Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „pradėjo šį karą. Vladimiras Putinas sukūrė šią pasaulinę maisto krizę. Ir jis yra tas, kuris gali ją sustabdyti“, JT Saugumo Tarybos posėdyje, skirtame humanitarinei situacijai Ukrainoje aptarti, pareiškė JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Wendy Sherman.
„Atsakomybė už karą su Ukraina – ir už karo padarinius pasaulinio aprūpinimo maistu saugumui – tenka tik Rusijai ir prezidentui V. Putinui“, – pareiškė ji.
Prancūzijos ambasadorius JT Nicolas de Riviere'as pabrėžė, kad „Rusijos agresija prieš Ukrainą didina bado pavojų visame pasaulyje“ ir kad pirmieji nukentės besivystančių šalių gyventojai.
„Rusija, be jokios abejonės, stengsis mus įtikinti, kad būtent jai taikomos sankcijos ardo pasaulinio aprūpinimo maistu saugumo pusiausvyrą“, – pridūrė N. de Riviere'as.
Ir iš tiesų – Rusijos ambasadorius prie JT Vasilijus Nebenzia atrėžė, kad galimus neramumus pasaulinėje maisto rinkoje sukėlė „nežabota sankcijų isterija, kurią Vakarai nukreipė prieš Rusiją“.
W. Sherman ir Pasaulio maisto programos (WFP) vykdomasis direktorius Davidas Beasley pranešė, kad Ukraina ir Rusija, kurios abi yra svarbios grūdų tiekėjos, eksportuoja 30 proc. pasaulio kviečių eksporto, 20 proc. kukurūzų ir 75 proc. saulėgrąžų aliejaus.
Penktadienį Europos Sąjunga paskelbė iniciatyvą, kuria siekiama sumažinti karo sukeltą maisto trūkumą.
ES ir JAV siekia daugiašalių įsipareigojimų prieš žemės ūkio žaliavų eksporto apribojimus.
Pasak JT generalinio sekretoriaus padėjėjos humanitariniams reikalams Joyce Msuya, konfliktas Ukrainoje „gali dar labiau pasunkinti didžiausias humanitarines krizes pasaulyje – tokios, kokios yra Afganistane, Jemene ir Somalio pusiasalyje“, kur maisto trūkumas kelia rimtų problemų.