausiai keturis taikios demonstracijos dalyvius, matė naujienų agentūros AFP žurnalistas.
Anksčiau per parlamento komiteto posėdį dėl minimo įstatymo projekto kilo muštynės. Posėdžio vaizdo įraše užfiksuota, kaip opozicijos parlamentaras smogia į galvą valdančiosios partijos įstatymų leidėjui.
Projektas sukėlė pasipiktinimą šalyje – daug kas teigia, kad juo kenkiama Sakartvelo siekiui tapti Europos Sąjungos nare.
„Atmetame šį įstatymą, jis yra antieuropietiškas, nukopijuotas nuo drakoniško Rusijos įstatymo“, – sakė demonstracijoje dalyvavusi studentė Maka Kvirikadzė.
„Sakartvelas nebus priimtas į ES su tokiais antidemokratiniais įstatymais; štai kodėl neleisime jiems jo priimti, – sakė kitas protestuotojas, odontologas Giorgis Lašchis. – Sakartvelas priklauso Europai, jis niekada nebebus Rusijos galinis kiemas.“
„Sabotuoja europines perspektyvas“
Praėjusią savaitę, valdančiajai partijai netikėtai paskelbus, kad ji įstatymo projektą planuoja priimti gegužę, maždaug 8 tūkst. žmonių surengė mitingą Tbilisio centre.
„Sakartvelo svajonė“, kuri kontroliuoja 84 iš 150 vietų parlamente, gali priimti įstatymą be opozicijos deputatų paramos.
Įstatymo projekte numatyta, kad bet kuri nepriklausoma organizacija, gaunanti daugiau kaip 20 proc. lėšų iš užsienio, turi būti registruojama kaip „organizacija, turinti užsienio jėgos interesus“.
Praėjusių metų pasiūlyme buvo vartojama sąvoka „užsienio įtakos agentas“.
„Sakartvelo svajonė“ formuluotę teigė pakeitusi dėl to, kad pripažino, jog pirminė versija turėjo neigiamą atspalvį.
Sąvoka „užsienio agentas“ yra įsišaknijusi sovietinėje praeityje, o žmones, kuriems taikoma, pasmerkia išdavikų ir valstybės priešų etiketėms.
Analitikai teigia, kad slaptu bendradarbiavimu su Kremliumi įtariama partija mano, jog Vakarų finansavimas Sakartvelo prodemokratinėms nevyriausybinėms organizacijoms ir nepriklausomai žiniasklaidai yra iššūkis jos valdžiai.
„Sakartvelo svajonė“ neslepia, kad šiuo įstatymu siekiama neutralizuoti Vakarų įtaką“, – naujienų agentūrai AFP sakė politikos analitikas.
Pasak jo, partija nuolat kartoja, kad nukreipia Sakartvelą link ES, bet iš tikrųjų sabotuoja šalies europines perspektyvas, kurias, viešosios nuomonės apklausų duomenimis, remia apie 80 proc. gyventojų.
Sankcijų pavojus
Europos Komisija paragino Tbilisį nepriimti šio teisės akto, teigdama, kad jis prieštarauja demokratinių reformų darbotvarkei, kurios Sakartvelas privalo laikytis, kad galėtų siekti narystės ES.
Gruodį Briuselis suteikė Sakartvelui oficialų kandidato statusą, tačiau pareiškė, kad prieš pradedant oficialias derybas dėl narystės Tbilisis turės reformuoti teismų ir rinkimų sistemas, sumažinti politinę poliarizaciją, pagerinti spaudos laisvę ir apriboti oligarchų galią.
Praėjusią savaitę Jungtinės Valstijos pareiškė, kad priėmus šį įstatymą Sakartvelas „iškryptų iš europinio kelio“.
„Esame labai susirūpinę, kad, jei šis įstatymo projektas bus priimtas, jis pakenks pilietinės visuomenės organizacijoms (ir) ... trukdys nepriklausomos žiniasklaidos organizacijoms“, – žurnalistams sakė JAV valstybės departamento atstovas Matthew Milleris.
„Sekite naujienas“, – atsakė jis, paklaustas, ar JAV gali įvesti sankcijas Sakartvelui.
Anksčiau demokratinių permainų lyderiu tarp buvusių sovietinių šalių laikytas Sakartvelas pastaraisiais metais buvo kritikuojamas dėl atsitraukimo nuo demokratijos.