• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išanalizavus 4,7 tūkst. žmonių, pasveikusių nuo COVID-19 viruso, duomenis, paaiškėjo daugiau įžvalgų apie tai, kam gali grėsti didžiausia rizika susirgti ilgai trunkančia lėtine COVID-19 liga. Mokslininkai vis dar tiksliai nežino, kas sukelia alinančius simptomus, – galimybių yra šimtai, – tačiau naujas tyrimas atskleidžia, kas gali būti šios ligos aukomis.

Išanalizavus 4,7 tūkst. žmonių, pasveikusių nuo COVID-19 viruso, duomenis, paaiškėjo daugiau įžvalgų apie tai, kam gali grėsti didžiausia rizika susirgti ilgai trunkančia lėtine COVID-19 liga. Mokslininkai vis dar tiksliai nežino, kas sukelia alinančius simptomus, – galimybių yra šimtai, – tačiau naujas tyrimas atskleidžia, kas gali būti šios ligos aukomis.

REKLAMA

Lėtinė COVID-19 liga pasireiškia mažiausiai tris mėnesius po užsikrėtimo SARS-CoV-2 virusu. Simptomai gali progresuoti arba pasireikšti bangomis. Kai kurie žmonės po tam tikro laiko pasveiksta, o kai kuriems simptomai tęsiasi nuo pat pirmųjų pandemijos dienų 2020 m., skelbia portalas „IFL Science“.

Tikisi „sumažinti ilgalaikį infekcijos poveikį arba užkirsti jam kelią“

Didelės mokslinės pastangos dedamos siekiant suprasti ilgojo COVID-19 priežastis ir ieškant galimų gydymo būdų, kurie galėtų padėti ne tik šiems pacientams, bet galbūt ir tiems, kurie serga kitais povirusiniais sindromais. Tačiau vis dar lieka daug nežinomųjų, o didžiausi klausimai kyla dėl to, kam gresia didžiausia rizika susirgti lėtine COVID-19 liga.

REKLAMA
REKLAMA

Naujas tyrimas, kuriam vadovavo Kolumbijos universiteto Irvingo medicinos centro komanda, gali pateikti atsakymus.

„Mūsų tyrime aiškiai nustatyta, kad ilgasis COVID-19 buvo didelė asmeninė ir visuomeninė našta, – pareiškime teigė pagrindinė autorė profesorė Elizabeth C. Oelsner. – Nustatę, kas galėjo ilgai sveikti, geriau suprantame, kas turėtų dalyvauti šiuo metu atliekamuose tyrimuose, kaip sumažinti ilgalaikį SARS-CoV-2 infekcijos poveikį arba užkirsti jam kelią“.

REKLAMA

Lėtine COVID-19 liga dažniau serga moterys

4,7 tūkst. į tyrimą įtrauktų asmenų sutiko dalyvauti tyrime („Collaborative Cohort of Cohorts for COVID-19 Research“, arba C4R), kurią iš viso sudaro daugiau kaip 50 tūkst. asmenų iš JAV, dalyvaujančių ilgalaikiuose tyrimuose, padedančiuose kuo geriau suprasti daugybę COVID-19 pandemijos aspektų.

Dalyvių buvo prašoma pranešti, kiek laiko prireikė, kad jie pasveiktų užsikrėtę COVID-19. Nustatyta, kad užsikrėtus 2020–2023 m., vidutinė pasveikimo trukmė buvo 20 dienų, o daugiau nei vienas iš penkių suaugusiųjų simptomus jautė mažiausiai tris mėnesius.

REKLAMA
REKLAMA

Nustatyta, kad iš jų didžiausią dalį sudarė moterys bei tie pacientai, kurie yra anksčiau sirgę širdies ir kraujagyslių ligomis. Amerikos indėnų ir Aliaskos čiabuvių tautybės dalyviai taip pat dažniau sirgo sunkiomis pradinėmis infekcijomis ir ilgiau sveiko.

Užsikrėtimas Omikron šeimos atmaina, kuri paprastai siejama su lengvesne ligos forma, buvo susijęs su greitesniu pasveikimu. Greičiau pasveiko ir tie, kurie nuo viruso buvo pasiskiepiję.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mūsų tyrimas pabrėžia svarbų vakcinacijos nuo COVID-19 vaidmenį ne tik mažinant infekcijos sunkumą, bet ir ilgojo COVID-19 riziką“, – sakė E. C. Oelsner.

Nustatyta, kad kitos anksčiau buvusios būklės, kurios paprastai siejamos su prastesnėmis COVID-19 pasekmėmis, pavyzdžiui, diabetas ir lėtinės plaučių ligos, buvo susijusios su ilgesniu pasveikimo laiku, tačiau atsižvelgus į lytį, širdies ir kraujagyslių ligų būklę, skiepijimo būklę ir atmainų poveikį, tai nebebuvo statistiškai reikšmingas rezultatas.

REKLAMA

Šiuo metu labiausiai cirkuliuoja Omikron šeimos atmainos

Įdomu tai, kad tyrime taip pat nenustatyta reikšmingo ryšio su psichikos sveikatos sutrikimais.

„Nors tyrimai rodo, kad daugelis pacientų, kuriems ilgai trunka COVID-19, patiria psichikos sveikatos problemų, mes nenustatėme, kad depresijos simptomai iki užsikrėtimo SARS-CoV-2 infekcija būtų pagrindinis ilgojo COVID-19 rizikos veiksnys“, – aiškino E. C. Oelsner.

REKLAMA

Pagrindinė išvada yra ta, kad skiepijimas ir toliau yra geriausias būdas ne tik išvengti infekcijos, bet ir sumažinti riziką, kad COVID-19 liga bus sunkesnė. Šiuo metu labiausiai cirkuliuoja Omikron šeimos atmainos, o tai taip pat gali kelti optimizmo, nes šios atmainos buvo susijusios su trumpesniu sveikimo laikotarpiu.

Šiuo metu kuriamos atnaujintos vakcinos, atitinkančios naujausias atmainas, o Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) skelbia išsamias rekomendacijas, kada įvairių amžiaus grupių ir rizikos kategorijų žmonės turėtų apsvarstyti kitą skiepijimą. Įvairiose šalyse vakcinos prieinamumas skiriasi, tačiau vietinė sveikatos priežiūros institucija turėtų patarti, ar galite pasiskiepyti.

nepaeis jau nauja pasauline afera
vel sukure psipinigavimui nauja abejotina vakcina
Įdomu kuo tai pasibaigs
Įdomu kuo tai pasibaigs
Nu pas mus vis dar ta pačia vaga važiuojama. Kažkaip nerašoma, kad pfeizer vienoje valstijoje jau paduotas į teismą ir kaltinamas informacijos nuslėpimus apie šalutinius poveikius, melavimą, kad vakcina pritaikyta naujai atmainai ir kita.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų