Akivaizdu, kad Maskva planavo perimti šio rusakalbio kultūros ir strateginio centro kontrolę, teigia „The Guardian“. Vis dėlto, per šias karo dienas Ukrainoje, ištuštėjusios Odesos gatvės liko nepaliestos sprogmenų.
Rusija vis dar planuoja puolimą
„Prireikia labai daug laiko, kol pripranti prie tokios tylos mieste“, – komentavo nacionalinės gvardijos savanoris Danielis Salemas. Jis iki vasario pabaigos vadovavo keturiems barams ir restoranams Odesoje ir iki šiol gyvena miesto centre.
„Kas kartą išeidamas iš namų įsivaizduoju, kad girdžiu žmonių balsus gatvėse, juos mintyse regiu. Centras – tai vieta, kurioje nuolat vyksta vakarėliai, o pagrindinė gatvė – pilna šokančių ir besilinksminančių žmonių“, – vardija D. Salemas.
Apskaičiuota, kad mažiausiai 60 proc. Odesos gyventojų išvyko į saugesnes dalis rytuose arba už Ukrainos sienų. D. Salemo žmona su dukra taip pat išvyko iš miesto.
Odesos centre gausu įtvirtinimų, garsiuosiuose miesto paplūdimiuose išdėliotos minos, o kariai ir savanoriai stengiasi išlaikyti moralę ir tinkamą nusiteikimą atakai. Jų nuomone, puolimas vis dar laukia, nes kol kas buvo tik atidėtas.
Rusų sausumos ataka buvo sustabdyta ties Mykolajivu – miesteliu, esančiu 120 km į rytus nuo Odesos. Tačiau Ukrainos pareigūnai ir užsienio žvalgyba ne kartą perspėjo, kad Rusija vis dar planuoja puolimą – prie krantų telkia karo laivus ir gali bandyti Mykolajivą aplenkti.
Jungtinės Karalystės gynybos ministerija teigė, kad Rusija dislokavo vieną karinį laivą rytinėje Azovo jūros pusėje. Anot ministerijos, artimiausiomis savaitėmis Rusija gali imtis tolesnių tokio pobūdžio operacijų. Be to, Rusija užblokavo Ukrainos Juodosios jūros pakrantę, izoliuodama šalį nuo prekybos jūriniais keliais.
Aleksejus Danilovas, Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius, tvirtino, kad praeitos savaitės Rusijos planai jūra užpulti Odesą buvo atmesti tik dėl oro sąlygų ir dabar vėl yra svarstomi.
„Ukrainos pajėgos rusų Odesoje laukia, padėtis kontroliuojama“, – aršiai gintis pažadėjo A. Danilovas.
Jis pridūrė, kad rusai bus susitikti taip, kaip buvo priimti Kijeve ir kituose miestuose, kur Rusijos kariai patyrė didelių nuostolių.
Miesto gynėjai tikina, kad Odesa po beveik trijų savaičių pasiruošimo yra pasirengusi. O jų gynybos planai buvo sustiprinti atkartojant taktiką, veikusią prieš Rusijos pajėgas kituose miestuose.
Mama Odesa spirs į užpakalį
„Odesą pavertėme tvirtove“, – kalbėjo miesto nacionalinės gvardijos bataliono vadas Artiomas, dėl saugumo atsisakęs nurodyti savo pavardę.
„Odesą vadiname miestu motina, nes ji priima bet kurį vaiką iš visų žemynų. Tačiau ji taip pat yra motina, kuri saugo. Todėl Odesa įspirs į užpakalį kiekvienam, kuris bandys įžeisti jos dvasią. Mes sakome, kad kiekvienas, kuris skaudina mamą, nugrims į jūrą“, – „The Guardian“ dėstė jis.
Jie stebi Rusijos kariuomenę, kad sužinotų, ar šie bandys aplenkti Mykolajivą, o galbūt bandys pasiekti Odesą sausuma arba jūra. Tačiau kariuomenės ekspertai sako, kad Rusijos pajėgos būtų itin pažeidžiamos, jei pasirinktų vien jūrinį kelią.
„Jie turi tris variantus apeiti Mykolajivą, todėl mūsų tikslas yra uždaryti visus įvažiavimo ir išvažiavimo taškus. O Odesoje yra ypač daug vietų, kuriose jie galėtų pradėti puolimą“, – tikino miesto nacionalinės gvardijos bataliono vadas.
Kol kitas Ukrainos vietoves, tokias kaip Kijivas ar Mariupolis, puola ir sprogdina Maskva, Odesoje kariai stengiasi išlaikyti ramią nuotaiką.
„Turime kelias užduotis. Viena jų – sumažinti panikos lygį Odesoje, kita – apsaugoti miesto perimetrą ir nustatyti diversantus“, – plėtojo mintį Artiomas.
Odesos karinės administracijos teigimu, labiausiai reikalinga neskraidymo zona virš miesto. Kol kas visi Ukrainos pareigūnų prašymai dėl neskraidymo zonos virš miesto Vakarų buvo atmesti, kadangi tokio prašymo įgyvendinimas galėtų paskatinti konflikto eskalaciją.
„Svarbiausia uždaryti dangų, – kalbėjo Odesos karinės administracijos atstovas spaudai. – Būtų lengviau apginti Odesą ir visą Ukrainą, jei Rusijos lėktuvai čia neskraidytų.“
„Nemanau, kad per kelias ateinančias dienas rusai puls Odesą. Tačiau laukimas yra kankynė. O jie mano, kad mes pavargsime, tapsime tingūs ir neatsargūs“, – yra įsitikinęs D. Salemas.
Jis yra užtikrintas, kad Odesa yra pasiruošusi.