Tokį sprendimą naujoji vyriausybė priėmė mainais į mokesčių mažinimo finansavimą. Tačiau visuomenės sveikatos pareigūnai mano, kad šis žingsnis kainuos tūkstančius gyvybių ir bus katastrofiškas maorių bendruomenėms, rašo „The Guardian“.
Vietoj gyvybių gelbėjimo – mokesčių mažinimas
Teisės akte, kuris, kaip manoma, įkvėpė Jungtinės Karalystės planą palaipsniui atsisakyti rūkymo būsimoms kartoms, numatyta daug kitų priemonių, kad rūkymas taptų mažiau patrauklus ir prieinamas. Be kita ko, įstatymu smarkiai sumažintas leistinas nikotino kiekis tabako gaminiuose, jais leista prekiauti tik specialiose tabako gaminių parduotuvėse, o parduotuvių, kuriose teisėtai leidžiama prekiauti cigaretėmis, skaičius visoje šalyje sumažintas nuo 6 000 iki 600.
Įstatymas turėjo būti įgyvendintas nuo 2024 m. liepos. Tačiau pagal koalicinį susitarimą su populistine partija „Naujoji Zelandija pirma“ Nacionalinė partija sutiko atšaukti pakeitimus.
Lapkričio 25 d. naujoji finansų ministrė Nicola Willis pareiškė, kad priemonės bus panaikintos iki 2024 m. kovo ir pajamos už parduotas cigaretes bus skirtos padengti šalies mokesčių mažinimą.
Tabako pramonės pelnas augs gyvybių sąskaita
Tačiau visuomenės sveikatos ekspertai išreiškė stiprų nerimą dėl tokio politikos pakeitimo, sakydami, kad tai gali kainuoti iki 5 000 gyvybių per metus ir ypač pakenkti maoriams, kurie rūko dažniau.
„Tai didelis nuostolis visuomenės sveikatai ir didžiulis laimėjimas tabako pramonei, kurios pelnas bus padidintas kivių gyvybių sąskaita“, – sakė profesorė Lisa Te Morenga, nevyriausybinės pramonės grupės „Aotearoa sveikatos koalicija“ pirmininkė.
Te Morenga pabrėžė neseniai sukurtą modelį, kuris parodė, kad visiškai įgyvendinus anksčiau numatytus įstatymus per ateinančius 20 metų būtų sutaupyta 1,3 mlrd. dolerių sveikatos sistemos išlaidų, moterų mirtingumas sumažėtų 22 proc., o vyrų – 9 proc.
„Pavieniai asmenys ar net bendruomenės negali pakeisti visuomenėje įsišaknijusių kenksmingų produktų tendencijos, – sakė Te Morenga. – Tam reikia geros ir drąsios politikos gyventojų lygmeniu“.
Pagrindinė maorių visuomenės sveikatos organizacija „Hāpai te Hauora“ teigė, kad šis pokytis bus „katastrofiškas maorių bendruomenėms“.
„Šis žingsnis rodo, kad neatsižvelgiama į bendruomenių, kurios labiausiai kenčia nuo tabako žalos, nuomonę, o pirmenybė teikiama ekonominiams interesams“, – sakė generalinis direktorius Jasonas Alexanderis.