• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Norvegijos visuomenės sveikatos institutas (NVSI) rekomendavo šalies vadovybei sustabdyti „AstraZeneca“ vakcinos („Vaxzevria“) naudojimą koronaviruso imunizacijos programoje. Pagrindiniai argumentai: didesnė rizika jauniems žmonėms mirti nuo skiepo negu nuo koronaviruso, o vyresnio amžiaus žmonės jau suskiepyti. Valdžia tvirtina, kad kol kas nėra surinkta pakankamai įrodymų „AstraZeneca“ atsisakymui.

Norvegijos visuomenės sveikatos institutas (NVSI) rekomendavo šalies vadovybei sustabdyti „AstraZeneca“ vakcinos („Vaxzevria“) naudojimą koronaviruso imunizacijos programoje. Pagrindiniai argumentai: didesnė rizika jauniems žmonėms mirti nuo skiepo negu nuo koronaviruso, o vyresnio amžiaus žmonės jau suskiepyti. Valdžia tvirtina, kad kol kas nėra surinkta pakankamai įrodymų „AstraZeneca“ atsisakymui.

REKLAMA

„Dabar mes žinome daug daugiau apie ryšį tarp „AstraZeneca“ vakcinos ir retų, bet sunkių atvejų, kai sumažėja trombocitų kiekis, atsiranda kraujo krešuliai ir kraujavimas, negu tada, kai Norvegija nusprendė laikinai sustabdyti „AstraZeneca“ vakciną kovo mėnesį“, – balandžio 15-ąją išplatintame pranešime tvirtino Norvegijos visuomenės sveikatos instituto Infekcijų kontrolės ir aplinkos sveikatos skyriaus direktorius Geiras Bukholmas.

Remiantis šiomis žiniomis yra rekomenduojama atsisakyti „AstraZeneca“ vakcinos ir išbraukti ją iš koronaviruso imunizacijos programos Norvegijoje.

REKLAMA
REKLAMA

NVSI: Didesnė grėsmė yra siejama su „AstraZeneca“ negu su Covid-19 liga

Pasak eksperto, tai nebuvo lengvas sprendimas. Tai (sprendimas atsisakyti „AstraZeneca“ vakcinos) turi tiesioginių padarinių, kada rizikos grupės galės gauti koronaviruso vakciną su vėlesne apsauga, taip pat turi įtakos tam, kada bus galima panaikinti infekcijos kontrolės priemones, rašoma pranešime.

REKLAMA

„Norvegijoje didesnė grėsmė yra siejama su „AstraZeneca“ negu su Covid-19 liga“, – teigiama NVSI pranešime.

Norvegijos sveikatos institucijos teigimu, šalis jau praėjo didžiulį kelią vakcinuojant seniausius savo piliečius ir sumažino mirties riziką daugeliui tų, kurie turi rizikos faktorių. Suprasdami, kad daugelis vyresnio amžiaus norvegų arba jau vakcinuoti, arba netrukus bus vakcinuojami, tai šios vakcinos naudojimas bus daugiausiai amžiaus grupėje iki 65 metų, kas, anot NVSI, nėra tikslinga.

REKLAMA
REKLAMA

„Norvegijoje keli žmonės mirė nuo COVID-19, todėl rizika mirti po „AstraZeneca“ vakcinos būtų didesnė už riziką mirti nuo ligos, ypač jauniems žmonėms“, – pareiškė G. Bukholmas.

Skaičiavimai buvo atlikti remiantis Norvegijos duomenimis, kai rizika mirti nuo COVID-19 ligos tarp skirtingų amžiaus grupių yra lyginama su rizika mirti nuo sunkios, bet retos būklės su sunkiais kraujo krešuliais, pastebėtais po „AstraZeneca“ vakcinacijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, yra pagrindo manyti, kad Norvegijoje „AstraZeneca“ vakcina ir vertinama skeptiškai ir neaišku, kiek žmonių dabar būtų priėmę šios vakcinos pasiūlymą, neslepiama NVSI pranešime.

Tiems, kuriems jau buvo suleista pirmoji dozė „AstraZeneca“ vakcinos NVSI žadėjo vėliau pranešti tolimesnius veiksmus. NVSI taip pat paskaičiavo, kad atsisakius „AstraZeneca“ vakcinos šalies imunizacijos programa atsiliks maždaug dviem savaitėms.

