Kaip pažymi žurnalistų Maksimo Tovkailo ir Faridos Rustamovos projektas „Faridaily“, nuo 2022 m. rugsėjo 21 d., kai Rusijoje buvo paskelbta „dalinė mobilizacija“, karinės komisijos naudojo standartinę šaukimo formą.
Atnaujintoje formoje žodžio „dalinė“ nebėra, pabrėžia žurnalistai. Taigi Vladimiro Putino įsakas naujoje formoje vadinamas tiesiog „įsaku dėl mobilizacijos“.
Kartu šaukimo dokumentas papildytas įspėjimu apie atsakomybę už neatvykimą į karo prievolės įstaigą ir kitus įstatymų „Dėl karo prievolės ir karo tarnybos“ ir „Dėl pasirengimo mobilizacijai ir mobilizacijos“ pažeidimus.
Forma papildyta ir patarimais, ką reikėtų turėti su savimi vykstant į kariuomenę. Be dokumentų kariams rekomenduojama turėti „tualeto reikmenis ir maistą vienai dienai“.
Pernai rugsėjį Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas paskelbė apie dalinę mobilizaciją šalyje. Rugsėjo 21-ąją prasidedanti dalinė mobilizacija, kaip skelbta, turėjo apimti tuos asmenis, kurie yra atsargos kariai ir kurie buvo atlikę tarnybą Rusijos kariuomenėje, turi atitinkamą karinę specialybę ir patirtį.
„Į karo tarnybą bus šaukiami tik šiuo metu rezerve esantys piliečiai ir, svarbiausia, tie, kurie tarnavo kariuomenėje, turi tam tikrų karinių specialybių ir atitinkamos patirties.
Pašauktieji į karinę tarnybą, prieš siunčiant į dalinius, neatsižvelgiant į specialiosios karinės operacijos patirtį, išklausys papildomus karinius mokymus“, – pernai kreipdamasis į Rusijos Federaciją sakė V. Putinas.
Rusija didina maksimalų privalomosios karinės tarnybos amžių
Rusijos įstatymų leidėjai antradienį pritarė įstatymui, kuriuo didinama maksimali privalomosios karinės tarnybos Rusijoje amžiaus riba, pranešė Valstybės Dūma – žemieji parlamento rūmai.
Toks sprendimas priimtas tęsiantis pernai vasarį Rusijos pradėtam plataus masto karui Ukrainoje.
Įstatymo projektas parengtas Maskvai siekiant papildyti savo pajėgas fronto linijose Ukrainoje, nesiimant naujų mobilizacijos veiksmų.
2022-ųjų rugsėjį prezidentas Vladimiras Putinas įsakė surengti, ką jis pavadino daliniu kariniu šaukimu, kad būtų sustiprintos reguliariosios pajėgos.
Šimtai tūkstančių vyrų buvo pašaukti į kariuomenę, o dar dešimtys tūkstančių pabėgo į užsienį.
„Nuo 2024 metų sausio 1 dienos į karinę tarnybą bus šaukiami piliečiai nuo 18 iki 30 metų“, – pareiškė Valstybės Dūma.
Įstatymas taip pat draudžia prievolininkams išvykti iš šalies po to, kai karo prievolės tarnyba jiems išsiunčia pranešimą apie šaukimą.
Įstatymo projektui buvo pritarta iškart per antrąjį ir trečiąjį svarstymus. Anksčiau Rusijoje vienerių metų karinė tarnyba buvo privaloma vyrams nuo 18 iki 27 metų.
Pernai gruodį Rusijos gynybos ministerija pasiūlė pakeisti šaukiamojo amžiaus ribas. Tuomet buvo siūloma apatinę šaukiamojo amžiaus ribą padidinti nuo 18 iki 21 metų, o viršutinę – nuo 27 iki 30 metų. Tokios formos įstatymo projektą Valstybės Dūma priėmė per pirmąjį svarstymą.
Antruoju svarstymu deputatai nusprendė padidinti tik viršutinę šaukiamojo amžiaus ribą, o apatinę palikti 18 metų.
Dabar įstatymą turi patvirtinti aukštieji parlamento rūmai – Federacijos Taryba. Po to jį turi pasirašyti Rusijos prezidentas V. Putinas. Visgi šie žingsniai laikomi formalumu.
Įstatymas turėtų įsigalioti sausį. Pereinamojo laikotarpio, kaip buvo numatyta iš pradžių, nebus.
Anksčiau Rusijoje 18–27 metų vyrai privalėjo atlikti vienerių metų karinę tarnybą, o šaukimas vyko du kartus per metus.
„Įstatymo projekto formuluotė pasikeitė, nes demografinė padėtis yra rimta ir turi įtakos mobilizacinių išteklių apimčiai“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Dūmos gynybos reikalų komiteto vadovas Andrejus Kartapolovas.
Antradienį Valstybės Dūma taip pat priėmė įstatymo projektą, kuriuo gerokai padidinamos baudos tiems, kurie, gavę šaukimo į kariuomenę pranešimą, neatvyksta į karo prievolės tarnybos skyrių.
Spalio 1-ąją įsigaliojus įstatymui, jiems grės iki 30 000 rublių (apie 300 eurų) bauda. Šiuo metu didžiausia bauda yra 3 000 rublių (30 eurų).
Balandį Rusijos įstatymų leidėjai priėmė įstatymą, kuriuo sukurta skaitmeninė šaukimo į kariuomenę skelbimų sistema. Jis leido šaukimo dokumentus įteikti internetu, o ne asmeniškai, taip labai palengvinant rusų mobilizaciją į kariuomenę.