2020 metų gegužę areštuotas buvęs policininkas Vladimiras Voroncovas laikomas už grotų jau beveik trejus metus.
V. Voroncovas, kuris iš Maskvos policijos išėjo 2017-aisiais, išdirbęs 13 metų, neigia padaręs ką nors neteisėta.
Maskvos Liublino rajono teismas antradienį pripažino jį kaltu dėl turto prievartavimo, pornografijos platinimo ir valdžios atstovo įžeidimo, pranešė politinį persekiojimą stebintis portalas „OVD-info“.
Iš V. Voroncovo taip pat atimtas policijos majoro laipsnis, jam uždrausta 10 metų administruoti tinklaraščius.
Šalininkai sako, kad tikroji jo nubaudimo priežastis yra projektas „Policijos ombudsmenas“ – virtinė socialinės žiniasklaidos paskyrų, skirtų policijos pareigūnų teisių gynimui ir viršininkų piktnaudžiavimo demaskavimui.
Šį projektą V. Voroncovas pradėjo 2017 metais, dar dirbdamas policijoje ir siekdamas atskleisti įtariamus pažeidimus bei neteisybę.
Vėliau jis užmezgė glaudžius kontaktus su opozicijos aktyvistais, o po jo arešto garsiausio Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno komanda paragino policininkus tęsti spaudimą.
V. Voroncovo byla tuo metu sukėlė retą viešą triukšmą policijoje, svarbiame prezidento Vladimiro Putino valdžios ramstyje.
V. Voroncovo sulaikymas buvo įspūdingas spektaklis. Per ankstyvo ryto reidą Maskvos pietryčiuose viena komandosų grupė į buvusio policininko butą daugiaaukščiame name veržėsi leisdamasi virvėmis, o kita išlaužė duris.
Per penkias valandas trukusią kratą tyrėjai patikrino net sutuoktinių ketverių metų vaiko žaislus, kojines ir apatinius, 2020-aisiais naujienų agentūrai AFP sakė V. Voroncovo žmona Aleksandra.
Kadangi Rusijoje nėra išties nepriklausomų policijos profesinių sąjungų, V. Voroncovo iniciatyva buvo populiari, pritraukdavo daugiau kaip milijoną sekėjų.
Projektas atskleidė įtarimų korupcija teisėsaugos institucijose, spaudimo pareigūnams įvykdyti baudų ir areštų kvotas, atkreipė dėmesį į ilgas darbo valandas, policininkų savižudybes.
V. Voroncovas kritikavo pernelyg didelės policijos jėgos naudojimą, rėmė sėkmingas ieškovų bylas teismuose.
Kai kurie Rusijos policininkai, kurių iš viso yra 750 tūkst., atvirai kėlė klausimus valdžiai dėl elgesio su V. Voroncovu, taip pat dėl policijos darbo ir metodų.
Dešimtys esamų ir buvusių policininkų tuo metu socialinėje žiniasklaidoje ragino paleisti V. Voroncovą. Kai kas skelbė savo, kai kas – policininkų kepurių ir protesto užrašų nuotraukas.
Sąlygos policininkams Rusijoje yra tokios sunkios, kad kasmet nusižudo dešimtys pareigūnų, sako Kremliaus kritikai.
V. Voroncovo šalininkai mano, kad jis įgijo priešų policijos hierarchijos viršūnėje, keliems aukšto rango pareigūnams dėl jo veiklos netekus postų.