Po to, kai gegužę iš gynybos ministro posto buvo atstatydintas Sergejus Šoigu, prasidėjo areštų banga, kuri, prisidengdama antikorupcine kampanija, išardė Gynybos ministerijos vadovybę. Po beveik trejus metus trukusių nesėkmių Ukrainos mūšio laukuose Rusija ką tik įgijo bent kažkokią persvarą. Pastarosiomis savaitėmis ji pradėjo puolimą šiaurėje, link Charkivo.
Trūksta jėgos
Ukrainos karių trūkumas ir mažėjančios amunicijos atsargos, kurias dar labiau apsunkino kelis mėnesius trukęs JAV Kongreso vilkinimas, taip pat padėjo pakeisti Rusijos padėtį.
Analitikai Rusijos Gynybos ministeriją apibūdino kaip vieną korumpuočiausių šalyje. Rusijos valstybinė žiniasklaida atskleidžia karines sutartis, kurių vertė siekia neįtikėtinas pinigų sumas, ir viešai gėdina aukštus ministerijos pareigūnus bei jų „prabangų“ gyvenimo būdą. Tačiau, kaip CNN sakė vienas analitikas, tai, kas yra matoma, yra „labai sudėtingas žaidimas“, susijęs su egzistencinėmis V. Putino pergalės prieš Vakarus paieškomis.
Prigožino žinia iš kapo
Šalia šių sprendimų stovi ir žuvusio „Wagner“ grupuotės vado Jevgenijaus Prigožino šmėkla. Prieš mirtį jis išreiškė neapykantą S. Šoigu ir aukščiausiam Rusijos generolui Valerijui Gerasimovui, kaltindamas juos ir ministeriją korupcija ir nekompetencija.
J. Prigožinas vadovavo perversmui nukreiptu prieš Maskvą, kuris turėjo baigtis S. Šoigu ir V. Gerasimovo nuvertimu. Vietoj to jis pastatė prezidentą į nepatogią padėtį ir metė iššūkį jo autoritetui. Atsakydamas Putinas pavadino J. Prigožiną išdaviku ir atėmė iš jo turtą.
Tikėtina, kad V. Putinas laukė, kol kovą jis bus perrinktas prezidentu, ir tik tada ėmėsi judėti Gynybos ministerijos išardymo link. Pokyčiai įvyko netrukus po gegužės 9 d. vykusių Pergalės dienos iškilmių, kuriose V. Putinas ir S. Šoigu dalyvavo vienas šalia kito. Nepaisant to, kad buvo patrauktas iš gynybos ministro pareigų, S. Šoigu liks V. Putino orbitoje, kai bus perkeltas į naujas Saugumo tarybos sekretoriaus pareigas.
Svarbiausias dalykas – pergalė
V. Putino interesas yra ne vien palaikyti tvarką Kremliuje, bet ir pasiekti pergalę Ukrainoje. Naujuoju gynybos ministru paskyręs civilį ekonomistą Andrejų Belousovą, V. Putinas leido suprasti, kad nori, jog ministerija, turinti didžiulį biudžetą, greičiau įsigytų ginklų.
Rusijos 2024 m. biudžetas rodo, kad gynybai ketinama išleisti 6 proc. BVP – daugiausiai per visą šiuolaikinę Rusijos istoriją, ir tai viršys socialines išlaidas.
Gegužės pabaigoje Rusijos ginkluotųjų pajėgų Vyriausiosios ryšių valdybos viršininkas generolas leitenantas Vadimas Šamarinas buvo apkaltintas ypač stambaus masto kyšio gavimu. Tai yra, 36 mln. rublių (268 tūkst. eurų) pasisavinimu iš gamyklos, kuri ministerijai tiekia įrangą. Įtariama, kad mainais už tai jis įmonei skyrė pelningų valstybinių užsakymų.
Pasak Rusijos valstybinės žiniasklaidos, V. Šamarinas kaltės nepripažino. Rusijos valstybinė žiniasklaida taip pat suvaidino svarbų vaidmenį informuojant apie Kremliaus susidorojimą su ministerija. Gegužę suėmus V. Šamariną, valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ pranešė, kad jo žmona 2018 m. už 20 mln. rublių (206 tūkst. eurų) įsigijo prabangų automobilį.
Aukščiausio rango iš penkių sulaikytų pareigūnų buvo gynybos ministro pavaduotojas Timūras Ivanovas. Balandžio pabaigoje jam buvo paskirtas namų areštas, taip pat įtariant kyšių ėmimu. T. Ivanovas buvo tapęs Aleksejaus Navalno įkurto Kovos su korupcija fondo dėmesio centre. Jis ir jo organizacija atskleidė prabangų gyvenimo būdą, kuriuo mėgavosi T. Ivanovo partnerė – lankėsi tik kviestiniams asmenims skirtuose juvelyrikos salonuose, dėvėjo madingus drabužius ir turėjo namelį prašmatniame slidinėjimo kurorte Prancūzijoje.
Didėjanti korupcija
Siekdamas padėti sutvarkyti ministeriją, V. Putinas gynybos ministro pavaduotoju paskyrė buvusį Rusijos sąskaitų rūmų auditorių Olegą Saveljevą.
„Jis žinos apie korupciją, kuri jau egzistuoja gynybos sektoriuje“, – sakė Vienoje įsikūrusios Europos užsienio reikalų tarybos vizituojantis mokslininkas, Rusijos politologas Michailas Kominas.
Atsižvelgiant į režimo lyderio įvykdytus radikalius pokyčius, sklando gandai apie Ginkluotųjų pajėgų štabo viršininko Valerijaus Gerasimovo, poziciją.
M. Kominas teigė, kad V. Gerasimovas kol kas gali išlaikyti savo postą, nes V. Putinas yra sakęs, kad neketina daryti jokių kitų pakeitimų. Jis taip pat užsiminė, jog V. Gerasimovui gali pasisekti dėl to, kad trūksta pozicijos, panašios į S. Šoigu, kurioje jis galėtų būti viešai perkeltas į šalį visiškai nesusigadinant savo reputacijos.