• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tirdami, ar saugu nuo koronaviruso skiepytis asmenims, sergantiems „ilguoju Covid-19“, tyrėjų komanda pastebėjo keistą dalyką: šie pacientai skiepą ne tik puikiai toleravo, tačiau gavus vakciną, kai kurių jų simptomai palengvėjo.

Tirdami, ar saugu nuo koronaviruso skiepytis asmenims, sergantiems „ilguoju Covid-19“, tyrėjų komanda pastebėjo keistą dalyką: šie pacientai skiepą ne tik puikiai toleravo, tačiau gavus vakciną, kai kurių jų simptomai palengvėjo.

REKLAMA

Šio nedidelio tyrimo rezultatai, žinoma, tėra preliminarūs, tačiau jie verčia susimąstyti apie paslaptingąjį „ilgąjį Covid-19“ ir galimus jo gydymo būdus.

„Ilguoju Covid-19“ yra vadinama koronaviruso ligos eiga, kuomet infekcijos simptomai yra jaučiami praėjus savaitėms ar net mėnesiams po susirgimo. Simptomai gali būti nuovargis, išliekantis kosulys, dusulys, uoslės praradimas, raumenų silpnumas, nemiga ir sąmonės pritemimai. Tam tikrais skaičiavimais, vienas iš 10 koronavirusu sergančių žmonių ligos simptomus vis dar patiria praėjus trims mėnesiams ar net ilgiau po užsikrėtimo. Turint omenyje, kad pasaulyje virusu jau užsikrėtė virš 121 milijono žmonių, „ilgąjį Covdi-19“ patiriančių pacientų skaičius turėtų būti gana didelis.

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusio Šiaurės Bristolio nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos mokslininkai atlikto tyrimą, siekdami išsiaiškinti, ar žmonėms, sergantiems užsitęsusia koronaviruso forma, yra saugu skiepytis nuo Covid-19. Juk pasiskiepyti yra svarbu net persirgus koronavirusu. Tiesa, darbas dar tik ruošiamas publikuoti, ir jo nėra patikrinę kiti ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo metu buvo atliktos 66-ių asmenų pakartotinės klinikinės apžiūros. Visi tyrimo dalyviai dėl koronaviruso buvo patekę į ligoninę: vieni prieš tris, o kiti – aštuonis mėnesius. Maždaug 80 proc. dalyvių serga „ilguoju Covid-19“. Norėdami pamatyti, koks yra vakcinos poveikis, mokslininkai palygino 22-iejų nepasiskiepijusių pacientų būklę, su 44-ių, kurie yra gavę „Pfizer/BioNTech“ arba Oksfordo-„AstraZeneca“ vakcinas.

REKLAMA

Nuo vakcinacijos praėjus maždaug mėnesiui, pasiskiepiję pacientai pranešė, kad jų patiriami užsitęsusios koronaviruso formos simptomai sumažėjo 23 proc., o 5,6 proc. simptomų sustiprėjo. Įdomiausia tai, kad palyginus su skiepo negavusiais dalyviais, „ilgojo Covid-19“ simptomai labiausiai pagerėjo pasiskiepijusiems dalyviams. Svarbu ir tai, kad nebuvo pastebėta jokio skirtumo tarp organizmo atsako į „Pfizer“-„BioNTech“ ir Oksfordo-„AstraZeneca“ vakcinų.

REKLAMA
REKLAMA

„Palyginus su panašaus profilio nepaskiepytais dalyviais, skiepą gavę pacientai pranešė, kad jų „ilgojo Covid-19“ simptomai pagerėjo. Nors tyrimo imtis yra per maža, kad remdamiesi šiais rezultatais galėtume priimti tvirtas išvadas, jie yra įdomūs ir kelia papildomų klausimų apie šių simptomų priežastis“, – rašoma darbe.

Mokslininkai vis dar bando suprasti „ilgąjį Covid-19“. Dauguma įtaria, kad tai nebūtinai yra paprasta liga, o verčiau daugialypis sutrikimas, kurį galimai lemia daugybė skirtingų priežasčių. Kai kurie JK tyrėjai mano, kad jį galimai sukelia keturi sindromai: negrįžtamas organų pažeidimas, poreanimacinis sindromas, povirusinis nuovargio sindromas arba neišnykstantys Covid-19 simptomai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kadangi medikai apie „ilgąjį Covid-19“ žino dar gana nedaug, bet kokios hipotezės apie tai, kodėl vakcina, atrodo, padeda gydyti ligos simptomus, tėra spėliojimai. Negalima atmesti ir galimybės, kad užsitęsusio koronaviruso simptomai galėjo tiesiog išnykti savaime, nepriklausomai nuo to, ar pacientai buvo paskiepyti. Įmanoma ir tai, kad pasiskiepijus pacientai patyrė placebo / nocebo efektą (kuomet placebas priverčia pasijausti geriau / blogiau). Vis dėlto, tikimasi, kad šio pirminio tyrimo rezultatai galės padėti milijonams žmonių, kurie susidurs su bet kokia „ilgojo Covid-19“ forma.

Tyrimo išvadose rašoma: „Rezultatai turėtų nuraminti daug žmonių visame pasaulyje, kurie persirgę koronavirusu, vis dar patiria išliekančius simptomus ir mąsto, ar verta skiepytis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų