• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Koronavirusas gali būti pavojingas nėštumo metu, tuo ypač įsitikina Brazilijos gyventojai. Šioje šalyje fiksuojamas itin aukštas nėščiųjų mirtingumo lygis, kurį kol kas sunku paaiškinti kitaip, kaip COVID-19 poveikiu.

Koronavirusas gali būti pavojingas nėštumo metu, tuo ypač įsitikina Brazilijos gyventojai. Šioje šalyje fiksuojamas itin aukštas nėščiųjų mirtingumo lygis, kurį kol kas sunku paaiškinti kitaip, kaip COVID-19 poveikiu.

REKLAMA

Brazilijoje COVID-19 banga nėščiosioms smogia itin negailestingai, rašoma „Financial Times“. Įvardijamos priežastys: subyrėjusi sveikatos apsaugos sistema, medicinos paslaugų trūkumas ir nauja, pavojingesnė koronaviruso atmaina.

Po dviejų sudėtingų nėštumų atrodo, kad trečiasis sykis Vanessai de Oliveira Silverio bus laimingas. Tačiau 34-ąją nėštumo savaitę ji pasijuto prastai, pradėjo kosėti. Koronaviruso testas buvo teigiamas, o moteriai pasidarė sunku kvėpuoti, skelbia vienos iš nelaimėje atsidūrusių brazilių istoriją FT.

„Ji buvo labai išsigandusi. Ji pareiškė, kad bijojo mirti, bijojo Cezario pjūvio ir to, kad vaikas neišgyvens“, – cituojamas jos vyras Douglasas Silverio. 33-ejų moteris mirė skubios operacijos metu kovo mėnesį, siekiant išgelbėti kūdikį.

REKLAMA
REKLAMA

Jos mirtis yra viena iš šimtų panašių tragedijų Brazilijoje. Mirtingumo tarp gimdyvių skaičiaus grėsmingas augimas neramina medikus ir sveikatos apsaugos specialistus.

REKLAMA

Remiantis Brazilijos akušerijos observatorijos duomenimis, nuo pandemijos pradžios kvėpavimo takų ligos nusinešė daugiau nei 1,6 tūkst. nėščių ar moterų, kurios neseniai pagimdė gyvybių.

„Prieš prasidedant pandemijai, mūsų motinų nėštumo ir pogimdyvinio laikotarpio mirtingumo lygis siekė 55,3 atvejo kiekvienam 100 tūkst. gimusių kūdikių, kas irgi buvo itin aukštas rodiklis“, – aiškino San Paolo ginekologė, profesorė Rossana Pulcineli Vieira.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkė paaiškino, kad pasaulyje nėra daug atlikta populiacijos tyrimų dėl nėščiųjų mirčių koronaviruso pandemijos laikotarpiu, todėl teigti, kad Brazilijoje jų miršta daugiausiai negalima. „Tačiau ką mes galime užtikrintai sakyti, kad šie skaičiai yra labai dideli“, – cituojama ji.

2020-aisiais Brazilijoje nėščiųjų ir gimdyvių mirtingumas siekė vidutiniškai apie 10 atvejų per savaitę. Šiais metais šis skaičius išaugo keturiskart, nors bendras mirtingumas padidėjo tik dvigubai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaltę verčia subyrėjusiai sveikatos apsaugos sistemai ir labiau užkrečiamai atmainai

Daugelis šios sudėtingos nėščiųjų situacijos paaiškinimų yra visą šalį užgriuvusios koronaviruso nelaimės, kuri jau pareikalavo daugiau nei 500 tūkst. žmonių gyvybių, atspindys.

COVID-19 aukų skaičius, šioje didžiausioje pagal gyventojų skaičių Lotynų Amerikos šalyje, yra antras didžiausias pasaulyje po JAV ir septintas pasaulyje pagal gyventojų skaičiui tenkančias mirtis.

REKLAMA

Kalbėdami apie nėščiųjų situaciją šalyje, ekspertai kaltino subyrėjusią sveikatos apsaugos sistemą, nepakankamą ir nevienodą paslaugų teikimą, darbo patirties su tokiomis pacientėmis trūkumą ir užkrečiamesnio viruso atmainos cirkuliaciją.

Atliktas tyrimas parodė, kad apie pusę kai kurių Brazilijos valstijų nėščiųjų, kurios mirė dėl koronaviruso komplikacijų, neturėjo prieigos prie intensyvios terapijos ar intubacijos skyrių, tvirtina pediatrė iš Rio de Žaneiro L. C. Moreira. Nėštumas susilpnina moters imuninę sistemą, paverčia labiau pažeidžiama infekciniams susirgimams, o tuo pačiu, spaudžiami vidaus organai ir diafragma gali sukelti kvėpavimo sutrikimus. Kartu su stipriu uždegimu, kūnas pajunta stiprų stresą.

REKLAMA

Nors mano, kad COVID-19 infekcija naujagimiams įgimta gali būti itin retai, net ir be simptomų sergančios mamos gali ją perduoti savo kūdikiams. Daugiau nei 600 naujagimių Brazilijoje mirė nuo šios ligos pandemijos metu, skelbiama valdžios ataskaitoje.

Daugelis ekspertų tvirtina nemanantys, kad Gamma (P.1 atmaina), kilusi Amazonėje, galėjo pridaryti daugiau žalos nėščioms moterims. Tačiau didesnis jos užkrečiamumas – beveik dvigubai lyginant su ankstesnėmis – pasireiškė išaugusiu infekcijų skaičiumi pastaruosius mėnesius ir perpildytomis ligoninėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugelio reguliarių sveikatos apsaugos sistemos paslaugų uždarymas pandemijos metu taip pat paveikė galimybes gimdyvėms gauti tinkamą priežiūrą, pridūrė L. C. Moreira.

„Mes manoma, kad nėščiosios buvo labiau pažeidžiamos dėl sveikatos sistemos prieigos ir socioekonominio statuso“, – aiškino ji, pridūrusi, kad juodaodės moterys ir tos, kurios gyveno neturtingai, mirė dažniau.

Brazilijos infektologas Marcelo Otsuka taip pat pripažino, kad net tose gydymo įstaigose, kur yra tinkama įranga, medicinos personalas dažnai yra nepasiruošęs dirbti su sunkiai sergančiomis nėščiomis moterimis.

REKLAMA

V. Silveiro vyras pasakojo, kad jo žmona, anot medikų, buvo stabilios būklės ir staiga mirė. „Vienas gydytojas man sakė, kad jie nežino, kodėl Cezario pjūvis nebuvo padarytas anksčiau. Gal, jeigu jie tai būtų padarę, tai būtų efektyviau?“ – retoriškai klausia jis.

Medikai šalyje dažnai kritikuoja sveikatos apsaugos sistemos politiką. Kritikai kaltina valdžią, kuri ilgą laiką neigė koronaviruso pavojų, veiksmus, leidusius virusui išplisti nevaržomai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų