Rusija sistemingai taikosi į paauglius ir jaunuolius, įskaitant našlaičius, konflikto perkeliamus asmenis ir tuos, kurie susiduria su finansiniais sunkumais arba ieško papildomų pajamų, Ukrainos pareigūnai sakė „Financial Times“.
Kaip teigė šaltiniai, vienas iš naujausių tokių atvejų – 16-mečio berniuko suėmimas Dnipre po to, kai Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FSB) jį verbavo per „Telegram“ programėlę.
Ukrainos saugumo tarnyba SBU stebėjo šį asmenį ir sulaikė jį, kai jis bandė fotografuoti karines bazes Dnipro mieste. Kontržvalgybos pareigūnų teigimu, ši informacija greičiausiai buvo skirta padėti Rusijai suduoti tikslius raketų smūgius.
SBU vadovas Vasylis Maliukas „Financial Times“ sakė, kad Rusija elgiasi „agresyviai, vykdo įvairius nusikaltimus prieš nacionalinį saugumą, įskaitant agentų verbavimą tarp mūsų pačių piliečių“.
Per pusantrų metų – 700 sulaikytųjų
SBU atstovas Artemas Dekhtiarenko „Financial Times“ pranešė, kad nuo 2024 m. pavasario SBU sulaikė daugiau nei 700 asmenų, susijusių su šnipinėjimu, padegimais ir sprogstamųjų įtaisų padėjimu, kuriuos užverbavo Rusijos žvalgyba.
Jo teigimu, iš sulaikytųjų 175 asmenų, maždaug 25 proc. buvo jaunesni nei 18 metų.
A. Dekhtiarenko leidiniui sakė, kad verbavimo kampanija „prasidėjo praėjusį pavasarį užduotimis padegti automobilius [ir] elektros mazgus palei geležinkelį“.
Siūlo pinigus, naudoja savižudžius sprogdintojus
FSB tada „patobulino savo strategiją ir pradėjo deginti karo verbavimo centrus“, sakė jis, pridurdamas, kad „šiais metais jie pradėjo naudoti ukrainiečius kaip savižudžius sprogdintojus“.
FSB, kaip pranešama, pradėjo siūlyti pinigus už šnipinėjimą ir sabotažą, nes po visapusiško įsiveržimo sumažėjo Rusijai palankių ir norinčių dirbti šnipais ukrainiečių skaičius.
Taip pat teigiama, kad Maskvos priklausomybė nuo neapmokytų agentų sustiprėjo po to, kai 2022 m. iš Vakarų šalių buvo išsiųsta apie 600 Rusijos diplomatų, iš kurių daugelis, kaip manoma, slaptai dirbo žvalgais.
Pranešimai rodo, kad Rusijos žvalgyba taip pat taiko į kitose Europos šalyse gyvenančius nepilnamečius.
„Reuters“ pranešė birželio pradžioje, kad bent 12 paauglių Europoje, tarp jų Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje, buvo suimti už dalyvavimą su Rusija susijusiuose sabotažo ir šnipinėjimo atvejais.
„Reuters“ taip pat nurodė, kad Ukrainoje dešimtys paauglių susiduria su panašiais kaltinimais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!