V. Orbanas, vienintelis Europos Sąjungos (ES) lyderis, palaikantis ryšius su 2022 m. į Ukrainą įsiveržusia Rusija, „atvyko į Kyjivą diskusijoms su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu“, nacionalinei naujienų agentūrai MTI sakė jo sekretorius spaudai Bertalanas Havasi.
V. Orbanas, didžiausias ES ir NATO Ukrainai teikiamos paramos kritikas, nė karto nesilankė Kyjive nuo Rusijos įsiveržimo 2022 m. vasarį ir viešai puolė Europos finansinę ir karinę pagalbą, ilgai blokavo 50 mlrd. eurų pagalbos paketą. Nuo 2010 m. Vengriją valdantis nacionalistas taip pat kritikavo Briuselio sprendimą pradėti oficialias narystės derybas su Kyjivu, nors jo nevetavo, tik susilaikė, ir yra kaltinamas palaikantis šiltus santykius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. V. Orbanas susitiko su V. Putinu 2023 m. spalį per Pekine vykusį regioninį viršūnių susitikimą ir buvo pirmasis ES lyderis, tai padaręs prasidėjus karui.
Vengrija atvirai priešinasi sankcijoms Rusijai, nors iki šiol tik siekia pristabdyti ES priemones, o ne visiškai jas blokuoti. „Svarbiausia diskusijų tema yra galimybė sukurti taiką“, – antradienį apie vizitą nacionalinei naujienų agentūrai MTI sakė B. Havasi. Jis taip pat sakė, kad V. Orbanas ir Ukrainos prezidentas V. Zelenskis aptars dvišalius santykius.
Vizitas į Ukrainą vyksta kitą dieną, kai Vengrija pagal rotaciją ateinančiam pusmečiui perėmė pirmininkavimą ES, o tai iki metų galo suteikia Vidurio Europos valstybei įtaką bloko darbotvarkei ir prioritetams. Pirmadienį V. Zelenskis palinkėjo Vengrijai „veiksmingai propaguoti mūsų bendras Europos vertybes, tikslus ir interesus“. „Kelyje į ES Ukraina yra pasirengusi prisidėti prie šių pastangų ir stiprinti mūsų Europą“, – sakė V. Zelenskis.
Vengrija, nors turi sieną su Ukraina, priėmė kur kas mažiau pabėgėlių nei dauguma ES narių.
„Oponentas“
V. Orbano ir V. Zelenskio santykiai šalti nuo pat karo pradžios. 2022 m. balandį perrinktas V. Orbanas pareiškė, kad Ukrainos lyderis yra „oponentas“, kurį jam pavyko nugalėti. V. Zelenskis kritikavo V. Orbaną paramos Kyjivui stoka pirmosiomis po Rusijos įsiveržimo dienomis, ši Vengrijos lyderio pozicija tik sustiprėjo, karui tęsiantis trečius metus.
Gruodį per Argentinos prezidento Javiero Milei inauguraciją V. Zelenskis norėjo susitikti su Vengrijos lyderiu „atviram“, kaip jis sakė, pokalbiui. Internete išplito vaizdo įrašai, kuriuose matyti intensyviai bendraujantys lyderiai, V. Orbanas, priremtas prie sienos, ir V. Zelenskis priešais jį. Praėjusią savaitę Briuselyje vykusio Europos Tarybos posėdžio kuluaruose jiedu vėl buvo nufilmuoti gyvai bendraujantys.
Vengrija turi didelę įtaką Vakarų paramai Ukrainai, nes yra ES ir NATO narė. Tai suteikia jai galimybę trukdyti, atidėti, švelninti arba visiškai blokuoti Kyjivo rėmimo ir finansavimo iniciatyvas.
Po pokalbio telefonu gegužę V. Zelenskis sakė: „Mums svarbi Vengrijos pozicija, kai kalbame apie taikos ir bendro regioninio saugumo priartinimą“.
Remiantis Ukrainos pareigūnų pareiškimais, derybos dėl svarbaus lyderių susitikimo akis į akį vyko kelis mėnesius. Vakarų lyderiai per visą karą nuolat keliavo į Ukrainą, siekdami parodyti paramą kovai su Rusija.
Įtampa tarp Kyjivo ir Budapešto tvyrojo dar iki Rusijos invazijos, Vengriją pykdė Ukrainos politika dėl kalbos. Ukrainoje gyvena daugiau nei 100 tūkst. etninių vengrų, daugiausia Vakarų Užkarpatės regione, iki Pirmojo pasaulinio karo priklausiusiame Vengrijai.