Lietuva užima 13 vietą tarp 30 Europos valstybių pagal antsvorį. Pagal turimus duomenis, apie 56 proc. šalies gyventojų turi antsvorio. Statistika rodo, jog dauguma šių nutukusių asmenų yra vyrai. Tačiau, remiantis duomenimis, Lietuvoje daugiau nutukusios yra moterys (apie 20 proc.).
2019 m. Lietuvoje nutukimas siekė 18 proc., o ant nutukimo ribos balansavo 37 proc. lietuvių.
Europos statistika
Pagal Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos duomenis, vienas iš šešių europiečių yra nutukęs, o daugiau kaip 50 proc. suaugusiųjų turi antsvorio.
Anot „Euronews“, tai yra rimta visuomenės sveikatos problema, nes tai didina lėtinių ligų, tokių kaip diabetas ir vėžys, riziką.
2019 m. Europos Sąjungoje 44,8 proc. suaugusiųjų turėjo normalų svorį, o daugiau nei pusė (52,7 proc.) – antsvorį.
Naujausiais skaičiavimais, antsvoris ir nutukimas Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regione, kurį sudaro 53 šalys, kasmet sukelia daugiau kaip 1,2 mln. mirčių.
Daugiausia žmonių su antsvoriu yra Kroatijoje bei Maltoje (64,8 proc.). Beveik du iš trijų žmonių šiose šalyse yra laikomi turinčiais antsvorio.
Nutukimo priežastys
Straipsnyje „Suaugusiųjų antsvorio ir nutukimo paplitimas 20 Europos šalių, 2014 m.“, kuris pasirodė žurnale „European Journal of Public Health“, nustatyta, kad bendras antsvorio ir nutukimo paplitimas buvo didesnis Rytų Europos šalyse lyginant su Vidurio ir Šiaurės Europos šalimis.
Šis antsvorio ir nutikimo paplitimas buvo siejamas su socialinėmis ir ekonominėmis priežastimis. Žemesnę socioekonominę padėtį turintys asmenys yra linkę į nutukimą.
„Socialinis ir ekonominis statusas gali turėti netiesioginės įtakos svorio būklei per mitybos įpročius, geras galimybes naudotis fizinio aktyvumo priemonėmis, sveikatos raštingumą ir dalyvavimą fizinėje veikloje“, – teigiama straipsnyje.