• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kremlius sugriežtino keliones savo valdininkams, o tai primena gūdų sovietmetį.  Rusijos saugumo tarnybos konfiskavo aukšto rango pareigūnų ir valstybinių įmonių vadovų pasus, kad užkirstų kelią jų kelionėms į užsienį. Tokių priemonių imtasi, nes Putino režimą kankina paranoja dėl informacijos nutekėjimo ir galimo aukštų pareigūnų pabėgimo į užsienį, rašo „Financial Times“.

Kremlius sugriežtino keliones savo valdininkams, o tai primena gūdų sovietmetį.  Rusijos saugumo tarnybos konfiskavo aukšto rango pareigūnų ir valstybinių įmonių vadovų pasus, kad užkirstų kelią jų kelionėms į užsienį. Tokių priemonių imtasi, nes Putino režimą kankina paranoja dėl informacijos nutekėjimo ir galimo aukštų pareigūnų pabėgimo į užsienį, rašo „Financial Times“.

REKLAMA

Vis dar siaučiant karui Ukrainoje, Rusijos saugumo pareigūnai sugriežtino kelionių reikalavimus valstybiniame sektoriuje dirbantiems žmonėms, reikalaudami kai kurių žinomų veikėjų ir buvusių pareigūnų atiduoti kelionės dokumentus.

Padidėjęs spaudimas atspindi gilų Kremliaus ir FSB, KGB įpėdinės, įtarumą. Manoma, kad Rusijos civilinio elito lojalumas nėra toks, kokio Kremlius norėtų. Mat daugelis elito atstovų privačiai priešinasi karui Ukrainoje ir piktinasi jo poveikiu jų gyvenimo būdui.

REKLAMA
REKLAMA

Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas patvirtino, kad Rusija sugriežtino kelionių į užsienį apribojimus kai kuriems, dirbantiems „jautriose“ srityse.

REKLAMA

„Jiems galioja griežtesnės taisyklės. Kai kur yra įforminama, o kai kur priklauso nuo konkretaus sprendimo ir konkretaus darbuotojo“, – „Financial Times“ sakė jis.  Nuo karo Ukrainoje pradžios šiam klausimui buvo skiriama daugiau dėmesio.

Nuo sovietų laikų Rusijos pareigūnai, turintys prieigą prie vidutinio lygio valstybės paslapčių, turėjo palikti savo pasus saugykloje, kurią valdo jų ministerijų ir įmonių „specialusis skyrius“. Taip buvo ir vėliau, bet Rusijos saugumo tarnybos retai atsižvelgdavo į šias senas taisykles.

REKLAMA
REKLAMA

Tai pasikeitė po invazijos į Krymą 2014 m., kai saugumo tarnybos pradėjo nerekomenduoti vykti į tokias šalis, kaip  JAV ar Jungtinė Karalystė. Po vasario įvykių apribojimai taikomi dar plačiau ir labai priklauso nuo atskirų saugumo pareigūnų, dirbančių valstybės institucijose, užgaidų, sakė žmonės.

Dėl šios priežasties saugumo priemonės valstybėse institucijose skiriasi – vieni prašo net vidutinio lygio asmenų susilaikyti nuo kelionių į užsienį, o kiti aukšto rango pareigūnams duoda leidimą vykti į užsienį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienos didelės valstybinės pramonės įmonės vadovams uždrausta be oficialaus leidimo keliauti toliau nei dvi valandas kelio automobiliu nuo Maskvos. Kitais atvejais FSB pareigūnai prašė buvusių pareigūnų, kurie anksčiau turėjo prieigą prie valstybės paslapčių, ir net kai kurių, kurie niekada neturėjo prieigos, atiduoti pasus.

Aleksandra Prokopenko, buvusi Rusijos centrinio banko pareigūnė, sakė, kad pasų apribojimai dabar taikomi ne tik asmenims, dirbantiems su paslaptimis. „Dabar jie ateina pas tam tikrus žmones ir sako: „Prašau atiduoti raudonus civilius pasus, nes jūs turite prieigą prie slaptos informacijos, todėl norime kontroliuoti jūsų judėjimą“, – sakė ji.

REKLAMA

Prokopenko pasakojo, kad Rusijos saugumo tarnybos turi beveik visišką laisvę interpretuoti taisykles pagal valstybės paslapčių, šnipinėjimo ir išdavystės įstatymus. Ji pasitraukė iš centrinio banko prasidėjus karui Ukrainoje, o dabar yra Vokietijos užsienio reikalų tarybos kviestinė bendradarbė.

„Iš esmės bet kokia informacija gali būti laikoma slapta, todėl įtarieji FSB pareigūnai pradeda jums pasakyti, kad turite slaptos informacijos. Kas tai? Kodėl tai slapta ir kas tai nusprendžia? Niekas nežino“, – sakė Prokopenko.

REKLAMA

Peskovas teigė, kad sprendimai „priklauso nuo konkrečios darbo srities“ tiek įmonės, tiek asmens. „Jie gali būti daugiau ar mažiau jautrūs“, – sakė jis.

Kremlius taip pat dėjo pastangas, kad neoficialus draudimas būtų taikomas dar didesnei grupei pareigūnų. Po daugybės viešų skandalų dėl nutekintos filmuotos medžiagos, kurioje parlamentarai atostogauja Dubajuje ir Meksikoje, Rusijos žemieji parlamento rūmai sausį reikalavo įstatymų leidėjų pranešti vadovams apie darbo keliones užsienyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos laikraštis „Kommersant“ rašo, kad mažiausiai septyni regionai vietos pareigūnams paskelbė griežtas rekomendacijas dėl kelionių į užsienį. Vasario mėnesį liūdnai pagarsėjusios Wagnerio sukarintos grupuotės įkūrėjas Jevgenijus Prigožinas paragino visiškai uždrausti pareigūnų keliones į užsienį, taip pat atsakomybę už jų artimųjų „amoralų elgesį, demonstruojamą turtą ir piktnaudžiavimą prabangos prekėmis“.

REKLAMA

Tokie žingsniai atsirado augant elito nepasitenkinimui dėl siaubingų karo rezultatų ir jų įtakos jų gyvenimo būdui. Kadaise galėję išleisti savo turtus dvarams, jachtoms ir vaikų internatinėms mokykloms Vakaruose, Rusijos pareigūnai ir oligarchai dabar skundžiasi dėl to, kad negali ne tik gyventi, bet ir keliauti į šalis, kurios nėra laikomos „draugiškomis“. 

Nepasitenkinimas tarp elito ėmė plisti dar ir po to, kai Ukrainos žiniasklaida paskelbė tariamą Rusijos ir Azerbaidžano oligarcho Farkhado Akhmedovo pokalbio įrašą su muzikos prodiuseriu Iosifu Prigožinu, kurio žmona, garsi dainininkė, koncertavo Putino renginyje pernai.

REKLAMA

Skambutyje buvo skundžiamasi dėl didėjančios Rusijos tarptautinės izoliacijos ir saugumo tarnybų spaudimo. Achmedovui artimas asmuo patvirtino, kad įrašas yra tikras.

Prigožinas, nesusijęs su karo vadu, sakė, kad įrašas buvo „iš dalies arba visiškai iškraipytas“, ir pažadėjo imtis teisinių veiksmų prieš įrašiusį asmenį.

„Jie sugadino mus, mūsų vaikus, jų ateitį ir likimą. Ar tu supranti?“ – Achmedovas sakė pokalbio metu. „Velniop juos. Visi suprantame, kas ten vyksta. Važiuok į Maldyvus, į Dubajų . . . Nežinau . . . į Altajų, į Baikalą, kur tik nori, bet laikykis toliau nuo Maskvos“, – pridūrė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų