„Rusijos pajėgos puldamos Kyjivo pozicijas, naudojo granatas K-51 su chloropikrinu. Rusija ir toliau pažeidinėja karybos papročius ir naudoja amuniciją su cheminės kilmės nuodingomis medžiagomis“, – Ukrainos portalui „ArmyInform“ teigė pietryčių fronto linijoje veikiančios karinės grupuotės „Tavria“ atstovas spaudai, pulkininkas Oleksandras Štupunas.
Ši medžiaga yra naudojama žemės ūkio pramonėje dėl savo antimikrobinių, fungicidinių, herbicidinių ir insekticidinių savybių. Tačiau medžiaga taip pat buvo naudojama kaip cheminis ginklas dėl savo dirginančio poveikio, ypač Pirmojo pasaulinio karo metais.
Portalo „Skynews“ teigimu, Rusija yra pasirašiusi Cheminio ginklo panaudojimo konvenciją, kuria draudžiama naudoti riaušių malšinimo medžiagas karo veiksmams.
Užfiksuoti atvejai
„Vien sausio 30 d. buvo užfiksuoti penki tokie granatų panaudojimo atvejai. Tai tikriausiai K-51 granatos su chloropikrinu. Tačiau kiekvienas toks atvejis tiriamas atskirai, atliekamos atitinkamos analizės, o tada jis pateikiamas tarptautinėms institucijoms. Šios dujos ypač pavojingos, kai jos naudojamos mūšio lauke“, – pridūrė O. Štupunas
Atstovas spaudai pridūrė, kad naudojant įprastos dujokaukės yra pakankama apsauga kareiviams.
Rimtos pasekmės
„Chloropikrinas yra naudojamas kaip dirvožemio fumigantas, kurio įkvėpus galimai rimtai susižaloti. Dėl kenksmingo ir dirginančio poveikio kartais priskiriamas riaušių malšinimo priemonėms“, – pabrėžė JAV Karo studijų institutas.
Nuo pat karo pradžios, buvo gauta daug pranešimų apie tai, kad Rusijos kariai prieš Ukrainos pozicijas visoje fronto linijoje naudoja chloropikrino granatas K-51. Maskva taip pat apkaltino Ukrainos pajėgas cheminio ginklo naudojimu kovose aplink Donecko gyvenvietes Soledarą ir Bachmutą. Kyjivas šį teiginį neigia.
Dujos kaip masalas
Pirmojo pasaulinio karo mūšių ataskaitose teigiama, kad chloropikrino veikiami kareiviai dažnai turėdavo nusiimti dujokaukes ir vemti.
„Kai priešų kareiviai buvo priversti nusiimti užterštas kaukes, buvo apšaudomi mirtina fosgeno (dar vienomis dujomis) doze“, – teigiama 1984 m. JAV kariuomenės Leavenwortho dokumentuose, kuriuose išsamiai aprašomas cheminių ginklų naudojimas Pirmojo pasaulinio karo metais.