Anot jo, kai kurie Ukrainos gynėjai yra išsekę, turi svorio problemų, serga vėžiu, o vienas iš jų – tuberkulioze.
Karių būklė – sudėtinga
Dalis jų yra sužaloti.
„Šiandien grįžusių vaikinų būklė yra skirtinga. Deja, vėl yra tokių, kurie yra labai išsekę, turi svorio problemų. Yra vienas gynėjas, sergantis vėžiu, vienas – tuberkulioze, yra komplikacijų dėl traumų, kurios nebuvo tinkamai gydomos.
Dabar visiems teikiama būtina pagalba, laukia ilgas reabilitacijos ir atsigavimo bei pagalbos po izoliacijos procesas, įskaitant bendravimą su mūsų teisėsaugos institucijomis, kad būtų išsiaiškintos visos mūsų gynėjų nelaisvės aplinkybės. Kiekvienas nusikaltimas registruojamas ir apie jį pranešama tarptautinėms institucijoms“, – sako A. Jusovas.
Anot jo, apsikeitimas belaisviais nebuvo lengvas. Po derybų namo grįžo 95 į nelaisvę paimti rusų kariai. Paleista tiek pat belaisvių ukrainiečių.
„Turime reikalų su valstybe agresore – Rusijos Federacija, kuri vykdo genocidinį karą prieš Ukrainą ir ukrainiečius. Ir ji dažnai nepaiso humanitarinės teisės, Ženevos konvencijų arba interpretuoja jas savaip. Tačiau darbas tęsiasi, o jo rezultatus mato visa šalis. Šį kartą dar kartą dėkojame JAE už tarpininkavimą ir pagalbą, už tai, kad šiandien įvyko mainai“, – sako A. Jusovas.
Jo teigimu, Ukraina laikosi tarptautinės teisės ir reikalauja to paties iš Rusijos.
„Mūsų užduotis – didinti tarptautinį spaudimą ir dvišaliu formatu derėtis dėl ukrainiečių, esančių Rusijos nelaisvėje, sulaikymo ir buvimo sąlygų pagerinimo. Bet kokia tarptautinė pagalba čia yra nepaprastai svarbi“, – pabrėžia jis.
#Russia and #Ukraine have exchanged POWs on a 95-for-95 basis, the Russian Defense Ministry has claimed. Zelenskyy published photos of those who returned from captivity.
— NEXTA (@nexta_tv) July 17, 2024
The exchange was mediated by the UAE. pic.twitter.com/HD9F2AsTeU
Rusija ir Ukraina apsikeitė karo belaisviais
Rusija ir Ukraina apsikeitė dešimtimis karo belaisvių, trečiadienį pranešė Maskva ir Kyjivas.
Rusijos gynybos ministerijos pranešime socialiniame tinkle „Telegram“ sakoma, kad po derybų namo grįžo 95 į nelaisvę paimti rusų kariai. Paleista tiek pat belaisvių ukrainiečių.
Netrukus Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis patvirtino šią žinią.
„Mes ir toliau grąžiname savo žmones namo. Iš Rusijos nelaisvės paleisti dar 95 gynėjai. Tai Ukrainos ginkluotųjų pajėgų, Nacionalinės gvardijos ir sienos apsaugos tarnybos kariai“, – sakė prezidentas „Telegram“.
„Esu dėkingas mūsų mainais besirūpinančiai komandai ir Jungtiniams Arabų Emyratams už tarpininkavimą išlaisvinant šiuos žmones. Kad ir kaip būtų sunku, ieškome visų, kurie gali būti nelaisvėje. Turime susigrąžinti visus“, – pridūrė jis, pasidalinęs sugrįžusių ukrainiečių nuotraukomis.
Abi šalys nuo tada, kai Rusija daugiau nei prieš dvejus metus pradėjo plataus masto puolimą Ukrainoje, surengė daugiau nei 50 apsikeitimų belaisviais. Išlaisvinta tūkstančiai karo belaisvių.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas birželį pareiškė, kad Ukraina nelaisvėje laiko 1 348 rusų karius, o Rusija – 6 465 ukrainiečius.
Rusijos žmogaus teisių komisarė Tatjana Moskalkova minėjo, kad jos biuro atstovai susitiko su kolega iš Ukrainos, ir tai buvo retas atvejis, kai Maskvos ir Kyjivo pareigūnai kalbėjosi tiesiogiai.
Pirmasis toks susitikimas įvyko per apsikeitimą belaisviais birželį, tuomet naujienų agentūrai AFP sakė Ukrainos parlamento žmogaus teisių komisaras Dmytro Lubinecas.
Pareigūnai aptarė „bendrus humanitarinius veiksmus, įskaitant veiksmus, susijusius su šeimų susijungimu“, pažymėjo T. Moskalkova.
Kyjivas kaltina Rusiją prievarta deportavus tūkstančius ukrainiečių vaikų iš Maskvos pajėgų kontroliuojamos teritorijos ir siekia, kad jie būtų grąžinti tėvams ar globėjams.
Maskva teigia, kad vaikai buvo perkelti dėl jų pačių saugumo.
Tarpininkaujant Katarui keletas ukrainiečių vaikų buvo grąžinti į savo šeimas.