Ukraina ir jos sąjungininkės Vakaruose balsavimus vadina suklastotais ir laiko juos tik pretekstu aneksuoti okupuotas teritorijas.
Kremliaus remiamas Luhansko „liaudies respublika“ pasiskelbusio separatistų darinio lyderis L. Pasečnikas kreipdamasis į V. Putiną tvirtino, kad Luhansko regiono gyventojus jau aštuonerius metus puola Ukrainos kariuomenė.
Maskvos remiami separatistai didelę Luhansko srities dalį kontroliuoja nuo 2014 metų, kai Rusija aneksavo Ukrainos Krymo pusiasalį.
„Atsižvelgdamas į respublikos gyventojų sprendimą referendume, prašau jūsų apsvarstyti Luhansko liaudies respublikos paskelbimą Rusijos Federacijos subjektu“, – sakoma separatistų pareigūnų paskelbtame L. Pasečniko pareiškime.
Iškart po L. Pasečniko pranešimo panašų prašymą pateikė Maskvos primestas Ukrainos pietinės Chersono srities vadovas Vladimiras Salda. Chersono regioną Rusijos pajėgos užėmė pradiniu vasario 24-ąją pradėtos invazijos į Ukrainą etapu.
„Mūsų gyventojai padarė istorinį pasirinkimą ir nusprendė tapti dalimi daugiatautės Rusijos Federacijos populiacijos, kur visi žmonės yra lygūs vieni prieš kitus ir prieš įstatymą“, – sakoma socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame V. Saldos pareiškime.
Rusijos primestas dalinai okupuotos Zaporižios srities vadovas Vladimiras Rogovas irgi kreipėsi į V. Putiną.
„Mus, Zaporižios gyventojus, įkvepia didvyriški Rusijos karių drąsos aktai, – sakoma jo pareiškime. – Norime tapti viena valstybe su Rusijos Federacija!“
Kiek anksčiau Maskvos primesti pareigūnai keturiuose okupuotuose Ukrainos regionuose paskelbė pergalę „referendumuose“ dėl prisijungimo prie Rusijos. Vakarų šalys pareiškė niekuomet nepripažinsiančios šių „referendumų“ rezultatų.
Rusijos užsienio reikalų ministerija trečiadienį pareiškė, kad rusų okupuoti Ukrainos regionai padarė „sąmoningą ir laisvą pasirinkimą“ prisijungti prie Rusijos.
„Plebiscitų rezultatai kalba patys už save: Donbaso, Chersono ir Zaporižios regionų gyventojai nenori grįžti prie senojo gyvenimo ir sąmoningai bei laisvai apsisprendė Rusijos naudai“, – sakoma ministerijos pranešime.
Kaip pažymi nepriklausomas naujienų portalas „Meduza“, Rusijos parlamento aukštųjų rūmų Federacijos Tarybos pirmininkė Valentina Matvijenko sakė, kad senatoriai nesirinks į neeilinius posėdžius, o dokumentus dėl „teritorijų prijungimo“ svarstys spalio 4 dieną planuojamame posėdyje.
Tuo metu parlamento žemieji rūmai – Valstybės Dūma – tikrai ruošėsi skubiai svarstyti įstatymų projektus dėl aneksijos, apie tai pranešė net valstybinės naujienų agentūros. Tačiau vėliau Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas paskelbė, kad posėdžiai dėl Ukrainos teritorijų aneksijos vyks spalio 3 ir 4 dienomis, rašo „Meduza“.