Tai buvo pirmas kartas, kai Pentagonas atvirai apkaltino Iraną tiesiogiai taikantis į laivus nuo Izraelio karo su Teherano remiama kovotojų grupuote „Hamas“ pradžios.
Pasak Pentagono, tai buvo naujausia ataka, kai Irano remiami Jemeno husių sukilėliai, reikšdami solidarumą su palestiniečiais Gazos Ruože, kur Izraelis nuo spalio 7 dienos kovoja su grupuotės „Hamas“ kovotojais, surengė virtinę dronų ir raketų atakų, taikydamiesi į prekybinius laivus Raudonojoje jūroje.
Šeštadienį Indijos vandenyne apie 10 val. vietos (8 val. Lietuvos) laiku įvykusios atakos metu laive aukų nebuvo, sakoma Pentagono pareiškime ir priduriama, kad gaisras buvo užgesintas.
JAV kariuomenė „ir toliau palaiko ryšį su laivu, kuris toliau plaukia į paskirties vietą Indijoje“, priduriama pranešime.
Jame nurodoma, kad drono ataka įvykdyta už 200 jūrmylių (370 km) nuo Indijos krantų ir priduriama, kad netoliese nebuvo jokių JAV karinių jūrų pajėgų laivų.
Pentagono pareiškime teigiama, kad laivas „MV Chem Pluto“ plaukiojo su Liberijos vėliava ir buvo valdomas Nyderlandų subjekto, nors laivas priklauso Japonijos bendrovei.
Jūrų saugumo bendrovė „Ambrey“ teigė, kad chemikalų tanklaivis yra susijęs su Izraeliu ir plaukė iš Saudo Arabijos į Indiją.
Laikraštis „The Wall Street Journal“ pranešė, kad Nyderlandų bendrovė, valdanti laivą „MV Chem Pluto“, „yra susijusi su Izraelio laivybos magnatu Idanu Oferu“.
Indijos karinis jūrų laivynas pranešė, kad reagavo į pagalbos prašymą.
„Buvo pasiųstas lėktuvas, kuris pasiekė laivą ir nustatė, kad laivas ir jo įgula yra saugūs“, – naujienų agentūrai AFP sakė karinio jūrų laivyno pareigūnas.
„Taip pat buvo išsiųstas Indijos karinio jūrų laivyno karo laivas, kad prireikus suteiktų pagalbą“, – pridūrė jis.
Niekas iš karto neprisiėmė atsakomybės už smūgį.
Praėjusį mėnesį per įtariamą Irano Revoliucinės gvardijos drono ataką Indijos vandenyne smogta izraeliečiams priklausančiam, su Maltos vėliava plaukiojančiam prekiniam laivui, sakė vienas JAV pareigūnas.
Pasak „Ambrey“, su Maltos vėliava plaukiojantis laivas, kurį valdo su Izraeliu susijusi bendrovė, buvo apgadintas, kai netoli jo sprogo dronas.
Užpultas JAV karo laivas
Šeštadienį JAV karo laivas „Laboon“ numušė keturis atakos dronus, paleistus iš husių kontroliuojamų teritorijų Jemene, sakoma Jungtinių Valstijų centrinio štabo (CENTCOM) pranešime, paskelbtame socialiniame tinkle „X“ ir priduriama, kad pranešimų apie sužeistuosius ar padarytą žalą negauta.
Pranešime teigiama, kad atakos dronas taip pat priartėjo prie su Norvegijos vėliava plaukiojančio tanklaivio „MV Blaamanen“, o kitas su Indijos vėliava plaukiojantis tanklaivis „MV Saibaba“ nukentėjo nuo vienkartinio atakos drono. Apie sužeidimus taip pat nepranešama.
CENTCOM taip pat pranešė, kad husių sukilėliai šeštadienį į Raudonosios jūros laivybos kelius paleido dvi priešlaivines balistines raketas, tačiau nepranešama, kad jos būtų padariusios žalą laivams.
„Tai 14-as ir 15-as husių sukilėlių išpuoliai nuo spalio 17 dienos“, – pridūrė CENTCOM.
Išpuoliai prieš laivus, prasidėję spalio 7 dieną kilus Izraelio ir „Hamas“ karui, paskatino dideles kompanijas nukreipti savo prekinius laivus aplink visą Afriką, nors tokios kelionės yra brangesnės ir daug ilgesnės.
Irano Islamo Revoliucinės gvardijos korpuso (IRGC) pareigūnas šeštadienį įspėjo apie priverstinį kitų vandens kelių uždarymą, jei Izraelis nenutrauks karo su „Hamas“.
„Tęsdami šiuos nusikaltimus, Amerika ir jos sąjungininkai turėtų tikėtis naujų pasipriešinimo pajėgų atsiradimo ir kitų vandens kelių uždarymo“, – sakė Mohammadas Reza Naqdi, kurį citavo Irano naujienų agentūra „Tasnim“.
Tarp jo paminėtų vandens kelių buvo Viduržemio jūra. Jis nepateikė išsamesnės informacijos.