„Charkivas yra viena iš Ukrainos sostinių (sovietmečiu – red.), todėl turi didelę simbolinę reikšmę“, – portalui „Bild“ sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Anot jo, Kyjivas daro viską, ką gali, kad Rusijos pajėgos neįsiveržtų ir neperimtų antrojo pagal dydį šalies miesto kontrolės.
Kyla daug klausimų
Tačiau kyla svarbių klausimų, pavyzdžiui, kaip ilgai Ukraina galėtų išsilaikyti Charkive ir jo apylinkėse, jei Kyjivas ir toliau negaus gyvybiškai svarbios JAV karinės pagalbos.
„Net ir sustabdžius pagalbos Ukrainai srautą, sėkmingas Charkivo užpuolimas Rusijai būtų didelis iššūkis, bet ne visiškai atmestinas“, – sakė RAND analitinio centro Europos padalinio gynybos strategijos, politikos ir pajėgumų tyrimų vadovas Jacobas Parakilas.
Naujienų portalui „Newsweek“ J. Parakilas teigė, jog dėl to, kad Charkivas nuo Rusijos sienos nutolęs mažiau nei 32 kilometrus, lėtas ir kruopštus puolimas galėtų reikšti, kad Maskva gali perimti miesto kontrolę per kelis mėnesius.
Ginkluotė tuštesnė
Jo padėtis netoli Rusijos teritorijos suteikia Maskvai galimybę geriau išdėstyti ir palaikyti savo puolamąsias pajėgas. Taip pat labai svarbu žinoti, kad Ukrainos ginkluotė šiuo metu yra daug skurdesnė nei pernai.
Dėl Kongreso ginčų daugiau kaip 56 mlrd. eurų vertės parama iki šiol neatsidūrė vis labiau silpstančiose Ukrainos rankose. JAV prezidento Joe Bideno administracija finansavimą sustabdė 2023 m. pabaigoje, o kovo viduryje iš sutaupytų lėšų pagal sutartis gautą 282 mln. eurų injekciją Pentagonas apibūdino kaip laikiną priemonę, kuria siekiama pakeisti naujus paketus.
Likus kelioms savaitėms iki prognozuojamo Rusijos vasaros puolimo pradžios, amunicijos, oro gynybos priemonių ir naujų atsargų poreikis didėja.
Ukrainos ryžtas
„Ar puolimo atveju Ukrainos gynybos pajėgos sugebės apginti Charkivą be JAV karinės pagalbos? Galėsime!“ – patikino pulkininkas Andrijus Zadubinas, Ukrainos šiaurės rytų Ukrainoje veikiančios Ukrainos karių grupuotės „Chortyčia“ atstovas spaudai.
Jis pridūrė, kad pergalė kainuotų dešimčių tūkstančių Ukrainos karių gyvybes, o be amerikiečių pagalbos jiems bus sunku.
Galimas Rusijos puolimas prieš Charkivą turi išlygų. Kremlius gali turėti iniciatyvą mūšio lauke, tačiau jam vis dar sunkiai sekasi įgyvendinti veiksmingą jungtinių ginklų taktiką, nes jis meta savo karius į atakas, kurių metu žūsta daug žmonių.
„Rusijos kariuomenė gali sau leisti patirti daugiau nuostolių ilgesnį laiką nei ukrainiečiai“, – sakė A. Zadubinas. Kyjivo kariuomenė sprendžia, kaip papildyti savo gretas, ir anksčiau šį mėnesį V. Zelenskis pasirašė sprendimą sumažinti šaukimo į kariuomenę amžių nuo 27 iki 25 metų.
„Rusija ruošiasi birželio 1 d. papildomai mobilizuoti 300 tūkst. karių“, – perspėjo V. Zelenskis. JAV Europos vadavietės vadovas generolas Christopheris Cavolis praėjusią savaitę JAV įstatymų leidėjams sakė, kad Rusijos kariuomenė yra 15 proc. didesnė nei 2022 m. vasarį ir kad ji mokosi iš daugiau nei dvejus metus trukusio karo pamokų.
Taip pat nėra iki galo aišku, ar Maskva teiks pirmenybę Charkivui, atitraukdama išteklius nuo įnirtingų puolimų Donecko regione, o Vakarų ekspertai skeptiškai vertina tai, kad Maskva galėtų išlaikyti savo operacijų tempą rytuose, tuo pat metu rengdama puolimą toliau į šiaurę prie Charkivo.
Negalima atmesti jokių galimybių
„Pagrindinės Rusijos žudikų pastangos sutelktos Donbase. Tačiau negalime atmesti jokių galimybių“, – sakė A. Zadubinas.
Nepaisant to, Charkivas patiria vis didesnį spaudimą iš Rusijos. Dėl smūgių buvo sunaikinta miesto energetikos infrastruktūra ir sugriauta daugybė pastatų.
„Dėl to, kad Charkivo regionas yra netoli sienos, jis beveik kasdien yra nuolat apšaudomas Rusijos“, – sakė A. Zadubinas ir pridūrė, kad smūgiais siekiama įbauginti gyventojus.
Ukrainos pareigūnai dar kartą paragino įrengti oro gynybos sistemas, o A. Zadubinas jiems antrino, teigdamas, kad labai svarbu apsaugoti Charkivo dangų.
„Charkivo sritis yra labai svarbi. Mūsų žmonės turi suprasti, kad Ukraina yra pasirengusi, jei priešas bandytų pulti“, – sakė V. Zelenskis praėjusią savaitę lankydamasis šiaurės rytų Ukrainoje.