Praėjusį savaitgalį Džidoje vykusiame susitikime dalyvavo maždaug 40 šalių, įskaitant Kiniją, Vokietiją, Indiją ir Jungtines Valstijas, atstovai. Rusija pakviesta nebuvo.
„Mums prasminga tęsti šias derybas, nes jos didina spaudimą Rusijai, kad ji suprastų, jog pasuko klaidingu keliu, ir kad turi turi išvesti savo karius ir sudaryti sąlygas taikai“, – sakė O. Scholzas kasmetiniame vasaros interviu Vokietijos transliuotojui ZDF.
Panašios tarptautinės derybos birželį taip pat vyko Kopenhagoje.
Danijoje ir Saudo Arabijoje vykusias užsienio politikos patarėjų lygio derybas O. Scholzas pavadino labai ypatingomis.
„Jos yra labai svarbios ir iš tikrųjų yra tik pradžia“, – sakė Vokietijos vadovas.
Ukraina pirmadienį pareiškė esanti patenkinta Rijado suorganizuotu susitikimu, per kurį Kyjivas siekė pritraukti paramą savo 10 punktų taikos planui, įskaitant visišką Rusijos karių išvedimą iš šalies teritorijos.
Tuo tarpu Maskva teigė, kad taikos susitarimas įmanomas tik tuo atveju, jei Kyjivas pasiduos.
Praėjus daugiau nei metams po Rusijos invazijos pradžios, Ukraina, sukaupusi vakarietiškų ginklų atsargų, birželį pradėjo ilgai lauktą kontrpuolimą. Tačiau susidūrus su atkakliu Rusijos pasipriešinimu puolimas įstrigo.
Kyjivas ne kartą prašė Berlyno ilgojo nuotolio sparnuotųjų raketų „Taurus“, tačiau Vokietija iki šiol tam priešinasi, baimindamasi, kad šie ginklai gali pasiekti Rusijos teritoriją ir padidinti eskalaciją.
Interviu O. Scholzas pakartojo, kad Vokietija šiuo metu yra antra pagal dydį karinės pagalbos Ukrainai tiekėja po Jungtinių Valstijų.
Tačiau dėl „Taurus“ siuntimo kancleris kalbėjo miglotai.
„Kaip ir anksčiau, visuomet labai atidžiai peržiūrėsime kiekvieną sprendimą, kas įmanoma, kas prasminga, koks gali būti mūsų indėlis“, – sakė jis.