„Milijonų Rytų Ukrainoje gyvenančių žmonių gyvybė ir saugumas kybo ant plauko, mums laukiant, kol bus rasta politinė išeitis iš dabartinės aklavietės“, – nurodė NRC generalinis sekretorius Janas Egelandas pareiškime, išplatintame po apsilankymo tame regione.
„Negalime neįvertinti žmonių kančių atsinaujinus konfliktui – tai nulemtų išaugusį civilių gyventojų aukų skaičių, didžiulę priverstinę migraciją ir augančius humanitarinės pagalbos poreikius“, – sakė jis.
Vakarų lyderiai ėmė skambinti pavojaus varpais dėl galimo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, kai Maskva prie jos sienų sutelkė per 100 tūkst. karių. Kremlius neigia planuojantis pulti provakarietišką kaimyninę šalį.
2014 metais Rusija atplėšė nuo Ukrainos Krymo pusiasalį ir pradėjo kurstyti separatistinį konfliktą jos rytuose, jau pareikalavusį per 13 tūkst. gyvybių.
Įtampai drastiškai išaugus, NRC įspėjo, kad „iki 2 mln. žmonių, gyvenančių 20 km zonoje abipus kontaktinės linijos Rytų Ukrainoje, susidurs su padidėjusia smurto ir priverstinės migracijos grėsme, jei konfliktas eskaluosis“.
Organizacija nurodė, kad daugiau kaip 85 tūkst. žmonių jau buvo priversti palikti savo namus ir pasitraukė į kitas šalies vietas, o 3 mln. yra priklausomi nuo humanitarinės pagalbos.
„Aktyvūs kariniai veiksmai drastiškai pablogintų dabartinę humanitarinę padėtį, kai poreikiai jau ir taip yra dideli po daugelio metų smurto“, – sakė NRC.
Pasak organizacijos, bet koks konflikto paaštrėjimas gali sužlugdyti reikšmingą pastarųjų metų pažangą, kai sumažėjo žmonių, kuriems reikalinga humanitarinė pagalba. 2015 metais tokių žmonių Ukrainoje buvo 5 milijonai.