„Atnaujinamas rusiškų dujų transportavimas per Austrijos teritoriją“, – nurodė „Gazprom“ ir pridūrė, kad po reguliavimo pokyčių Austrijoje bendrovei ir jos dujų pirkėjams Italijoje pavyko rasti „sprendimą“.
Didžioji dalis rusiškų dujų Italijai tiekiama per Ukrainą ir dujotiekiu „Trans Austria“ (TAG) į Tarvizijų Šiaurės Italijoje prie Austrijos sienos.
„Gazprom“ šeštadienį visiškai sustabdė dujų tiekimą bendrovei „Eni“, paaiškinęs, jog dėl spalio 1 dieną įsigaliojusių naujų taisyklių yra „neįmanoma gabenti dujų per Austriją“.
Bendrovės tuomet paskelbtame pranešime buvo nurodyta, kad rusiškų dujų gabenimas per Austriją buvo sustabdytas, nes „Austrijos operatorius atsisakė patvirtinti [dujų] perdavimo paraiškas“.
„Priežastis yra susijusi su reguliavimo pokyčiais, kurie įvyko Austrijoje rugsėjo pabaigoje“, – tuomet pridūrė bendrovė.
Austrijos reguliavimo institucija „E-Control“ savo ruožtu pareiškė, kad šeštadienį įsigaliojusios naujos taisyklės „visiems rinkos dalyviams buvo žinomos ne vieną mėnesį“.
Institucija pažymėjo, jog tikėjosi, kad „visi“ rinkos dalyviai „laikysis šių taisyklių ir imsis būtinų priemonių, kad galėtų vykdyti savo įsipareigojimus“.
Problemos buvo susijusios su „sutartinėmis detalėmis“, susijusiomis su dujų tranzitu Italijos kryptimi, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė institucija.
Italijos energetikos milžinės „Eni“ generalinis direktorius Claudio Descalzi pirmadienį sakė, kad dujų tiekimas buvo sustabdytas, nes Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ nesugebėjo suteikti naujai nustatytos garantijos operatoriui, gabenančiam dujas iš Austrijos į Italiją.
„Aiškinamės, ar galime perimti [garantiją]“ ir suteikti 20 mln. eurų, tuomet pažymėjo jis ir pridūrė manantis, kad „šią problemą bus galima išspręsti šią savaitę“.
Prieš karą Ukrainoje Italija importavo 95 proc. suvartojamų dujų ir maždaug 45 proc. šio kiekio buvo tiekiama iš Rusijos.
Prieš tiekimo sustabdymą Italija gaudavo maždaug 20 mln. kubinių metrų rusiškų dujų per dieną, arba „maždaug 9–10 proc.“ dujų importo, pirmadienį sakė C. Descalzi.