Ukrainoje vakarykštį V. Putino siūlymą daugiau nei parai nutraukti karo veiksmus pavadino klastingu manevru ir informacinės operacijos dalimi. Pačioje Rusijoje dalis pačių aršiausių karo su Ukraina skatintojų taip pat nesuprato tokio pasirinkimo – net ir tarp Rusijos Dūmos narių buvo kritikavusių šalies vadovą ir aiškinusių, kad tai nėra naudinga pačiai Rusijai.
Teroristu pripažintas Kremliaus parankinis Igoris Strelkovas netgi priminė V. Putinui M. Kaddafio likimą.
Kas nutiko?
Sausio 5-ąją Rusijos stačiatikių bažnyčios tinklapyje pasirodė Maskvos patriarcho Kirilo „kvietimas abiem pragaištingo konflikto pusėms“ skelbti Kalėdų (stačiatikių) paliaubas.
Vos po kelių valandų Rusijos prezidento tinklapyje pasirodė Turkijos R. T. Erdogano ir V. Putino pokalbio ataskaita, kurioje viena iš pagrindinių aptartų temų buvo nurodytas Rusijos „pasirengimas taikiai sureguliuoti konfliktą“, aišku, jeigu „Kyjivas pripažins pasikeitusias realijas“.
Tos pačios dienos popietę V. Putinas nurodė šalies Gynybos ministerijai paskelbti 36 valandų ugnies nutraukimo režimą visoje Ukrainoje ir pasiūlė Kyjivui žengti tuo pačiu keliu.
Kyjivas atsakė, kad V. Putinas bando manipuliuoti viešąja erdve ir laimėti bent kažkiek laiko savo karinių dalinių pergrupavimui. V. Zelenskio teigimu, vienintelis galimas paliaubų su Rusija būdas yra šios šalies karinių dalinių pasitraukimas iš okupuotų teritorijų.
JAV prezidentas J. Bidenas taip pat pažymėjo, kad Rusijos prezidento siūlymas nėra nuoseklus, nes Rusija nesibodėjo apšaudyti raketomis civilių Ukrainoje per Šv. Kalėdas ir Naujuosius metus.
Spec. karinės Kalėdos
V. Putino sprendimas sukėlė tikrą isteriją okupantų propagandinėse pajėgose, pažymima „Obozrevatel“. „Spec. operacijos“ dalyviai ir komentuotojai pakrikštijo paliaubų siūlymą „žalia šviesa Ukrainos kariuomenei“, o buvęs „Donecko liaudies respublikos“ gynybos ministras Igoris Girkinas (Strelkovas) tai pavadino „ryžtingu žingsniu pralaimėjimo ir kapituliacijos link“.
„Haga ploja ir pradeda ruošti kamerą“, – rašė I. Girkinas, priminęs V. Putinui liūdną nuversto Libijos diktatoriaus M. Kaddafio likimą.
Rusijos politologas ir buvęs V. Putino kalbų rašytojas Abbasas Galjamovas pažymėjo, kad „patriotų“ kritika asmeniškai V. Putinui dėl karo Ukrainoje sprendimų nuskambėjo pirmą sykį.
„Tautiečių „patriotinė“ visuomenė labai nervingai sureagavo į Putino iniciatyvą dėl kalėdinių paliaubų. Nepatenkintųjų vartojama formuluotė net nėra labai svarbi, ji iš esmės tuščia. Svarbios emocijos. Pastarosios išduoda galingą frustraciją, susijusią su situacija fronte. Šiai publikai nereikia paliaubų, jai reikia pergalės. Nesant jai visa kita priimama kaip surogatas, kaip bandymas apgauti. Smalsu dar ir tai, kad ši publika yra dabar jau pasirengusi kritikuoti Putiną asmeniškai. Anksčiau tuo nebuvo pasižymima“, – cituojamas A. Galjamovas.
Vidaus „patriotiška“ visuomenė labai nervingai reagavo į V. Putino iniciatyvą dėl kalėdinių paliaubų. Nepatenkintųjų vartojama formuluotė nėra labai svarbi, gana tuščia. Emocijos yra svarbios. Pastarieji išreiškia stiprų nusivylimą, susijusį su situacija priekyje. Šiai visuomenei reikia ne paliaubų, o pergalės. Pastarojo nesant visa kita suvokiama kaip surogatas, kaip bandymas apgauti. Įdomu tai, kad ši visuomenė dabar yra pasirengusi kritikuoti Putiną asmeniškai. Taip jai dar niekada nebuvo nutikę.
Atsargiai į „didžiojo vado“ žinutę reagavo ir statytinis Donecke Denisas Pušilinas, kuris pareiškė, kad „jokios kalbos apie paliaubas iš esmės būti negali“, tik apie „ugnies ar puolamųjų veiksmų iš mūsų pusės nutraukimą“ ir pažadėjo, kad „bus atsakas į provokacijas“.
Tačiau provokacija šiuo atveju yra būtent Kremliaus siūlymas pusantros paros „nekariauti“, pažymima „Obozrevatel“. Ukraina siūlė Rusijai taikos formulę, tačiau Kremlius nėra suinteresuotas taika, jeigu ji nėra naudinga.
V. Zelenskis pažymėjo, kad karas baigsis tada, kai rusų kariai pasitrauks, arba Ukrainos kariuomenė juos išvarys.
Ukrainos kariuomenės pulkininkas Taras Dziuba paaiškino, kad Rusija šiuo žingsniu siekė dviejų tikslų: diskredituoti Ukrainą, kuri tariamai neleidžia krikščionims ramiai nuvykti į pamaldas ir išlošti laiko savo pajėgų stiprinimui.
Perspėjama ir apie galimą Rusijos provokaciją sausio 7-osios pamaldų metu. Tariamai okupuotose Donbaso teritorijose gali būti užminuotos cerkvės, siekiant apkaltinti Ukrainos pajėgas maldininkų žudymu ir taip išprovokuoti dar didesnę mobilizacijos Rusijoje bangą.