Pasak trijų „Politico“ kalbėjusių diplomatų, žinančių apie planus, lyderiai ruošiasi uždegti Kyjivui žalią šviesą iki metų pabaigos pradėti oficialias derybas dėl prisijungimo prie 27 šalių bloko.
„Ukraina yra didelio naujo postūmio plėsti ES iki 35 šalių centre. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen praėjusį mėnesį savo metinėje kalboje Europos parlamente sakė , kad Ukrainos ateitis yra „Sąjungoje“, – rašo leidinys.
Pasak vieno iš „Politico“ kalbėjusio ES pareigūno, ES šalys birželį suteikė Kyjivui kandidatės į ES statusą, o Europos Komisija lapkritį turi paskelbti „pažangos ataskaitą“ apie tai, kaip Ukraina ir kitos narystės siekiančios narės atitinka sąlygas narystei ES.
Vienas iš šaltinių teigia, kad kai bus priimta pažangos ataskaita, Europos Komisija padarys pareiškimą, dėl kurio visoms valstybėms narėms bus „labai sunku prieštarauti, kad turi būti pradėtos derybos dėl Ukrainos narystės ES“.
„Politinis postūmis bus per didelis, kad atskiros valstybės narės galėtų atsispirti. Iš tikrųjų daroma prielaida, kad iki gruodžio mėnesio Europos Vadovų Taryba nuspręs pradėti derybas", – kalbėjo šaltinis.
Bet koks sprendimas pradėti oficialias derybas dėl Ukrainos įstojimo į ES yra politiškai ir teisiškai sudėtingas. Kad galėtų pradėti derybas, Ukraina teisiškai privalo įvykdyti septynias Komisijos nustatytas sąlygas, įskaitant teismų reformas ir korupcijos pažabojimą. Rugpjūčio mėnesį buvo įvykdytos tik dvi iš septynių sąlygų, tuo metu teigė Ukrainos vyriausybė.
Kitas šaltinis diplomatijoje teigia, kad kai Europos lyderiai rinksis į viršūnių susitikimą gruodį, jie ketina paskelbti politinį pareiškimą, leidžiantį pradėti derybas, net jei teisinė derybų sistema dar nėra baigta.
„Tikslas yra politiškai susitarti gruodžio mėnesį dėl derybų pradžios“, – sakė diplomatas ir pridūrė, kad teisinis sprendimas dėl Ukrainos priėmimo gali būti priimtas 2024 metų pradžioje.
Trečiasis šaltinis diplomatijoje sakė, kad lyderiai gruodį „siųs teigiamą signalą“ dėl būsimos Ukrainos narystės.
Paklaustas, kiek Ukraina nuėjo siekdama įvykdyti septynis kriterijus, ES pareigūnas sakė, kad pažanga teikia vilčių ir tik viena sritis, susijusi su mažumomis, atrodo problemiška artimiausiu metu.