Po penktadienio teismo posėdžio Vladimiro srityje, į rytus nuo Maskvos, teismo atstovas naujienų agentūrai AFP sakė, kad nuosprendžiai advokatams Vadimui Kobzevui, Aleksejui Lipceriui ir Igoriui Serguninui bus paskelbti sausio 17 dieną.
Anksčiau tikėtasi, kad nuosprendžiai bus paskelbti šį penktadienį.
A. Navalnas – vienas charizmatiškiausių Rusijos opozicijos lyderių, sutelkdavęs tūkstančius žmonių protestuoti prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną. Jo tyrimai dėl Kremliaus artimiausios aplinkos žmonių korupcijos sulaukdavo didelio susidomėjimo ir Kremliaus keršto.
47-erių A. Navalnas pernai vasarį mirė atokioje įkalinimo kolonijoje už poliarinio rato, atlikdamas 19 metų laisvės atėmimo bausmę dėl kaltinimų ekstremizmu, kuriuos jis ir jo bendražygiai pasmerkė kaip politiškai motyvuotus.
Po jo mirties Rusijos valdžia pradėjo persekioti jo sąjungininkus ir artimuosius, tad dauguma jų pabėgo į užsienį.
Minimi trys advokatai buvo suimti 2023 metų spalį už dalyvavimą „ekstremistinės“ organizacijos veikloje. Šiems buvusiems A. Navalno advokatams gresia maksimali šešerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Prieš pat mirtį, A. Navalnas pasmerkė jų suėmimą ir pavadino šiuos veiksmus kampanijos, kuria siekiama jį dar labiau izoliuoti kalėjime, dalimi.
Teismo procesas už uždarų durų prasidėjo rugsėjį Petuškų mieste, esančiame maždaug už 115 km į rytus nuo Maskvos.
Išteisinamųjų nuosprendžių Rusijos teismuose beveik nepasitaiko, ypač politinėse bylose.
Reikalaujama pernelyg griežta bausmė
Tyrėjai kaltina šią trijulę naudojusis savo statusu ir perdavinėjus pranešimus A. Navalnui bei jo bendražygiams, taip pat padėjus Kremliaus kritikui už grotų tęsti uždraustą politinę veiklą.
A. Navalnas iš kalėjimo su išoriniu pasauliu bendravo per savo advokatus. Padedant bendražygiams, jo socialiniuose tinkluose taip pat nuolat pasipildydavo komentarai pačiomis įvairiausiomis temomis – nuo Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą iki prastų kalėjimo sąlygų.
Nepriklausomos žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad I. Serguninas pripažino savo kaltę, o V. Kobzevas ir A. Lipceris kaltinimus neigia.
V. Kobzevas buvo laikomas svarbiausiu A. Navalno teisininkų komandos nariu, gynė jį teisme ir informuodavo apie opozicionieriaus sveikatą kalėjime.
Prokurorai reikalauja visiems trims kaltinamiesiems skirti mažiausiai penkerių metų laisvės atėmimo bausmes.
Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ yra paraginusi Rusiją nutraukti trijulės persekiojimą.
Kita buvusi A. Navalno teisininkų komandos narė Olga Michailova socialiniame tinkle „Instagram“ parašė, kad prokurorų reikalaujama bausmė – per griežta žmonėms, daugelį metų sąžiningai ir profesionaliai gynusiems opozicionierių.
A. Navalnas mirė kalėjime neaiškiomis aplinkybėmis. Rusija tvirtina, kad jis mirė dėl natūralių priežasčių.
Po jo mirties Rusijos valdžios institucijos suintensyvino kampaniją prieš jo rėmėjus, sąjungininkus ir šeimą – suėmė žurnalistus, kurie nušvietė jo teismo posėdžius, o jo žmoną Juliją Navalnąją įtraukė į „teroristų ir ekstremistų“ sąrašą.
2021 metais A. Navalno įkurtas Kovos su korupcija fondas (FBK) buvo paskelbtas ekstremistine organizacija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!