Tyrime, paskelbtame „Eksperimentinės psichologijos žurnalas: bendros žinios”, komanda iš Daviso, Kalifornijos universiteto apklausė, daugiau nei 800 skirtingo amžiaus žmonių. Jie naudojo „santykių rekonstrukcijos” apklausą, kad dalyviai galėtų atsiminti buvusių santykių akimirkas nuo pat pradžių.
Jie rado, kad ir trumpalaikiuose, ir ilgalaikiuose santykiuose romantinis susidomėjimas augo panašiu greičiu. Tai reiškia, kad pradžioje, nepriklausomai nuo santykių trukmės, visi dalyviai patyrė panašius jausmus. Kitaip tariant, jie džiaugėsi pirmaisiais įspūdžiais.
„Trumpi” santykiai buvo apibūdinti kaip vienos nakties nuotykis arba trumpi neįpareigojantys santykiai, o „ilgi” santykiai buvo apibūdinti kaip ilgalaikiai santykiai su įsipareigojimais.
Vienu metu atėjo akimirka, po kurios trumpalaikiai santykiai sustojo ir ėmė blėsti, kai ilgalaikiuose santykiuose romantinis susidomėjimas pradėjo kilti. Tai rodo, kad nepaisant pradinių jausmų, galite nežinoti, kur nukryps santykiai.
„Šie pirmi įspūdžiai nebuvo stiprus absoliučios santykių trukmės rodiklis, – Daviso, Kalifornijos universiteto daktaras Paulas Eastwickas, pagrindinis tyrimo autorius, pasakojo „IFLScience”. – Apskritai, kol nepraėjo šiek tiek laiko, yra labai sunku nusakyti, ar žmonės yra romantiškai suderinami”.
Komanda pabrėžė, kad pačios įdomiausios akimirkos santykiuose nutiko prieš bet kokius seksualinio ryšio užsimezgimus, kai žmonės galvojo, ar santykiai kur nors pasisuks, ar kitas žmogus juos išties domina. Tačiau ties tam tikra riba jie pradeda atsiskirti: vieni santykiai griūva, o kiti tęsiasi.
Taigi, kas sukelia skyrybas? Atrodo, kad pagrindinis atsakymas yra tapęs klasika: seksas. Pasak tyrimo, jeigu žmonės po lytinių santykių galvojo, jog tai jiems patinka, jie bandydavo paversti tą patirtį santykiais. Tiems, kuriems patirtis buvo „šiaip sau”, netekdavo ilgai išbūti santykiuose.
Jeigu žmonės yra „šiek tiek” susižavėję savo partneriu, jie bandys tęsti lytinius santykius, bet neilgai. Ilgalaikiai santykiai dažniausiai buvo žmonių apibūdinami kaip „jaudinantys ir seksualūs”.
„Daugeliu atvejų pirma seksualinė patirtis yra žymė, nusakanti, ar žmonės norės tęsti santykius, ar yra nusiteikę leisti viskam išblėsti ir/ar paversti viską niekuo neįpareigojančiu dalyku”, – sakė daktaras Eastwickas.