Tinklalapio „OVD-Info“, renkančio informaciją apie areštus per politinius protestus Rusijoje, duomenimis, šalies miestuose vykstančių protestų metu buvo sulaikyta mažiausiai 1 614 žmonės, įskaitant daugiau kaip 500 – Maskvoje.
Sostinėje esantys naujienų agentūros AFP žurnalistai sakė, kad policija vaikė demonstrantus guminėmis lazdomis, o dalis protestuotojų susirėmė su pareigūnais.
A. Navalnas, laikomas garsiausiu ilgamečiu prezidento Vladimiro Putino priešininku, buvo sulaikytas sausio 17 dieną, kai grįžo į Maskvą iš Vokietijos, kur kelis mėnesius buvo gydomas po apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Opozicionierius pareiškė, kad pasikėsinimą į jo gyvybę organizavo Kremlius.
Tuo tarpu Rusijos teisėsaugos institucijos tvirtina, esą būdamas Vokietijoje A. Navalnas pažeidė lygtinės bausmės, skirtos baudžiamojoje byloje, kuri, pasak politiko, buvo neteisėta, sąlygas.
Vasario pradžioje turėtų įvykti teismas, kuris nuspręs, ar A. Navalnas turės atlikti trejų su puse metų laisvės atėmimo bausmę.
Anksčiau šeštadienį tūkstančiai žmonių susirinko Tolimųjų Rytų, Sibiro ir Uralo regionų miestuose, nepaisydami policijos perspėjimų panaudoti jėgą ir kai kur spaudusio didelio speigo.
AFP žurnalistai Maskvoje matė keletą protestuotojų, sunkiai sužeistų per susirėmimus su policija. Kaip pranešama, šios demonstracijos prieš vyriausybę yra didžiausios sostinėje per pastaruosius dvejus metus.
Tarp sostinėje sulaikytų protestuotojų buvo A. Navalno žmona Julija Navalnaja, bet vėliau portalas „MBCh Media“ pranešė, kad jis buvo paleista iš areštinės.
Apie 10 tūkst. žmonių išėjo į gatves antrame pagal dydį šalies mieste Sankt Peterburge. Demonstrantai protestavo prieš prezidentą Vladimirą Putiną ir reikalavo paleisti A. Navalną, sakė vienas AFP reporteris.
Protestai Maskvoje laikomi didžiausiai nuo 2019 metų, kai A. Navalno šalininkai buvo išėję į gatves reikalauti laisvų vietos valdžios rinkimų.
Baltijos šalių reakcija
Baltijos šalių užsienio reikalų ministrai smerkia Rusijos veiksmus prieš šeštadienį kilusių protestų dalyvius ir kviečia Europos Sąjungą (ES) imtis bendrų „ribojimo priemonių“ prieš asmenis, atsakingus už šiuos sulaikymus.
Tai skelbiama bendrame ministrų pareiškime, kuriuo savo „Twitter“ paskyroje pasidalino Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
„Griežtai smerkiame taikių protestuotojų sulaikymus Rusijoje. Jie privalo būti paleisti nedelsiant. Mes visi Europos Sąjungoje turime būti ryžtingi priimant ribojančias priemones prieš Rusijos pareigūnus, atsakingus už areštus“, – sakoma pareiškime.
JAV žinia pasauliui
Rusijos teisėsaugos veiksmai per daugelyje šalies miestų šeštadienį surengtas protesto akcijas reiškiant solidarumą su suimtu Kremliaus kritiku Aleksejumi Navalnu, pažeidžia piliečių žodžio ir susirinkimų laisvę, pareiškė JAV ambasada Maskvoje.
„Stebime pranešimus apie protesto akcijas 38 Rusijos miestuose ir daugiau kaip 350 taikių protestuotojų ir žurnalistų sulaikymą“, – per „Twitter“ parašė ambasados atstovė spaudai Rebecca Ross.
„Rusijos valdžia areštuoja taikius protestuotojus, žurnalistus – tai atrodo kaip suderinta kampanija žodžio ir taikių susirinkimų laisvei slopinti, – pridūrė ji. – Tai tęsia metų metus Rusijoje griežtinamus suvaržymus, represinius veiksmus prieš pilietinę visuomenę, nepriklausomą žiniasklaidą, politinę opoziciją.“
„JAV remia visų žmonių teisę į taikius protestus, saviraiškos laisvę. Rusijos valdžios žingsniai šią laisvę slopina“, – rašo R. Ross.