REKLAMA

Šiuo metu šalis turi kiek mažiau nei 200 tūkst. dozių „AstraZeneca“ vakcinų. Kol kas nėra nuspręsta, ką su jomis toliau daryti, nepaisant to, tiek Lietuva, tiek Latvija jau paprašė perduoti šias vakcinas šioms šalims.

Norvegijos vyriausybė: nėra pakankamai informacijos sprendimui priimti

Norvegijos sveikatos ministras Bentas Hoeie ketvirtadienį pareiškė, kad šalis kol kas liks sustabdžiusi „AstraZeneca“ vakcinos naudojimą, tačiau sprendimas dėl jos išbraukimo iš vakcinacijos programos dar nebus priimamas. „Vyriausybė mano, kad mes šio metu neturime pakankamai pagrindo priimti galutinį sprendimą dėl to, ar „AstraZeneca“ vakcina turėtų būti išimta iš Norvegijos vakcinacijos programos“, – pareiškė jis.

REKLAMA

Ministro teigimu, bus sudaryta speciali tarptautinė darbo grupė, kuri paskelbs savo tyrimo rezultatus gegužės 10 dieną.

Dvigubai daugiau gyventojų už Lietuvą turinčioje Norvegijoje nuo koronaviruso balandžio 8-osios duomenimis oficialiai mirė 684 žmonės, 43 iš jų – jaunesni nei 59 metai. Palyginimui, Lietuvoje nuo COVID-19 mirė 3739 žmonės, iš jų 353 – jaunesni nei 59 metai (balandžio 16-osios duomenys).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norvegijoje kovo pabaigoje buvo pranešta apie 5 kraujo krešėjimo atvejus, kurie baigėsi anksčiau paskiepytų nuo COVID-19 asmenų patekimu į ligoninę. Trys jaunesni nei 55 metai asmenys mirė (visi jie – sveikatos sektoriaus darbuotojai). Kol kas nėra aišku, ar tai galėjo būti tiesioginė skiepijimo pasekmė.

Danija jau nutraukė „AstraZeneca“ naudojimą. Kodėl?

Danija tapo pirmąja valstybe pasaulyje, kuri visiškai sustabdė „AstraZeneca“ vakcinos naudojimą vakcinacijos procese po pranešimų dėl itin retai pasitaikančių kraujo krešulių pavojaus, skelbiama „Al Jazeera“.

REKLAMA

Danijos sveikatos tarnybos (DST) atstovai pareiškė, kad visos šalies turimos 2,4 mln. „AstraZeneca“  vakcinos dozės bus pašalintos iš vakcinavimo programos iki vėlesnio pranešimo.

DST teigė, kad atlikti tyrimai parodė didesnį nei tikėtasi kraujo krešulių dažnį, kuris paveikė maždaug vieną iš 40 000 žmonių. Danijoje du trombozės atvejai buvo susieti su skiepais, skelbia AFP. Vienas iš šių atvejų (60 metų moters) buvo mirtinas.

REKLAMA

Institucijos generalinis direktorius Sorenas Brostromas teigė, kad tai buvo „sunkus sprendimas“, tačiau Danijoje yra kitų vakcinų ir epidemija šiuo metu yra kontroliuojama.

„Mažiau tikėtina, kad būsimos tikslinės vakcinacijos grupės sunkiai sirgs nuo COVID-19, – „The Guardian“ cituojamas jis. – Turime tai turėti tai omenyje, kad dabar yra žinoma rimto neigiamo vakcinacijos „AstraZeneca“ poveikio rizika, net jei absoliuti rizika ir yra nedidelė“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau valdžia Danijos valdžia neatmeta galimybės naudoti vakciną vėliau, jeigu tam iškiltų poreikis.

„AstraZeneca“ atstovai tikino gerbiantys Danijos pasirinkimą ir toliau bendradarbiaus su šalies institucijomis pateikiant informaciją, kuri galėtų nulemti tolimesnius sprendimus. „Sprendimas nutraukti vakcinos programą yra kiekvienos valstybės pasirinkimas, remiantis vietos sąlygomis“, – teigiama Didžiosios Britanijos ir Švedijos bendrovės pranešime.

REKLAMA

2020-ųjų pabaigoje buvo tikimasi, kad masinė vakcinacija padės žmonijai įgyti viršenybę kovoje su koronaviruso pandemija. Idealiu atveju tikėtasi, kad viruso protrūkiai taps itin reti ir lokalūs, tačiau ekspertai perspėja, kad suvaldyti virusą gali būti ne taip paprasta, net ir paskiepijus ar persirgus didžiajai daliai visuomenių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų