Ekspertų teigimu, politiniai technologai gali užsidirbti iš Rusijos politinių technologijų eksporto, tačiau abejojama ar siekiama daryti įtaką pačių rinkimų rezultatams Rusijos naudai.
Leidinio duomenimis, politiniuose procesuose Afrikoje dalyvauja specialistai iš Sankt Peterburgo. Pasak šaltinių, jų darbą finansuoja J. Prigožinas, vadinamas vienu iš V. Putino „iždininkų“ ir kontroliuojantis „trolių fabriko“ bei „Vagner“ samdinių, smogikų, kurie dalyvauja karo veiksmuose Sirijoje ir Ukrainoje, veiklą. Koordinuoja rusų specialistų veiklą politinis technologas Jaroslavas Ignatovskis.
Tyrimai, teigiama, atliekami Madagaskare, Pietų Afrikos Respublikoje ir Kenijoje. Madagaskare prezidento ir parlamento rinkimai vyks dar šiais metais. Kitais metais numatytas balsavimas PAR ir dar penkiose kontinento šalyse, įskaitant Nigeriją. Kenijoje rinkimai vyko pernai, tačiau, anot leidinio šaltinio, projektas numatytas dvejiems metams, nėra atmetama, kad kažkurioje iš Afrikos valstybių vyks „nenumatyti išankstiniai rinkimai“.
Tikisi užsidirbti iš politikos, nes technologijų patys neturi
Darbui Afrikoje imami tik vyrai, technologai gali dirbti ir ne pilną terminą, privalo kalbėti užsienio kalbomis. Projekto dalyviai negali komentuoti savo veiklos žiniasklaidai ir stengtis „neapsišviesti“. Tačiau socialiniuose tinkluose jau pasirodė kelios nuotraukos, kuriose tariamai užfiksuoti rusų atstovai karinėse stovyklose Afrikoje.
Anksčiau J. Prigožinas organizavo socialinės ir politinės situacijos Šiaurės Vakarų federalinėje apygardoje stebėjimą. „Komersant“ šaltiniai tvirtina, kad šį darbą prižiūrėjo tas pats J. Ignatovskis. „Panašiai yra vystomi tyrimai ir Afrikoje“, – leidiniui pareiškė vienas iš kalbintų politinių technologų.
Rusijos politologo Nikolajaus Ščerbakovo manymu, Rusija neturi galimybių „rimčiau užsiimti Afrikos reikalais“. Daugelyje Afrikos šalių Rusija neturi ambasadų ar prekybos atstovų, o Afrikai reikalingų šiuolaikinių technologijų, galinčių išgauti naudingąsias iškasenas Rusija negali ir sau pačiai parūpinti. Anot eksperto, J. Prigožinas tikisi Afrikoje banaliai uždirbti iš savo politinių technologų „eksporto“, nes Europai šių specialistų iš Rusijos paprasčiausiai nereikia.
„Vagner“ samdiniai ir ginkluotė
Rusijos propagandiniuose portaluose pastaruoju metu aktyviai dėstoma „Rusijos kovos su terorizmu Afrikoje“ teorija. Rusija, kuriai pastaraisiais metais buvo užkirstas kelias tarptautinėje politikoje, ypač įtaka Europoje, teko koncentruoti dėmesį į Afrikos šalis.
Skelbiama, kad „prašant Centrinės Afrikos Respublikos vadovybei, gavus JT Saugumo Tarybos leidimą, į kontinentą buvo išsiųsti rusų instruktoriai ir ginklų partija“. Apie Afrikos šalių „norą įsigyti S-400“ gynybos sistemų paskelbė ir Rusijos gynybos ministerijos atstovai, rašoma „Interfaks“.
„Directorate 4“ ekspertai taip pat skelbė, kad nepripažintoje valstybėje Somalilende yra kuriama pirmoji Rusijos karinė bazė žemyne. Pranešama apie planuojamą nedidelę karinę bazę su pusantro tūkstančio karių bei infrastruktūra, leidžiančia aptarnauti du eskadrinius minininkus, keturias fregatas ir du povandeninius laivus. Taip pat numatoma pastatyti dvi pakilimo juostas, kurios galėtų priimti iki šešių karinių transporto lėktuvų ir penkiolika naikintuvų. Bazė turėtų būti dislokuota Zeilos miesto apylinkėse.
Tarptautinė tyrėjų grupė „Bellingcat“ šią savaitę paviešino medžiagą, kurioje buvo išsamiai pasakojama apie galimą Rusijos samdinių grupuotės „Vagner“ dalyvavimą Centrinėje Afrikos Respublikoje.
Rusijos gynybos ministerija oficialiai pranešė, kad į CAR išvyko 5 kariuomenės ir 170 „civilių“ instruktorių. Manoma, kad būtent jie ir yra „Vagner“ samdiniai.
Anksčiau „BBC Russia“ yra skelbusi apie „Vagner“ karines operacijas Sudane, o šių metų vasarį apie rusų pasirodymą CAR paskelbė ir radijo stotis „France Europe 1“.