Vos pasirodžius pranešimams apie Rusijos pirmadienį įvykdytą Ukrainos miestų apšaudymą, diskusijose ėmė šmėžuoti naujojo vado pavardė.
S. Surovikinas yra 55-erių kariuomenės veteranas, tarnavęs devintojo dešimtmečio Sovietų Sąjungos galiausiai pražūtingame kare su Afganistanu. Šeštadienį jis buvo paskirtas į Ukrainą įsiveržusių Rusijos pajėgų vadu.
S. Surovikinas liūdnai pagarsėjo kai dar 1991 m. paskutinėmis Sovietų Sąjungos gyvavimo dienomis įsakė kariams atidengti ugnį į prodemokratinius protestuotojus Maskvoje. Tuo metu žuvo trys žmonės.
Jis taip pat žinomas dėl to, kad vadovavo Rusijos pajėgoms per 2017 m. Sirijos karą.
S. Surovikinas kaltinamas prisidėjęs prie beatodairiško opozicijos kovotojų bombardavimo, manoma, kad jis taip pat prižiūrėjo cheminių ginklų atsargas kampanijoje, kuri, kaip manoma, turėjo lemiamą reikšmę padedant Sirijos vyriausybei atgauti didžiosios šalies dalies kontrolę.
Ekspertai vieningai sutaria, kad V. Putino sprendimas pavesti jam vadovauti Rusijos pajėgoms Ukrainoje yra tiesioginis jo negailestingumo ir žiaurumo reputacijos rezultatas.
Karinis analitikas Forbes McKenzie „Sky News“ teigia, kad pagrindinė S. Surovikino paskyrimo vadu priežastis yra jo „prekinis ženklas“.
„Jis laikomas buvusios sovietinės respublikos didvyriu“, – sako analitikas.
„Jis įrodė, kad sugeba kariauti karą, kuriame naudojami branduoliniai, biologiniai ir cheminiai ginklai, iš kurių paskutinį jis panaudojo Sirijoje“, – teigia jis.
Kremlius pastaruoju metu ne kartą svaidėsi grasinimais panaudoti branduolinį ginklą.
„Taigi, jie jau davė ženklą apie savo ketinimus, tačiau jiems reikėtų vadų, kurie turėtų galimybių tai padaryti.
Tai žmogus, kuris neseniai panaudojo cheminį ginklą, taigi tai rodo pajėgumą“, – komentuoja F. McKenzie.
Putino kova dėl valdžios
Anot analitiko, dar vienas veiksnys, lėmęs S. Surovikino paskyrimą, yra tai, kaip jis gali paveikti Kremliuje vykstančią kovą dėl valdžios. Įvairių ekspertų vertinimu, kova prasidėjo kilus neramumams dėl nesėkmingos Rusijos kampanijos Ukrainoje.
S. Surovikinas laikomas Jevgenijaus Prigožino, „Wagner“ įkūrėjo ir vadovo, sąjungininku.
Jis buvo vienas ryškiausių Rusijos gynybos ministerijos aršiausių kritikų, kartu reikalaudamas iš Maskvos eskaluoti konfliktą.
„Savaitgalį Prigožinas savo „Telegram“ kanale iškėlė nykštį Surovikinui“, – pastebi F. McKenzie.
„Taigi yra rimtų požymių, kad šis paskyrimas taip pat yra Putino galios įtvirtinimas tarp įvairių vadų“, – svarsto jis.
Anot analitiko, šis žingsnis taip pat turėtų nuraminti daugybę Rusijoje pasisakančių šalininkų.
„Nacionalistiškai nusiteikę šalininkai, iš kurių V. Putinas turi gana tvirtą galios pagrindą, prašo jo žengti toliau nei iki šiol.
Būdas tai parodyti – iš esmės pasakyti: „Jūs paprašėte manęs žengti toliau“. Dabar aš turiu geriausią žmogų šiam darbui, žmogų, kuris įrodė, kad gali tai padaryti, Surovikiną“, – mano F. McKenzie.
Edinburgo universiteto posovietinės ir lyginamosios politikos profesorius Luke March sutinka, kad S. Surovikino paskyrimui lemiamą reikšmę turėjo paskyrimo simbolika.
„Pastarosiomis savaitėmis akivaizdžiai didėja spaudimas V. Putinui iš įvairių nacionalistų, kurie klausia: „Kodėl jūs nebombarduojate jų infrastruktūros? Kodėl nebombarduojate Kyjivo?
Tai, kad S. Surovikinas yra laukinis ir žmogus, pagarsėjęs šaudymu į protestuotojus ir cheminio ginklo naudojimu Sirijoje, siunčia aiškų signalą ir kartu didina bauginimo veiksnį.
Jie nori parodyti, kad nebijo panaudoti visko, ką turi, o čia siunčiama žinia, kad šis vaikinas neturi jokių ribų“, – komentuoja L. March.
F. McKenzie sako, kad Rusijos prezidentui papildomas priedas būtų tai, kad dėl savo plačiai nuskambėjusios praeities S. Surovikinas gali būti apkaltintas dėl tikėtinų tolesnių Rusijos pajėgų nesėkmių Ukrainoje.
„Paskyręs asmenį, kurį daugelis šių balsų laiko geriausiu žmogumi šiam darbui, jei jam nepavyks, V. Putinas galės pasakyti: „Na, aš padariau savo darbą, bet Surovikinas patyrė nesėkmę“.
Jis vadovavo Rusijos pajėgoms Chersone, ir tai jiems labai nepasisekė. Jis neturi karinės veikiančios masės, kad galėtų laimėti Luhanske, Zaporižioje ir Chersone. Jo kariuomenė sugriauta ir dabar ji niekaip negali laimėti.
Jis pasislėpė į niekur ir gavo užduotį, kurios negali įvykdyti.
Manau, kad rusams bus sunki žiema, ir jis už tai prisiims atsakomybę. Bet iš kitos pusės, jis turi gebėjimų galbūt eiti ten, kur kiti generolai nenorėtų eiti“, – teigia analitikas.
Branduolinė grėsmė
„Jis ten yra tam, kad paremtų tą konkrečią grėsmę, susijusią su branduolinių ginklų panaudojimu“, – apie naująjį vadą kalba F. McKenzie.
„Jis siunčia žinią Vakarams ir [Ukrainos prezidentui Volodymyrui] Zelenskiui, kad jie turi pajėgumų eiti kartu su grėsme kelti kartelę dėl veikimo cheminėje ir branduolinėje aplinkoje.
Savo paties žmonėms tai taip pat sako Putino nacionalistinės griežtosios linijos šalininkams, kad jis įsiklauso ir mielai į savo vietą pastato generolą, kuris kalba jų kalba“, – teigia analitikas.
Vis dėlto, anot jo, svarbu pažymėti, kad kol kas nėra aiškių ženklų, jog Rusija ruošiasi panaudoti branduolinį ginklą.
„Kol kas nėra jokio eskalavimo, kuris viršytų tai, ką matėme praėjusią savaitę“, – teigia jis.
„Mes iš tikrųjų žiūrime į realybę, kokia specializuota įranga dislokuojama ir kur ji dislokuojama, ir niekur nėra jokių požymių.
Ar Surovikinas turi galimybę panaudoti cheminį ar branduolinį ginklą? Šiuo metu ne. Jokioje mūšio erdvėje nevyksta joks pasiruošimas, kuris rodytų, kad Rusija yra pasirengusi artimiausiu metu pereiti prie tokio požiūrio“, – apibendrina F. McKenzie.