BBC atkreipė dėmesį, kad tiek S. Lavrovas, tiek bendravardis gynybos ministras Šoigu ženkliai padidino savo viešų pasisakymų skaičių artėjant rugsėjo mėnesio rinkimams į Rusijos dūmą.
Pirmadienį S. Lavrovas ir vėl atkreipė į save žiniasklaidos dėmesį, palietęs jautrią J. Stalino valdymo temą. Šio už milijonų žmonių žūtį atsakingo tirono veiksmus Rusijoje pastaruoju metu stengiamasi reabilituoti, o dabar valdžios atstovas ir apskritai, prilygino J. Stalino veiksmų smerkimą „Antrojo pasaulinio karo rezultatų neigimui“.
Liepos 1-ąją Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką dėl viešo SSRS veiksmų ir tikslų prilyginimo hitlerinės Vokietijos veiksmams draudimo, o taip pat draudžiantį neigti „lemiamą Sovietų Sąjungos vaidmenį išlaisvinant Europą nuo nacizmo“. Šių įstatymų pataisų idėja priklauso pačiam Rusijos prezidentui.
Lavrovas piktinosi, kad jam priskiriamas Stalino nusikaltimų teisinimas
Susitikimo su veteranais metu S. Lavrovas grįžo prie „patriotinės“ temos: „(Jūs minėjote) Josifą Staliną, kuris (Antrojo pasaulinio karo metu) turėjo visus procesus suvaldyti. Aš absoliučiai sutinku su tuo, kad istorijos negalima liesti“.
„Beje, išpuoliai prieš Staliną, kaip pagrindinį blogietį, visko, ką jis padarė prieš karą ir po jo, suvertimas į vieną krūvą – tai juk taip pat dalis tos pačios praeities, Antrojo pasaulinio karo baigties, puolimas“, – aiškino S. Lavrovas.
Jau kitą dieną jis pareiškė, kad „žurnalistai neteisingai interpretavo jo žodžius“. „Aš pasakiau taip: tie, kas reikalauja laikyti Staliną absoliučiu blogiu be jokių išlygų, kas reikalauja laikyti jį ir Hitlerį vieninteliais Antrojo pasaulinio karo kaltininkais, tiems norisi sustatyti ant vienos lentos mūsų šalį ir tuos, kurie kėlė tikslą užkariauti Europą“, – aiškino jis.
Jis taip pat piktinosi „niekšingais“ kai kurių opozicijos politikų ar žiniasklaidos atstovų teiginiais, kad „Lavrovas teisina stalinizmo nusikaltimus“.
Beje, tai buvo ne vienintelis skambus šios savaitės Rusijos užsienio reikalų ministro pareiškimas. Jo teigimu, JAV dabar yra nusiteikusios „sulaužyti stačiatikių pasaulio vienybę“. Kaip konkrečiai tai daroma jis neatskleidė, tačiau pažymėjo, kad JAV (ir kitos Vakarų šalys) daro „milžinišką spaudimą Rusijos stačiatikių bažnyčiai“.
Rusijos politologo Konstantino Kalačevo teigimu, S. Lavrovas apie J. Staliną susitikimo su veteranais metu užsiminė neatsitiktinai. „Volgograde yra gana daug žmonių, kurie norėtų, kad miestui būtų grąžintas Stalingrado vardas. Tačiau apklausos rodo, kad dauguma miesto gyventojų yra prieš pervadinimą ir gana kritiškai atsiliepia apie Staliną“, – aiškino jis BBC.
Politologo teigimu, tai gali būti bandymas pasiimti tų rinkėjų, kurie tradiciškai palankūs komunistams, balsus. „Kiek tai sėkmingas sprendimas – didelis klausimas, nes mano manymu, tai atvirkščiai padės išjudinti komunistų partijos žinutę ir suteikti jiems papildomus rinkėjų balus, nes tai yra būtent tas dalykas, apie kurį jie kalba paskutinius 25-30 metų“, – aiškino jis, pridūręs, kad tokiu atveju valdančiosios partijos „Jedinaja Rossija“ atstovas iš esmės patvirtina komunistų, siekiančių reabilituoti J. Staliną, teisingumą.
Jam savo feisbuko paskyroje antrino ir Maskvos Carnegie centro ekspertas Aleksandras Baunovas: „Jedinorosas bando atimti Staliną iš komunistų“. Pasak politologo, „valdžia mato statistiškai žymų piliečių-latentinių stalinistų skaičių“. Tačiau, skirtingai nei komunistai, akcentuoja „geopolitinės sėkmės viršūnės pasiekimą“, stengiantis atsiriboti nuo likusios J. Stalino valdymo istorijos dalies.