Sankt Peterburgo Baltijos valstybinio technikos universiteto „Voenmeh“ studentai siunčiami atlikti praktikos į karines įmones UAB „Specialusis technologinis centras“, UAB „Valdymo prietaisų tyrimų institutas“ ir UAB „Tyrimų ir gamybos įmonė Radar mms“, kur jie verčiami pasirašyti darbo sutartis ir dokumentus dėl susipažinimo su valstybės paslaptimis. Apie tai nepriklausomam Rusijos portalui „Groza“ papasakojo patys universiteto studentai.
Tai nėra pirmas kartas
Nepriklausomas Rusijos portalas „The Moscow Times“ skelbia, kad pildydami dokumentus dėl leidimo susipažinti su valstybės paslaptimis jaunuoliai verčiami pateikti savo asmens duomenis, įskaitant informaciją apie keliones į užsienį ir informaciją apie artimiausius giminaičius. Studentams nesakoma, ką jie dirbs praktikos vietoje, tačiau jie patys mano, kad darbas bus dronų ir kitos karinės įrangos surinkimas. Už tai jiems žadamas 60 tūkst. rublių (609 eurų) atlyginimas. Studentai skundžiasi, kad jei atsisakys, jiems grasinama pašalinimu „už praktikos skolą“.
Tai jau ne pirmas atvejis Rusijoje, kai gynybos pramonės įmonės bando priversti jaunus žmones dirbti karo pramonės įmonėse. Balandžio mėnesį Tatarstano valdžia paskelbė naują jaunimo įdarbinimo skatinimo programą, pagal kurią regionas planuoja pritraukti paauglius nuo 14 metų dirbti gynybos pramonės komplekso įmonėse: nepilnamečiams bus lengviau įsidarbinti ir jie galės laisvalaikiu dirbti gamyklose.
Praėjusiais metais Respublikos Valstybės taryba parengė Darbo kodekso pakeitimų projektą, kuris leistų paaugliams įsidarbinti kenksmingose ir pavojingose gamybos įmonėse nuo 16 metų. Vasario mėnesį Alabugos LEZ generalinis direktorius Timūras Šagivalejevas pasiūlė dieninių skyrių moksleivius perkelti į vakarinį mokymą, kad jie turėtų laiko dirbti įmonėse dienos metu.
Gali atšaukti iš atostogų
2022 m. rugpjūtį Rusijos vyriausybė leido gynybos pramonės ir visų įmonių, teikiančių valstybės gynybos užsakymus, darbuotojams dirbti viršvalandžius be jų sutikimo. Pagal dekretą papildomas darbas gali trukti iki 4 valandų per dieną. Kartu įmonių vadovybė gavo teisę savo nuožiūra keisti darbuotojų darbo grafiką, taip pat atšaukti darbuotojus iš atostogų.
Tuo metu Valstybės Dūma teigė, kad ši rezoliucija buvo priimta dėl karo Ukrainoje. Pramonės komiteto pirmininkas Vladimiras Gutenevas sakė, kad jeigu Rusijos gynybos pramonė negali patenkinti visų valstybės poreikių, valdžios institucijos turėtų turėti galimybę „remdamosi priimtomis taisyklėmis pritraukti ribotą skaičių žmonių neakivaizdiniam darbui“.