• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija ir Jungtinės Valstijos po derybų, kurias Kyjivas sukritikavo kaip kalbas apie karą Ukrainoje nedalyvaujant ukrainiečiams, susitarė sudaryti grupes, kurios derėtųsi dėl karo šioje šalyje užbaigimo.

Rusija ir Jungtinės Valstijos po derybų, kurias Kyjivas sukritikavo kaip kalbas apie karą Ukrainoje nedalyvaujant ukrainiečiams, susitarė sudaryti grupes, kurios derėtųsi dėl karo šioje šalyje užbaigimo.

REKLAMA

Vašingtonas pažymėjo, kad po pirmųjų aukšto lygio oficialių Vašingtono ir Maskvos derybų nuo 2022-aisiais prasidėjusios invazijos į Ukrainą Europos šalys kada nors turės sėsti prie derybų stalo.

Kai kurie Europos lyderiai, sunerimę dėl pasikeitusios prezidento Donaldo Trumpo vykdomos JAV politikos Rusijos atžvilgiu, baiminasi, kad Vašingtonas padarys rimtų nuolaidų Maskvai ir perrašys žemyno saugumo susitarimą, sudarydamas panašų kaip Šaltojo karo laikais susitarimą.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasmerkė sprendimą nepakviesti jo šalies į Rijade vykusį susitikimą, kuris truko daugiau nei keturias valandas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pareiškė, kad bet kokios derybos, kuriomis siekiama užbaigti karą jo šalyje, turėtų būti sąžiningos, o jose turėtų dalyvauti Europos šalys, įskaitant Turkiją, kuri pasisiūlė surengti derybas.

REKLAMA

„Tai tik pakurstys Putino apetitą“, –  naujienų agentūrai AFP sakė aukšto rango pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, kalbėdamas apie derybų pradžią be Ukrainos.

D. Trumpas teigė, kad po derybų Rijade yra dar labiau įsitikinęs, jog pavyks pasiekti susitarimą.

„Manau, kad turiu galią užbaigti šį karą, ir manau, kad sekasi labai gerai“, – antradienį žurnalistams savo rezidencijoje „Mar-a-Lago“ Floridoje sakė D. Trumpas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat priekaištavo Kyjivui, kad jis skundžiasi negavęs pakvietimo į derybas Saudo Arabijoje.

„Šiandien išgirdau: „O, na, mes nebuvome pakviesti“. Na, jūs ten buvote trejus metus (...) Jums nereikėjo to pradėti. Galėjote susitarti“, – teigė jis. 

„Išgirdome vieni kitus“

JAV valstybės sekretorius Marco Rubio ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį susitikę Rijade nusprendė paskirti grupes, kurios derėsis dėl karo Ukrainoje užbaigimo, pranešė JAV valstybės departamentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vašingtonas pridūrė, kad šalys taip pat susitarė „sukurti konsultacijų mechanizmą“, skirtą JAV ir Rusijos santykių dirgikliams šalinti ir pažymėjo, kad šalys sukurs pagrindą būsimam bendradarbiavimui.

Prezidento Vladimiro Putino patarėjas užsienio reikalams Jurijus Ušakovas patvirtino derybų grupių paskyrimą, tačiau teigė, kad sunku pasakyti, kad įvyks numanomas D. Trumpo ir V. Putino susitikimas. 

REKLAMA

D. Trumpas pareiškė, kad tikriausiai iki mėnesio pabaigos susitiks su V. Putinu, tačiau konkrečių detalių nepateikė.

Rijado derybos reiškia diplomatinį perversmą Maskvai, kuri trejus metus buvo izoliuota ankstesnės JAV administracijos, kuriai vadovavo Joe Bidenas (Džo Baidenas). 

Maskvos derybininkas ekonomikos klausimais derybose su Vašingtonu Kirilas Dmitrijevas teigė, kad Vakarų šalių bandymai izoliuoti Rusiją „akivaizdžiai žlugo“.

REKLAMA

Mes ne tik klausėmės, bet ir išgirdome vieni kitus, ir turiu pagrindo manyti, kad Amerikos pusė geriau suprato mūsų poziciją“, – žurnalistams sakė derybose dalyvavęs Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Diplomatas veteranas pažymėjo, kad Rusija prieštarauja bet kokiam NATO šalių karių dislokavimui Ukrainoje, kuris būtų galimų paliaubų dalis.

Šią savaitę Europos sąjungininkai susiginčijo dėl taikdarių siuntimo į Ukrainą.

Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Keiras Starmeris sakė, kad yra pasirengęs apsvarstyti galimybę dislokuoti britų pajėgas taikai palaikyti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį vienam regioniniam laikraščiui sakė, kad nors Paryžius „nesiruošia siųsti į frontą sausumos pajėgų, kurios dalyvautų konflikte Ukrainoje“, jis svarsto galimybę siųsti „ekspertus ar net ribotą karių skaičių“ į nekonfliktines zonas, siekiant konsoliduoti ir sustiprinti Ukrainą.

Tuo metu Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad diskusijos dėl taikos palaikymo pajėgų siuntimo į Ukrainą vyksta „visiškai per anksti“.

REKLAMA

E. Macronas sakė, kad trečiadienį surengs naujas derybas „su keliomis Europos ir ne Europos valstybėmis“. 

Rusija išdėstė kai kuriuos savo požiūrius į būsimas derybas dėl kovų Ukrainoje nutraukimo ir tvirtino, kad norint užbaigti karą reikia pertvarkyti Europos gynybos sutartis. 

Maskva seniai ragina išvesti NATO pajėgas iš Rytų Europos, laikydama Aljansą prie savo sienų egzistencine grėsme.

REKLAMA

Prieš įsiverždama į Ukrainą 2022-ųjų vasarį Maskva reikalavo, kad NATO pasitrauktų iš Vidurio ir Rytų Europos.

„Nepakliūkime į jų spąstus“, – socialiniame tinkle „X“ M. Rubio sakė Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovė Kaja Kallas (Kaja Kalas), įspėdama, kad Rusija bando suskaldyti Vakarus.

Ji pridūrė, kad taiką galima pasiekti Ukrainos sąlygomis.

M. Rubio antradienį informavo pagrindinius Europos ministrus apie Rijado derybas ir pripažino, kad Europai kažkuriuo metu reikės įsitraukti.

„Yra kitų šalių, kurios taiko sankcijas (Rusijai), Europos Sąjunga kažkada turės sėsti prie derybų stalo, nes ji taip pat taiko sankcijas“, – sakė M.Rubio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų