Kyjivas iš viso nuo 2022 m. vasario sunaikino 7 987 Maskvos tankus. Nors tikslius skaičius sunku gauti, Ukrainos statistika leidžia suprasti, kiek aukų pareikalavo daugiau nei dvejus metus trunkantis karas. Nei Maskva, nei Kyjivas reguliariai nepateikia duomenų apie savo nuostolius.
Dideli nuostoliai
Dar vasario mėnesį Londone įsikūręs Tarptautinis strateginių tyrimų institutas (IISS) teigė, kad Rusijos tankų nuostoliai viršijo 3 tūkst.
Balandžio pabaigoje Didžiosios Britanijos ginkluotųjų pajėgų ministras Leo Docherty‘is pareiškė, kad Jungtinės Karalystės vertinimais, Rusijos kovinių tankų nuostoliai siekia beveik 3 000, o bendri Rusijos šarvuotosios technikos nuostoliai – daugiau nei 10 000.
Nyderlandų atvirųjų duomenų šaltinio sekančio artilerijos nuostolius Ukrainoje „Oryx“ duomenimis, nuo 2022 m. vasario Maskva neteko mažiausiai 3,1 tūkst. tankų. Į šį skaičių įtraukti tik vizualiai pastebėti nuostoliai, o tai reiškia, kad tikrasis skaičius greičiausiai yra daug didesnis.
Ukrainos šaltiniai ir atviri žvalgybos duomenys rodo, kad Maskva patyrė didelių karinės technikos nuostolių kovose dėl Avdijivkos.
Didelės nesėkmės
Prasidėjus karui Rusija patyrė labai daug nuostolių nesėkmingai organizuojant ir planuojant tankų atakas. Labai dažnai tanke sėdėdavo naujokai, kurie neturėjo instruktorių, kurie galėtų pamokyti.
Siekdama kompensuoti nuostolius, Rusija pradėjo naudoti senus tankus ir visą ekonomiką pertvarkė į karinę.
Sausio pabaigoje Didžiosios Britanijos vyriausybė apskaičiavo, kad Rusija per mėnesį gali pagaminti apie 100 pagrindinių kovinių tankų, kad galėtų paremti savo šarvuočių puolimą. Rusijos vidaus tankų gamyba nuo 2022 m. vasario išaugo penkis kartus.
„Nėra abejonių, kad Rusijos sunkiosios ginkluotės nuostoliai Ukrainoje buvo didžiuliai“, – sakė IISS tyrimų analitikas Michaelas Gjerstadas.
Tačiau abejojama, kaip greitai Rusija gali pakeisti prarastus tankus, ypač T-90, kurie laikomi pačiais pajėgiausiais.
Pajėgiausi tankai
Ukraina dažnai skelbia filmuotą medžiagą, kurioje matyti, kad sėkmingai taikosi į vertingus karinius objektus, pavyzdžiui, T-90, paprastai naikinami naudojant pirmojo asmens sprogstamuosius dronus (FPV).
Ukraina nepateikia duomenų apie tai, kuriuos tankus ji teigia apgadinusi ar sunaikinusi. Pasak „Oryx“, Rusija Ukrainoje neteko mažiausiai 144 tankų T-90 variantų.
Kadangi tankai vis dažniau tapdavo Ukrainos dronų taikiniais, pasirodė filmuota medžiaga, kurioje Rusija aplink savo tankus įrengia apsauginius skydus, tikėdamasi atremti atskriejančius dronus.
Ukrainos tankų nuostoliai taip pat buvo dideli, o juos didino ne gynybos pramonė, galinti papildyti trūkumus, bet Vakarų teikiama pagalba. Iš pradžių Ukraina gavo keletą sovietinių tankų. Nuo 2023 m. pradžios gavo Vakarų gamybos tankus „Leopard“, „Challenger“ ir „Abrams“.