„Sutarėme, kad BCC (dvišalis koordinacinis komitetas) artimiausiu metu susitiks pagal naujosios START sutarties sąlygas“, – žurnalistams sakė Valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price'as.
Komiteto darbas „yra konfidencialus, tačiau tikimės konstruktyvaus posėdžio“, sakė N. Price'as ir pridūrė, kad, nepaisant Rusijos invazijos į Ukrainą, JAV „šiuose pokalbiuose daugiausia dėmesio skiria rizikos mažinimui“.
N. Price'as atsisakė nurodyti komisijos posėdžio, kuris bus pirmasis toks nuo 2021 metų spalio, datą ar vietą.
Rugpjūčio pradžioje Maskva paskelbė, kad stabdo pagal naująjį START susitarimą JAV atliekamus jos karinių objektų inspektavimus, sakydama, kad taip reaguoja į, jos teigimu, amerikiečių trukdymą Rusijai atlikti savo patikrinimus.
Tame pareiškime nurodoma, kad Maskvai tapo sunku atlikti patikrinimus Amerikos teritorijoje dėl Vakarų sankcijų, įskaitant oro erdvės uždarymą Rusijos lėktuvams ir vizų apribojimus. Maskva taip pat atkreipė dėmesį į išaugusį koronaviruso atvejų skaičių Jungtinėse Valstijose.
Naujoji START yra paskutinė tokio pobūdžio dvišalė sutartis tarp dviejų pagrindinių pasaulio branduolinių galybių.
2010 metais pasirašytame susitarime abiejų šalių arsenalai apriboti iki ne daugiau kaip 1 550 dislokuotų strateginių branduolinių kovinių galvučių kiekvienai, tai yra beveik 30 proc. mažiau už ankstesnę 2002 metais nustatytą ribą.
Be to, iki 800 ribojamas paleidimo įrenginių ir sunkiųjų bombonešių skaičius.
2021 metų sausį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sutiko sutartį pratęsti penkeriems metams, iki 2026-ųjų.
Iki šiol pagal sutartį Maskvai ir Vašingtonui buvo leista atlikti vos po 20 abipusių inspektavimų per metus.
N. Price'as pabrėžė, kad JAV nori išlaikyti atvirus „bendravimo kanalus“ su Rusija, ypač sprendžiant svarbius dvišalius klausimus.
Tokie kanalai išliko atviri nepaisant vasario mėnesį įvykusios Rusijos invazijos į Ukrainą, kurią Vašingtonas griežtai smerkia.