„Turime pažiūrėti, kaip artimiausiomis dienomis klostysis situacija vietoje. Tačiau aišku tai, kad Rusija patiria didelį spaudimą, ir jei ji paliks Chersoną, tai bus dar viena Ukrainos pergalė“, – sakė jis po derybų su Italijos ministre pirmininke Giorgia Meloni (Džordža Meloni) Romoje.
Ukraina ketvirtadienį pranešė, kad jos pajėgos atgavo keliolika miestų ir kaimų pietiniame Chersono regione po to, kai Rusijos pajėgos paskelbė atitraukiančios karius iš šios strategiškai svarbios teritorijos.
Ukrainiečių kariuomenės vadas Valerijus Zalužnas socialiniuose tinkluose pranešė, kad per pastarąją parą Ukrainos pajėgos po mūšių atgavo šešias gyvenvietes netoli Petropavlivkos-Novoraisko ir dar šešias Pervomaiskės-Chersono kryptimi, perimdamos iš Rusijos pajėgų daugiau kaip 200 kvadratinių kilometrų teritoriją.
„Tęsiame puolimą pagal savo planą“, – per platformą „Telegram“ sakė V. Zalužnas.
Nuo spalio 1 dienos Ukrainos kariai pasistūmėjo apie 36 km į Rusijos kontroliuojamą teritoriją Chersono srityje ir išlaisvino daugiau kaip 40 gyvenviečių, pridūrė jis.
Jis teigė, kad Ukrainos kariai sunaikino Rusijos kariuomenės logistikos ir paramos sistemą regione, todėl priešui „neliko kito pasirinkimo“, kaip tik bėgti.
„Matėme, kaip Ukrainos ginkluotosios pajėgos sugebėjo pastumti atgal Rusijos pajėgas ir išlaisvinti teritoriją“, – savo ruožtu teigė J. Stoltenbergas.
„Šie laimėjimai priklauso drąsiems ir narsiems Ukrainos kariams“, – pridūrė jis.
„Tuo pat metu precedento neturinti parama, kurią suteikė NATO sąjungininkės, įskaitant Italiją, kiekvieną dieną daro įtaką mūšio lauke ir primena gyvybiškai svarbų Ukrainos progresą“, – sakė NATO vadovas.
Taip kalbėjo J. Stoltenbergas po pirmojo gyvo susitikimo su Italijos naująja ministre pirmininke, kuri pareigas pradėjo eiti praėjusį mėnesį.
Tarp jos vyriausybės sąjungininkų yra daug žmonių, simpatizuojančių Maskvai, nors G. Meloni ne kartą yra pabrėžusi, kad remia Ukrainą ir palaiko Europos Sąjungos taikomas sankcijas Rusijai.
G. Meloni taip pat teigė, kad jos vienas iš prioritetų yra stiprinti Aljansą bei padaryti jį „dar labiau pajėgesnį, reaguojant į grėsmes, kylančias iš visų pusių“.
„Aljansas yra būtinas mūsų šalių saugumui ir klestėjimui“, – žurnalistams teigė italų ministrė pirmininkė.
Rusijos kariuomenė anksčiau ketvirtadienį pranešė, kad pradėjo karių išvedimą iš Ukrainos Chersono miesto, praėjus dienai po to, kai paskelbė apie atsitraukimą iš dešiniojo Dnipro upės kranto, kur yra Chersono srities sostinė.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį sakė, jog Rusijai paskelbus apie savo atsitraukimą iš Chersono, ukrainiečiai juda „labai atsargiai“.
„Priešas neduoda mums dovanų, nedaro „geros valios gestų“, mes viską laimime“, – savo vakaro kreipimesi sakė V. Zelenskis.
„Todėl mes judame labai atsargiai, be emocijų, be nereikalingos rizikos, dėl visos mūsų žemės išvadavimo ir kad nuostoliai būtų kuo mažesni“, – sakė jis.
V. Zelenskis pastarosiomis dienomis buvo užsiminęs, kad rusai galėtų apsimesti pasitraukiantys iš Chersono, norėdami įvelti Ukrainos kariuomenę į ilgą mūšį.
Chersono miestas, kuriame iki karo gyveno apie 288 000 žmonių, buvo vienas pirmųjų, užimtų Maskvos pajėgų po to, kai Vladimiras Putinas vasario mėnesį pasiuntė karius per sieną. Jo susigrąžinimas būtų svarbi pergalė Kyjivui.
Rusų pajėgos kelias pastarąsias savaites vežė civilius iš Chersono srities. Kyjivas tai vadina deportacijomis.