Straipsnio rašymo metu už vieną eurą Rusijos biržoje buvo galima gauti 120 rublių, o už vieną dolerį – 114. Tai antras didžiausias rodiklis po 2022-ųjų kovo. Tų metų kovo 13-ąją rublis „smuko“ iki beveik 134 rublių už dolerį ribos, tačiau vėliau, Rusijos banko pastangomis situaciją pavyko suvaldyti.
2022 m. birželį už vieną dolerį jau buvo mokama mažiau nei 60 rublių. Visus 2024 metus rublis „laikėsi“ ties 90 už dolerį riba. Tačiau rugpjūčio vidury jau peržengė svarbią psichologinę 100 rublių už dolerį ribą, o pastarosiomis dienomis rublio kursas demonstruoja „kritimą laisvu pagreičiu“.
Toks užsienio valiutų brangimas kelia grėsmę Rusijos ekonomikai, skatina infliacijos augimą. Rusijos centrinis bankas bando su tuo kovoti – pakėlė bazinę palūkanų normą iki 21 proc. Tai yra aukščiausias rodiklis per pastaruosius 21 metus, skelbiama vokiečių „Bild“.
Skaudžiai smogė sankcijos bankams
Siekiant suvaldyti tolimesnį rublio nuvertėjimą Rusijos valdžia gali priversti eksportuojančias į užsienį bendroves „parduoti“ daugiau užsienio valiutos. Tokių veiksmų Kremlius ėmėsi jau ne sykį per pastaruosius kelerius metus.
Maža to, rublio problemas gilina neseniai JAV paskelbtos naujos sankcijos vienam didžiausių Rusijos bankų „Gazprombank“. Analitikų teigimu, sankcijos Rusijos finansų sektoriui nulėmė stringančius atsiskaitymus iš užsienio – įskaitant ir prekybą nafta ar dujomis.
Daugelis didžiųjų Rusijos bankų, įskaitant ir jau minėtą „Gazprombank“, pateko į JAV sankcijų sąrašus ir dabar negali atlikti bankų operacijų doleriais. Vienintelė jiems likusi galimybė prekiauti užsienio valiuta – vežti dideliais kiekiais JAV dolerius iš užsienio grynaisiais.